magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Do celosvetovej kampane Light It Up Blue sa zapojila aj UPJŠ v Košiciach
@ Aktuálne -> Školstvo      Apr 04 2019 - 11:39 GMT

V roku 2007 bol 2. apríl vyhlásený za Svetový deň povedomia o autizme. Každoročne sa pri tejto príležitosti koná po celom svete viacero osvetových projektov. Tento rok sa do celosvetovej kampane opäť zapojila aj Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Z iniciatívy Spolku medikov mesta Košice zorganizovala podujatie pod spoločným názvom Rozsvieť modrú pod záštitou rektora UPJŠ v Košiciach prof. RNDr. Pavla Sováka, CSc. Po minuloročnom úspechu rovnomenného podujatia pripravili študenti druhý ročník tejto akcie, ktorá sa uskutočnila 2. apríla 2019 v areáli UPJŠ v Košiciach.

Hlavným cieľom akcie Rozsvieť modrú bolo vyjadrenie podpory a spolupatričnosti autistom a ich rodinám. Zároveň sme chceli zvýšiť povedomie verejnosti o autizme ale aj iných mentálnych poruchách, ktoré sa vyskytujú v našej spoločnosti a prispieť tak k odstráneniu ich takzvanej stigmatizácie. My, študenti a reprezentanti našej alma mater, sme sa rozhodli bojovať so stigmatizáciou ľudí s diagnózou autizmus, pretože autisti rozhodne nepatria do “autu”,” uviedla organizátorka Eva Baranová zo Spolku medikov mesta Košice a Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach.

Vďaka podujatiu Rozsvieť modrú vyjadrili študenti a zamestnanci univerzity podporu autistom a ich rodinám prostredníctvom modrého oblečenia a modrej nálepky s heslom „Light It Up Blue“.

Univerzitné podujatie Rozsvieť modrú sa konalo aj v budove Minerva, kde sa od 13. do 20. hodiny uskutočnil popoludňajší program venovaný prezentáciám, videám a aktivitám súvisiacich s problematikou autizmu.

Vo večerných hodinách sa v rámci univerzitného podujatia rozsvietil namodro Dóm sv. Alžbety. Košická dominanta sa tak pripojila k ďalším budovám a pamiatkam, ktoré podporili kampaň Light It Up Blue! Týmto krokom vyjadrila univerzita spolu s mestom Košice spolupatričnosť s ľuďmi trpiacimi autizmom.

Zároveň majú záujemcovia možnosť zapojiť sa do Light It Up BLUE photography challenge 2019, ktorá prebieha vo facebookovej udalosti s rovnakým názvom do 9. apríla 2019. Študenti a zamestnanci UPJŠ, ktorí zverejnia svoju fotografiu s hashtagmi #lightitupblue, #SMMK, #UPJS, môžu vyhrať zaujímavé ceny s logom univerzity.

Mgr. Linda Babušík Adamčíková



 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk