magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Policajné správy za 15 až 16.11..2018
@ Aktuálne -> Polícia      Nov 17 2018 - 17:26 GMT

Za drobné má na krku obvinenie“

Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach zo zločinu krádeže obvinil 34-ročného Košičana Róberta. V priebehu vyšetrovania bolo zistené, že obvinený muž v nedeľu (11.11.) krátko po 10. hodine sa z jedného z kostolov v Košiciach pokúsil z riadne uzamknutej pokladničky odcudziť peniaze, čo sa mu však nepodarilo, ale z uzatvorenej schránky, určenej na prosby a milodary, v ktorej sa nachádzala voľne položená obálka, odcudzil 0,50 eur. Počas toho, ako si ich dával do vrecka, bol vyrušený rektorom kostola.

Obvinený muž bol umiestnený do cely policajného zaistenia a za uvedené konanie mu v prípade dokázania viny hrozí trest odňatia slobody na tri až 10 rokov. Vyšetrovateľ Policajného zboru zároveň spracoval podnet na jeho väzobné stíhanie.

Bol v podmienke, aj tak si „zavaril“

Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach okolie z prečinu útoku na verejného činiteľa obvinil 38-ročného Bartolomeja z okresu Košice okolie.

Hliadka Obvodného oddelenia Policajného zboru Moldava nad Bodvou bola vyslaná do obce Drienovec na preverenie oznámenia o podozrení zo spáchania priestupku proti občianskemu spolunažívaniu. Po príchode policajnej hliadky na miesto udalosti začal obvinený muž utekať smerom k neďalekému poľu, pričom bol prenasledovaný zasahujúcou hliadkou. Keď bola hliadka v jeho blízkosti, muž sa otočil, a do jedného zo zasahujúcich policajtov hodil igelitové vrecúško s neznámou tekutinou, ktorá sa vyliala, a zasiahla policajtovu hornú časť tela, vrátane tváre. Voči obvinenému mužovi boli použité donucovacie prostriedky, a po vykonaní potrebných procesných úkonov bol umiestnený do cely policajného zaistenia. Vykonanou dychovou skúškou bola zistená prítomnosť 0,04 mg/l alkoholu v dychu (0,08 promile).

Vzhľadom na to, že obvinený muž bol v súčasnosti podmienečne odsúdený za násilnú trestnú činnosť, vyšetrovateľ Policajného zboru spracoval podnet na jeho väzobné stíhanie. V prípade dokázania viny mu hrozí trest odňatia slobody na jeden až 5 rokov.

 Skôr sa stmieva, cesty sú mokré a klzké, uberte nohu z plynu a jazdite opatrne!

Náhle zmeny poveternostných podmienok sa podpisujú aj pod dopravnú situáciu na cestách Košického kraja. Je preto nevyhnutná zvýšená opatrnosť. Častými príčinami vzniku dopravných nehôd je mnohokrát aj skutočnosť, že vodiči  nie vždy adekvátne reagujú najmä na zhoršenú viditeľnosť a mokré vozovky, zle odhadnú vzdialenosť medzi vozidlami, niektorí precenia svoje schopnosti a aj v miernych zákrutách dostatočne neprispôsobia rýchlosť svojim schopnostiam a stavu vozovky. Opatrnou a zodpovednejšou jazdou vodičov, ale i zodpovedným prístupom chodcov, sa v mnohých prípadoch dá predísť tragédiám a kolíziám na jesenných cestách.

 Včera (16.11.) krátko pred 15. hodinou došlo na priamom úseku cesty pred obcou Nižná Myšľa v smere od obce Ždaňa (okr. Košice okolie) k dopravnej nehode, pri ktorej sa zranilo viacero osôb. Podľa doterajších zistení po uvedenom úseku cesty smerovalo na obec Ždaňa osobné motorové vozidlo zn. Daewoo Lanos, a pred ním vozidlo zn. Škoda Felícia. Po prejdení cez most ponad potok medzi obcami Ždaňa a Nižná Myšľa sa medzi tieto dve autá zaradilo osobné auto, doposiaľ nezistenej značky a evidenčného čísla, ktoré následne predbehlo aj vozidlo zn. Škoda Felícia, a zaradilo sa do jazdného pruhu pred neho. Keďže vodič Škody Felície začal brzdiť, vodič vozidla zn. Daewoo Lanos v snahe zabrániť zrážke prudko pribrzdil, avšak jeho vozidlo dostalo šmyk, prešlo do protismeru, a narazilo do skupiny piatich osôb, ktorá sa v tom čase presúvala pešo v smere od obce Ždaňa na obec Nižná Myšľa. Podľa predbežnej lekárskej správy jedna osoba pri zrážke s vozidlom utrpela ťažké zranenia, 3 osoby sa zranili ľahko a 1 osoba neutrpela žiadne zranenia. Vodič bol podrobený dychovej skúške s negatívnym výsledkom. Predbežná škoda na vozidle bola vyčíslená na 500 eur. Pri dokumentovaní dopravnej nehody bol prítomný aj znalec z odboru cestná doprava.

Približne hodinu po tejto udalosti policajti dokumentovali dopravnú nehodu, ku ktorej došlo medzi obcami Šemša a Malá Ida (okr. Košice okolie). Vodička, smerujúca s vozidlom zn. Jeep Renegade od obce Šemša, pravdepodobne z dôvodu neprispôsobenia rýchlosti jazdy svojim schopnostiam, stavu a povahe vozovky, v úseku cesty, kde je dopravnou značkou obmedzená rýchlosť, na mokrom a klzkom povrchu pravotočivej zákruty prešla s vozidlom do protismeru, kde sa čelne zrazila s protiidúcim vozidlom zn. Kia Sorento. Vykonaním dychových skúšok nebolo zistené požitie alkoholických nápojov. Podľa predbežnej lekárskej správy utrpeli vodičky vozidiel ľahké zranenia. Predbežná škoda bola vyčíslená na 32.000 eur.

V súvislosti s oboma dopravnými nehodami polícia začala trestné stíhanie pre trestný čin ublíženia na zdraví.

Kolízie na cestách včera neobišli ani okres Rožňava. Na ceste v katastri obce Jablonov nad Turňou (okr. Rožňava) krátko po 17.30 hodine vodič smerujúci s vozidlom zn. Citroen od mesta Rožňava do Košíc odstavil po zrážke so zverou vozidlo na okraji vozovky. Vodič prichádzajúci z rovnakého smeru na osobnom motorovom vozidle zn. BMW zrazenú zver obišiel cez protismer, avšak pri zaraďovaní sa do jazdného pruhu, pravdepodobne z dôvodu neprispôsobenia rýchlosti jazdy svojim schopnostiam, stavu a povahe vozovky, narazil do zadnej časti odstaveného vozidla zn. Citroen. Vozidlo bolo nárazom odhodené dopredu, pričom zachytilo jeho vodiča, ktorý stál pred vozidlom, a prevrátilo sa na bok. Vodič vozidla zn. Citroen podľa predbežnej lekárskej správy utrpel ťažké zranenia. Prítomnosť alkoholu nebola zistená ani u jedného z vodičov. Predbežná škoda na vozidlách bola vyčíslená na 12.000 eur.

Presná príčina všetkých dopravných nehôd, bližšie okolnosti i miera zavinenia sú predmetom ďalšieho vyšetrovania.

Polícia radí:

  • Ak ste vodič, zachovajte si primeraný odstup od vozidla jazdiaceho pred vami. Mokrá vozovka či napadané lístie môže byť pri brzdení zradné,

  • Jazdite opatrne a primeranou rýchlosťou najmä vtedy, ak je hmla. Vozovka býva v takých chvíľach mokrá a klzká, a brzdná dráha vášho vozidla sa tým automaticky predlžuje,

  • Za volantom predvídajte, najmä na cestách v obciach zvýšte pozornosť na chodcov, predovšetkým na starších ľudí. Tmavé oblečenie a skoršie stmievanie kráčajú bok po boku k nešťastiu,

  • Nezabúdajte na bezpečnostné pásy a vyžadujte to aj  od svojich spolujazdcov, malé deti patria bezpodmienečne do autosedačky!

  • Najmä ráno a večer, kedy je viditeľnosť, ale často i pozornosť vodičov znížená, je zvýšené aj riziko stretu so zverou, preto zvýšte pozornosť


 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk