magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Policajné správy za 17. - 19. 05..2019
@ Aktuálne -> Polícia      May 20 2019 - 08:55 GMT

34 nie je iba obyčajné číslo. Je to 34 zbytočných dopravných nehôd, ku ktorým mohlo dôjsť, pretože presne toľko nezodpovedných vodičov si sadlo za volant pod vplyvom alkoholu. 34 vodičov riskovalo počas uplynulého, 20. týždňa 2019, nielen svoj život, ale aj život nevinných účastníkov cestnej premávky. Chvíľka nepozornosti, zhoršená koordinácia pohybov, nesústredenosť či nesprávny odhad môžu spôsobiť tragédiu, po ktorej plakať už bude neskoro. Čas sa už nedá vrátiť späť, preto ani malé množstvo vypitého alkoholu nemá za volantom čo hľadať.

14 vodičov bolo uplynulý týždeň takých odvážnych, že s viac ako 1 promile alkoholu v dychu vyrazili na cesty. O šťastí môže hovoriť Patrik, ktorý v sobotu (18.5.) krátko pred 15. hodinou v obci Zemplínska Teplica (okr. Trebišov) nezvládol vedenie vozidla zn. Dacia Logan a narazil do odstaveného obytného karavanu. Predbežná lekárska správa zranenia nepotvrdila, dychová skúška však potvrdila prítomnosť alkoholu, a to v množstve 2,28 mg/l alkoholu v dychu (4,75 promile) a suverénne ho zaradila medzi „alkoholových rekordérov“ minulého týždňa. Šťastím však bolo najmä to, že sa mu do cesty „nepriplietol“ nikto iný. Tragédia mohla byť na svete.

Hoci sa v meste Košice momentálne koná hokejový šampionát a policajti vo zvýšenej miere dohliadajú na bezpečnosť návštevníkov podujatia a občanov mesta, neznamená to, že bezpečnosť na cestách nemá Policajný zbor v Košickom kraji „pod kontrolou“. Dôkazom toho sú aj vodiči, u ktorých náhodná kontrola potvrdila prítomnosť alkoholu.

V sobotu (18.5.) krátko pred 20.30 hodinou sa o tom presvedčil Karol, ktorý pri kontrole policajnou hliadkou v meste Moldava nad Bodvou (okr. Košice okolie) „nafúkal“ 0,89 mg/l alkoholu v dychu (1,85 promile), a jeho opakovaná dychová skúška mala stúpajúcu tendenciu.

    Po 21. hodine sa policajti presvedčili, že odvaha sadnúť si pod vplyvom alkoholu za volant nechýba ani ženám, keď vodička Jana nezvládla vedenie vozidla a zišla s autom do priekopy. Dôvod sa v tomto prípade ukázal jasne - dychová skúška s výsledkom 1,19 mg/l alkoholu v dychu (2,48 promile).

Aby bola situácia na cestách Košického kraja bezpečná v čo najväčšej miere, policajti svoju pozornosť upriamujú naozaj na všetkých jej účastníkov. Naposledy sa o tom mohli presvedčiť vodiči nákladných motorových vozidiel a vodiči z povolania, na ktorých sa policajti zamerali počas uplynulej noci. Takmer 500 takýchto vodičov bolo podrobených dychovej skúške, a veruže, našli sa aj previnilci. Vodič cudzej štátnej príslušnosti „nafúkal“ 0,21 mg/l alkoholu v dychu (0,48 promile) a jeden zo slovenských vodičov 0,32 mg/l alkoholu v dychu (0,67 promile), avšak jeho opakovaná dychová skúška mala stúpajúcu tendenciu.

Možno sa to niekomu bude zdať málo, ale sila vozidla, ktoré majú v rukách, sa môže stať zo sekundy na sekundu neovládateľná. Preto policajti Košického kraja v kontrolách na cestách nepoľavia, aj aj napriek ešte stále prebiehajúcim Majstrovstvám sveta v hokeji ich bude aj na cestách dostatok. Volant v rukách ktoréhokoľvek vodiča je zbraň, s ktorou treba narábať opatrne. Obviňovať je ľahko, súdiť ťažko. Myslite na to a zhodnoťte, či kombinácia alkohol a volant je naozaj tou správnou.

 Aktuálne informácie Policajného zboru môžete nájsť aj na oficiálnej stránke na Facebooku www.facebook.com/policiaslovakia.


 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606