magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Do operného neba odišla Božena Hanáková
@ Kultúra -> Divadlo      Nov 27 2018 - 15:09 GMT

Štátne divadlo Košice s hlbokým zármutkom oznamuje, že vo veku 88 rokov sa v pondelok 26. novembra 2018 do večnosti pobrala ďalšia veľká osobnosť histórie slovenskej a košickej opery, operná speváčka, režisérka a pedagogička Božena Hanáková. V košickom divadle pôsobila viac ako 50 sezón od roku 1954 a len prednedávnom, v januári tohto roka, sa po vyše dvadsiatich rokoch s javiskom lúčila jej posledná inscenácia, opera Giuseppe Verdiho La Traviata. O mieste a čase poslednej rozlúčky poslednej rozlúčky vás budeme informovať.

Divadlo a operu dostala Božena Hanáková do vienka, narodila sa v rodine divadelných umelcov a ako priznala v jednom z rozhovorov, divadlo milovala od malého malička. „Bolo mi jedno, čo tam budem robiť - hoci aj upratovačku - hlavne aby som v ňom bola", povedala vynikajúca sopranistka pred ôsmimi rokmi pri príležitosti životného jubilea košickému denníku Korzár. A v divadle bola naozaj od malička. Ako dieťa hrala v operných inscenáciách Slovenského národného divadla, kde v tom čase pôsobila jej mama, mezzosopranistka Ružena Kustrová.

Spočiatku na VŠMU vyštudovala tanec a potom aj operný spev. Hneď po škole nastúpila do Štátneho divadla Košice, kde úspešne stvárnila množstvo operetných, aj operných postáv - Jolanu i Júliu v Cigánskej láske, Adelu v Netopierovi, Valenciu vo Veselej vdove, Zerlinu v Donovi Giovannim, Musettu v Bohéme, Rosinu v Barbierovi zo Sevilly, Olympiu v Hoffmannových poviedkach a mnohé ďalšie. Neskôr spolu so svojim manželom Jánom Hanákom, scénickým výtvarníkom, a v spomínanej La Traviate už aj s dcérou Danicou Hanákovou, kostýmovou výtvarníčkou, vytvorili aj inscenačný tím, ktorý sa v košickom divadle podpísal pod viacero operných a operetných inscenácií. (G. B. Pergholesi: La serva padrona (1983), G. P. Telemann: Pimpinone (1991), M. Koøínek: Ako šlo vajce na vandrovku (1993), G. Verdi: La Traviata (1997)). Košickému divadlu ostala verná počas celej profesionálnej kariéry, ale úspešne hosťovala v Prahe, Ostrave, Brne, Miškovci a s divadlom sa predstavila aj na zájazdoch v Holandsku a Nemecku. A do divadla sa až donedávna pravidelne vracala na premiéry operného súboru.

Naštudovala som množstvo krásnych postáv, robila som asistencie réžie, režírovala som, učila, mám za sebou množstvo vynikajúcich žiakov, no najviac hrdá som na svoju rodinu, na svoje deti a vnúčatá, ktoré sú vlastne pokračovateľmi nášho života", vyznala sa charizmatická umelkyňa pred niekoľkými rokmi.

V Božene Hanákovej stráca Slovensko ďalšiu významnú divadelnú osobnosť, ktorá dlhé desaťročia rozdávala všetkým vôkol seba úsmev, pohodu a radosť. Súbor opery Štátneho divadla Košice s veľkou úctou a pokorou venuje v stredu 28. novembra 2018 jej pamiatke a spomienke na ňu predstavenie opery G. Verdiho Nabucco.    

 

Svjatoslav Dohovič, web editor a PR


 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk