magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Policajné správy za 26.11..2018
@ Aktuálne -> Polícia      Nov 27 2018 - 09:04 GMT

Polícia dvíha varovný prst

V priebehu 3 hodín došlo včera na cestách Košického kraja k niekoľkým dopravným nehodám, jedna mala tragické následky Nezodpovednosť, nedisciplinovanosť a nepozornosť vodičov, ale i nedostatočná viditeľnosť chodcov sú len niektoré z príčin, ktoré môžu mať po zrážke s vozidlom tragické následky.

Príčinou mnohých dopravných nehôd s účasťou chodca je ich nedostatočná viditeľnosť. Vidieť a byť videný je najmä v tomto období naozaj veľmi dôležité, hlavne za zníženej viditeľnosti. Chodci riskujú to najcennejšie – svoj život. Preto je dôležité, aby nepodceňovali význam reflexných prvkov na oblečení. Aj taká maličkosť, akou je reflexný pásik, môže zachrániť ľudský život. Reflexný prvok na oblečení uvidí vodič na 200 metrov, toho istého chodca v tmavom oblečení vodič spozoruje na niekoľko desiatok metrov a už nemá veľa času reagovať. Polícia aj formou rôznych preventívnych akcií upozorňuje najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky, aké nebezpečné môže byť nesprávne prechádzanie cez cestu, náhly vstup na vozovku či nepoužívanie reflexných prvkov, a v tejto svojej preventívnej činnosti polícia nepoľaví ani v najbližších dňoch, naopak, polícia posilní počty príslušníkov Policajného zboru, ktorí budú najmä, ale nielen, na priechodoch pre chodcov zdôrazňovať význam používania reflexných prvkov. Polícia dôrazne apeluje na chodcov, aby sledovali premávku, prechádzali cez cestu na miestach na to určených, vyhýbali sa rizikovým úsekom, dostatočne sa presvedčili, či môžu vstúpiť na vozovku bez hroziaceho nebezpečenstva, boli označení reflexnými prvkami na viditeľnom mieste a nenosili tmavé oblečenie, nepreliezali zábradlia a neriskovali tak život svoj, či životy ostatných účastníkov cestnej premávky. Pretože chodci pri zrážke s vozidlom vždy „ťahajú za kratší koniec“.

Počas včerajšieho dňa došlo na cestách Košického kraja v priebehu 3 hodín k 8 dopravným nehodám a 6 škodovým udalostiam, pričom jedna dopravná nehoda mala dokonca tragické následky. Len v meste Košice bolo za 3 hodiny zaznamenaných 5 dopravných nehôd a 4 škodové udalosti. Všetky však mali niekoľko spoločných menovateľov. Zhoršené poveternostné podmienky, tma, dážď, chodci na priechodoch. Kombinácia prvkov, ktoré môžu mať v tomto období fatálne následky.

Vodič Škody Fabie na riadne vyznačenom priechode pre chodcov v Košiciach na Sídlisku KVP s vozidlom krátko po 17.30 hodine zachytil 2 chodkyne (71,73). Mladšia z nich, bohužiaľ, svojim zraneniam na mieste podľahla, staršia utrpela podľa predbežnej lekárskej správy ťažké zranenia. Prítomnosť alkoholu u vodiča bola dychovou skúškou vylúčená. Vyšetrovateľ Policajného zboru v tejto súvislosti začal trestné stíhanie pre prečin usmrtenia a prečin ublíženia na zdraví.

Po riadne vyznačenom priechode pre chodcov na Gemerskej ulici v Košiciach prechádzali o 16.30 hodine aj 2 chodkyne (72,49), ktoré zachytil vodič prichádzajúci na vozidle zn. Škoda Octavia. Podľa predbežnej lekárskej správy utrpela mladšia z chodkýň ťažké zranenia, staršia z nich sa zranila ľahko. Ani v tomto prípade nebolo u vodiča zistené požitie alkoholických nápojov. Vyšetrovateľ Policajného zboru v tejto súvislosti začal trestné stíhanie pre prečin ublíženia na zdraví.

Okolo 17. hodiny na riadne vyznačenom priechode pre chodcov v Trebišove vodič auta zn. Toyota Avensis zachytil chodca (34), ktorý bol po zrážke jednorazovo ošetrený v nemocnici. Vykonanou dychovou skúškou u vodiča prítomnosť alkoholu zistená nebola, bola však zistená u chodca, a to v množstve 1,55 mg/l alkoholu v dychu (3,23 promile).

Po 18. hodine došlo taktiež v meste Trebišov k zrážke osobného motorového vozidla zn. Škoda Fabia a chodca (17), ktorý rovnako prechádzal po riadne vyznačenom priechode pre chodcov. Pri zrážke podľa predbežnej lekárskej správy chodec utrpel ľahké zranenia. Alkohol u účastníkov dopravnej nehody zistený nebol.

Presná príčina všetkých dopravných nehôd, bližšie okolnosti i miera zavinenia sú predmetom ďalšieho vyšetrovania.

 Akákoľvek aktivita Policajného zboru v snahe znížiť dopravnú nehodovosť a jej následky, a ochrániť čo najviac ľudských životov, nie je účinná bez podpory samotných účastníkov cestnej premávky. Preto opätovne apelujeme na vodičov, aby predvídali, zbystrili pozornosť všade tam, kde je predpoklad pohybu chodcov. Všetkých účastníkov cestnej premávky vyzývame, aby sa správali zodpovedne, rešpektovali pravidlá cestnej premávky a aj vlastnou zodpovednosťou prispeli k bezpečnosti na cestách.


 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606