magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Verejná knižnica Jána Bocatia ponúka týždeň aktivít
@ Kultúra -> Literatúra      Feb 27 2018 - 15:01 GMT

Autorským čítaním slovenských spisovateľov Pavla Garana a Tomáša Repčiaka odštartuje vo Verejnej knižnici Jána Bocatia v Košiciach (VKJB) Týždeň slovenských knižníc, ktorý potrvá od 5. do 9. marca 2018. Básnik Pavol Garan debutoval zbierkou poézie Smrť zahroteným prstom, za ktorú získal prémiu Ceny Ivana Kraska. Okrem toho je autorom ďalších dvoch básnických zbierok. Tomáš Repčiak sa venuje poézii, próze, publicistike, tvorbe pre rozhlas i písaniu piesňových textov. Ich tvorbu si môžu záujemcovia prečítať aj na literárnom portáli Knihy na dosah. S charizmatickými autormi a hudobným sprievodom skupiny Soren sa môžete stretnúť v pondelok 5. marca 2018 o 16:30 hod. v centrálnej požičovni na Hviezdoslavovej 5.

Kto bola Lola Matzner-Márai a ako ovplyvnila život slávneho košického rodáka, spisovateľa Sándora Máraia? Odpoveď nájdete v utorok 6. marca 2018 o 16:00 hod. na regionálnom oddelení VKJB  na Hlavnej 48. Knižnica pozýva na prednášku s názvom Slávna neznáma Košičanka – Lola Matzner-Márai. O živote manželky svetoznámeho spisovateľa a jej rodiny bude prednášať historička Anna Ötvös.

Priaznivci obľúbenej spisovateľky Tiny Van der Holland sa môžu tešiť na besedy s ňou v stredu 7. marca 2018. Autorka úspešných románov Shalom, Kronika sendvičovej ženy, Tajomstvo zlatého pokladu a mnohých ďalších bude mať prezentáciu o 11:00 hod. v pobočke Terasa na Tr. SNP 48o 16:30 v pobočke Nad Jazerom na Uralskej 3.  

V stredu 7. marca 2018 bude na všetkých pracoviskách VKJB „šťastná hodinka“. Počas celého dňa môžu doterajší váhavci využiť ponuku stať sa čitateľom Verejnej knižnice Jána Bocatia za polovičné zápisné.  

Vo štvrtok 8. marca 2018 o 16:00 hod. bude hudobnom oddelení na Hlavnej 48 hudobno-literárne popoludnie z cyklu Už viem, čo budem čítať a počúvať. Venované bude životu a tvorbe známej českej speváčky Márii Rottrovej.

Pre autorské čítania básnika, prozaika a humoristu Jána Mičucha a básnika Jána Petríka zvolila knižnica netradičné miesto – čakáreň na košickej Hlavnej železničnej stanici. Podujatie s hudobným sprievodom skupiny Soren bude v piatok 9. marca 2018 o 16:30 hod. Výber miesta nie je náhodný - u oboch autorov sú železnica, vlak a stanica častými literárnymi motívmi. Okrem toho, Ján Mičuch je civilným povolaním železničiar, roky pracoval ako vlakvedúci. Oboch autorov spája aj to, že sú prispievateľmi do literárneho elektronického magazínu Knihy na dosah. Ján Mičuch v magazíne publikuje román na pokračovanie Tomáš, Ján Petrík básne. Internetový portál o literatúre prevádzkuje VKJB, dostupný je na web stránke knižnice a cez doménu www.knihynadosah.sk.

Počas Týždňa slovenských knižníc pribudne na portáli Knihy na dosah novinka - rubrika s názvom NEpovinné čítanie. Prinášať bude netradičný pohľad na klasické diela svetovej i domácej literatúry. Zaujímavé informácie v nej nájdu nielen študenti stredných škôl, ale aj všetci milovníci kníh a čítania.

Zdroj: RO SSN 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk