magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Knižnica Jána Bocatia pozýva na kávu s Japoncami
@ Kultúra -> Literatúra      Feb 18 2020 - 11:35 GMT

O japonskej literatúre a autoroch s Beátou Beregrad Grünmannou

Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach, kultúrna organizácia Košického samosprávneho kraja, pozýva na podujatie Streda s Beatou Beregrad Grünmannou. Najbližšie stretnutie čitateľov so známou recenzentkou a blogerkou, ktoré bude venované rozprávaniu o knihách a literatúre, sa uskutočí v stredu 19. februára o 17:00 v centrálnej požičovni na Hviezdoslavovej 5.

Ako názov Na káve z Japoncami naznačuje, reč bude o japonskej literatúre a autoroch. Priblížime si prvotiny Haruki Murakamiho Počúvaj pieseň vetra Pinball 1973, na ktorých Murakami vystaval svoju celosvetovú kariéru a naším čitateľom sa po prvýkrát dostávajú do rúk v slovenskom preklade. Hovoriť budeme aj o knihe japonského neurovedca Kena Mogiho Malá kniha o ikigai. Autor v nej  predstavil spôsob myslenia, vlastný Japoncom, spájajúci sa s ich povestnou dlhovekosťou, zmyslom pre senzorickú krásu a všímavosť. Stretnutie zakončíme rozprávaním o knihe Než vystydne káva, ktorú napísal japonský spisovateľ Tošikazu Kawaguči.

Beata Beregrad Grünmannová vyštudovala všeobecnú biológiu, no rýchlo zistila, že ju viac napåňa práca so slovom. Začala pracovať ako prekladateľka a tlmočníčka. Ako priznáva, venovať sa chce najmä tomu, čo ju naozaj baví. Úspešne bloguje, patrí medzi VIP blogerov denníka SME. Knižné recenzie a rôzne postrehy zo života publikuje v Magazíne o knihách a Kultúrnom živote. Pripravuje diskusie o knihách ( je autorkou projektov Literárna večierka v Artfore, Pevná väzba v Tabačke a Stredy s Beatou vo VKJB). Píše scenáre, je spoluautorkou námetu a scenára filmu Amnestie, ktorý získal sedem nominácií na cenu Český lev. Venuje sa aj tvorbe koláží, kde kreatívne spája slovo s obrazom.

Zdroj: RO SSN

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk