magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Policajné správy za 15.04.2018
@ Aktuálne -> Polícia      Apr 16 2018 - 06:49 GMT

Motorkári vyrazili na cesty, polícia apeluje na zvýšenú opatrnosť a bezpečnosť

Stúpajúce teploty a pribúdajúce slnečné lúče vylákali na cesty Košického kraja ďalších účastníkov cestnej premávky – motorkárov.
Počas víkendu sme v Trebišovskom okrese zaznamenali prvú tohtoročnú dopravnú nehodu, pri ktorej motocyklista utrpel zranenia, ktorým na mieste podľahol.
Podľa štatistiky došlo za uplynulý rok 2017 celkom k 1695 dopravným nehodám. Z tohto počtu boli motorkári vinníkmi dopravnej nehody v 45 prípadoch, pri ktorých 17 osôb utrpelo ťažké zranenia a 27 osôb sa zranilo ľahko. V jednom prípade bola v minulom roku zaznamenaná dopravná nehoda, pri ktorej motocyklista zraneniam podľahol, avšak v tomto prípade motocyklista nebol vinníkom dopravnej nehody.
Vzhľadom na stúpajúci počet motorkárov na cestách polícia opätovne apeluje na dodržiavanie dopravných predpisov. Aby nedochádzalo k zbytočným zraneniam a úmrtiam, je potrebné zvýšiť opatrnosť, pozornosť, predvídať a  včas reagovať. Oproti vodičom v motorových vozidlách majú motocyklisti veľkú nevýhodu, sú zraniteľnejší, pri páde nie sú dostatočne chránení, a hrozia im vážne zranenia či smrť. 

Snáď nie je potrebné zdôrazňovať potrebu nosenia ochranného oblečenia či ochrannej prilby, nevynímajúc reflexné prvky. Jazdu na motocykli je nutné prispôsobiť svojim schopnostiam a zručnostiam, stavu a povahe vozovky, počasiu, ale i ďalším okolnostiam, ktoré možno predvídať.
    Hoci sa motocyklisti zmestia aj tam, kde autá nie, nie za každú dopravnú nehodu je zodpovedný motorkár. Aj napriek tomu by si však motocyklisti mali uvedomiť, že v záujme vlastnej bezpečnosti je potrebné vyvarovať sa nebezpečnej rýchlej jazde, porušovaniu dopravných predpisov a preceňovaniu svojich schopností. Aj pomalšou jazdou sa dá dostať do plánovaného cieľa. Akýkoľvek manéver, napríklad predbiehanie, je potrebné predvídať a ubezpečiť sa, či vás ako motocyklistu vodič vozidla registruje vo svojom spätnom zrkadle. Nie každý vodič je tolerantný a uvoľní vám časť svojho pruhu.
    Aj vodiči áut si v musia uvedomiť, že na cestách treba počítať aj s týmito, „dvojkolesovými“ účastníkmi cestnej premávky, no aj napriek tomu nie vždy predvídajú ich porušovanie pravidiel. Vodiči si musia počítať s tým, že:
    • Motocyklisti veľmi často jazdia vyššou ako povolenou rýchlosťou
    • Často predchádzajú motorové vozidla ako sprava, tak aj zľava
    • Motocyklistov je možné ľahko prehliadnuť
    • Pri predchádzaní motocyklistov je potrebné dodržiavať bezpečný odstup
    Hazardovať so zdravím a životom sa nevypláca. Pri zrážke s autom, náraze do zvodidiel alebo šmyku na mokrej vozovke vo väčšine prípadov za kratší koniec ťahá práve motocyklista.
  

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606