magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Bettina Castaño a Diabolské husle - Španielsky oheň so slovenskými diablami
@ Kultúra -> Oznamy      Feb 10 2003 - 15:18 GMT
Máte jedinečnú možnost vidiet fenomenálnu Bettina Castaño, ktorá je považovaná za jednu z najlepších tanečníc flamenca na svete, a ktorá tentokrát spolupracuje s Diabolskými husľami. Ide o vzrušujúce hľadanie pôvodu dvoch cigánskych etník - južnej zo Španielska a severnej zo strednej Európy. Toto netradičné spojenie dvoch špickových umeleckých telies prináša výbušné andalúzske flamenco a virtuózne cítenie plné cigánskej hudby Východu.


Premiérové turné koncertu na Slovensku od 27. februára do 5. marca uvidia diváci vo vybraných slovenských mestách:

Trenčín 26.2
Banská Bystrica 27.2
Bratislava 28.2
Prešov 2.3
Prievidza 3.3


Koncertný program „Bettina Castaño a Diabolské husle“ predstavuje úplne netradičné spojenie dvoch kultúr, celkom odlišných a predsa so spoločnými koreňmi. Úchvatnosť programu stojí na tanečnej perfektnosti a choreografickej invencii vynikajúcej Bettine Castaño, virtuozite orchestra Diabolské husle a výborných aranžmánoch a dokonalom ovládaní flamenco-gitár.


V tomto projekte je viditelné utrpenie, hrdost, ale aj virtuozita, sila, oheň a rôznorodosť kultúr v tanci i hudobných aranžmánoch.


Vo svete, kde sa neustále vzmáha etnické napätie a vodcovia národov nevedia, ako môžu rôzne národy žit spolu v mieri, je príjemné vidieť v umeleckej rovine, ako dve úplne odlišné skupiny spoločne vytvorili úplne nový druh hudobného a tanečného umenia.


Tento program, s muzikantmi svetovej triedy a výnimočnej tanečnice, nám sprostredkúva viac, ako len splynutie dvoch hudobných kultúr. Kto už videl La Castaño a kto videl Diabolské husle, uvidí niečo nepredstavitelné.
Sviatok umenia, aký možno zažit len zriedka.


Program mal svetovú premiéru v októbri 2000 vo Švajciarsku a odvtedy absolvoval dve európske turné. Svojou výbušnostou i lyrickostou vytvára ponuku špičkového tanečného a hudobného umenia, ktorá zaujme každého diváka.Reakcia novinárov a kritiky na vystúpenie Bettiny La Castaño a Diabolských huslí na európskom turné 2002:


 • „Dynamika tanečnice, jej pôvab a gracióznosť, virtuozita a sila v Zapateado (perfekcia práce nôh) bola priam neuveriteľná. To, čo ste doteraz videli a volalo sa to flamenco, tak na to môžete pokojne zabudnút. Dostavil sa pocit, že sa nám tu ukázalo niečo skutočné a pravdivé. To platí taktiež pre hudbu. Kto by si bol pomyslel , že Flamenco a východoeurópska hudba k sebe tak pasujú?“ Nakoniec prišli standing ovations, výkriky a vzrastajúci aplauz publika. Ostáva len dúfať, že Bettina Castaño príde a vystúpi ešte raz!”

 • „Vecer Flamenca plný superlatívov”
  Vopred najlepšími prívlastkami označovaný Flamencovečer s Bettinou Castaño a s Diabolskými husľami sluboval nevšedný zážitok. A skutočne, očakávania boli dokonca ďaleko prekonané a predčené.

 • „Neobycajné Flamenco v podaní neobyčajnej tanečnice”
  Očarení diváci v úžase nenechali umelcov odísť bez hudobného prídavku nasledujúcich "standing ovations".

 • „Španielsky oheň so šiestimi diablami“
  Bettina Castaño a jej muzikanti spolu s Diabolskými huslami darovali publiku pôsobivý, prekrásny a nezabudnutelný zážitok.


  Správy z tlače:

  Bettina La Castaño a Diabolské husle
  „Flamenco a cigánske husle“


  Pre La Castaño sú podstatné jej umelecké nároky na precítenie hudby a jej vyjadrenie v tanci. Máme tu dočinenia s vážnou tanečnicou s úžasnou hudobnou inteligenciou a obdivuhodnou cieľavedomostou. Pre mnohých tanečníkov a tanečnice je meno La Castaño stelesnením života a radosti z tanca, monštra pohybu s håbkou studne.

  Tentokrát prichádza Bettina spolu s Diabolskými huslami. Tu možno vidiet a počut špičkové brilantné spojenie výbušného andalúzskeho flamenca s virtuóznou a vášnivou cigánskou hudbou Východu. V 15. storočí boli cigáni, ako výborní inštrumentalisti, často žiadaní o účinkovanie na kniežacích dvoroch, predovšetkým s dvomi nástrojmi: husle a citara.

  Nadanej tanečnici flamenca, La Castaño, sa podarilo so svojimi muzikantmi vytvoriť program, ktorý ukazuje tieto, vyššie uvedené vplyvy a tým prináša živú multikulturálnu mnohorakost, ktorú neustále hladá. Muzikanti rôznych kultúr tu nestoja na jednom javisku vedla seba, ale spoločne muzicírujú. Je to veľmi zaujímavé, počúvat rumba flamenco, kde pripájajú svoj part Diabolské husle, sprevádzané palmasom a, samozrejme, virtuóznymi flamenco gitarami.

  Pri hladaní nových-starých koreňov flamenca, kde sa spája virtuozita, vášen a napätie, stretla La Castaño Diabolské husle. Repertoár je široký a pestrý: slovenská, madarská, rumunská a ruská cigánska hudba. Klassické diela Mozarta, Boccheriniho, Dvorák a Haydn patria rovnako k tomu. Obdivuhodná je ich schopnost improvizácie a vnášanie ohňa do rýchlych častí - to, čo stále považujeme za cigánsku hudbu.

  Cielom La Castaño je ukázať, že umením sa dá dosiahnut krásna cesta k porozumeniu národov. To cudzie a neznáme, schované niekde v nás, nám pomáha začat proces dospievania. „Niekde sme všetci cudzinci, máme cudzincov v sebe, máme z nich strach a zároven sme nimi fascinovaní,“ hovorí La Castaño a označuje svoj program za príspevok k porozumeniu národov. Tak prišlo k prizvaniu Diabolských huslí k tomuto projektu. To, čo z toho vzišlo, možno len obdivovat a nad tým žasnút.
  Nenechajte si ujsť túto umeleckú hudobnú a tanečnú lahôdku s osobitostou a suverenitou, aká tu ešte nebola.

  Bettina Castaño a jej flamenco skupina


  Bettina Castaño
  Niektoré tanečnice flamenca fascinujú svojou oslňujúcou technikou, tak čistou a vybrúsenou, ako diamant. Iné intenzitou svojej interpretácie, výrazom, tradicnými frázami, ktoré diváci, prípadne poslucháči, zažili už tisíckrát, podanými v úplne novom svetle. Úplne iné, sa snažia upútat pripravenostou na riziko - ked si zvolia šialene smelé „Zapeteado“ tempo (nožné perkusie), alebo vytvárajú nohami nezvyčajne vzrušené farby úderov.

  Bettina La Castano predvádza toto všetko, ba i viac. Experimentuje napríklad s „worldmusic“, čiastocne odstupuje od tradičného flamenca a integruje tieto elementy, znovu nachádza a dáva svojím umením flamencu nový dych. Je jednou z najvyššie vyčnievajúcich flamenco tanečníc novej generácie zo Sevilly.

  Po maturite študovala Bettina Castano Romanistiku. Rozhodujúcim, pre jej prvé tanecné kroky bolo stretnutie s cigánkou Sarou z Madridu. Manolo Marin bol medzi mnohými učiteľmi ten, ktorý Betinu pripravoval na profesionálnu dráhu. Prvé predstavenia v svojej tanečnej skupine, kde mohla tancovať sólo, priniesli mimoriadny úspech. Čoskoro založila svoju vlastnú flamenco skupinu a vydala sa na cestu hľadania koreňov flamenca. Našla ich vo „worldmusic“. Úspešné spojenie flamenca s „worldmusic“ ukazuje, že hoci sa flamenco udomácnilo v Andalúzii, jeho korene pochádzajú z Indie a na klukatých cestách cigánov prešlo cez Perzskú ríšu až do Andalúzie. Mimo iného, v mladosti každodennou hrou na violoncello si La Castano vyvinula zmysel pre jemnú hudobnú dynamiku a hudobné priestory.

  Uskutočnené projekty Bettiny Castaño:
  1. Flamenco puro
  2. Flamenco a afgánske perkussie
  3. Flamenco stretáva Appenzell
  4. Flamenco a perzské perkusie
  5. Flamenco a cigánske husle

  Počas jedného predstavenia Bettinu uvidel ind Karuna Murthy (profesor Univerzity v Couchin - Benátky Indie) jej chrámový tanec a pozval ju do svojej vlasti, kde absolvovala turné v roku 2001. Tam Bettina spolupracovala s najlepšími muzikantmi a tanečníkmi južnej Indie a uviedla 6 svojich koncertov s obrovským úspechom.

  Bettina je aktívna aj ako učitelka tanca. Jej pokoj a výnimočnost, jej trpezlivost a nevšedné schopnosti perfektne analyzovat pohyby svojich žiakov a motivovat ich, ju obdarili velkou spoločnostou fanúšikov. Spoločne s El Espinom zapísala knižne a na video flamenco-školu pre Zapateado. V súčasnosti žije Bettina Castano už 15 rokov v Seville, kde je flamenco-tanec stretáva s veľkou úctou. Castaño stelesňuje novú generáciu Flamenca, do ktorého vnáša vlastné elementy, teda aj choreografiu si robí sama. Objavuje neuveritelnú originalitu a perfekciu. Neviazaná radost z experimentov a expresívny výraz je zakorenený spolu s vierou v tradíciu a vysokou muzikálnostou.

  El Espina
  - gitarista, skladateľ, aranžér, umelecký vedúci a manager Bettiny a jej flamenco-skupiny, ktorej je sám členom. Od 8 rokov hral na klavíri. Počas štúdia na Vysokej škole umenia v Berlíne pribudla k tomu ešte flauta, perkusie a spev. Jeho prvý učitel hry na gitaru mu otvoril dvere k flamenco-gitarovej hudbe. Odvtedy je touto hudbou nadšený a už 15 rokov žije v Seville. Paco Peña z Córdoby bol pre neho najdôležitejší učitel, ktorého kurzy navštevuje stále už od roku 1982.

  Antonio Saavedra
  - skutočný majster flamenco-spevu. Pozná všetky „palos“ (štruktúry spevu) a nadchýna publikum svojou výrazovou silou. Precestoval celý svet a spieval pre všetkých velikánov flamenca Španielska. Pri svojich 40 ročných skúsenostiach zo spevu ich pozná všetkých. Je takisto veľmi oblúbený v Japonsku, kde často účinkuje. Pre Bettinu spieva už 7 rokov.

  Miguel Pérez
  - jeho otec (tiež Miguel Pérez), dlhoročný spoluhráč slávneho flamenco gitaristu Sabicasa, ho zaúčal do flamenco-hry na gitaru už od 8 rokov. Od 12 rokov pôsobil Miguel dalších 15 rokov vo veľmi známej flamenco-skupine LOS GALLOS zo Sevilly. Dnes je výnimočným špecialistom na tanečný doprovod, má vyslovený zmysel pre kompozíciu tanca a vznikajúco sprevádza a umocnuje Bettinine tance. Aj on pôsobí vo flamenco skupine Bettiny Castaño už 7 rokov.

  Manuel Salgado
  - je palmero flamenco-skupiny. Jeho presné tlieskanie, jeho mnohoraké rytmické variácie ho robia žiadaným pre mnohé flamenco skupiny. Umocnuje prejav speváka i tanečníkov s obrovským nasadením. Už 2 roky hrá s La Castaño.

  Diabolské husle

  Orchester „Diabolské husle“ je umelecký súbor zo Slovenska, krajiny, kde sa stretávajú kultúrne tradície východnej a západnej, severnej a stredomorskej Európy. Je známy na Slovensku i v zahraničí vďaka rôznorodosti repertoáru, ktorý siaha od klasickej až po lahkú večernú hudbu, od everygreenov, cez svetové muzikálové úpravy až po stredoeurópsky a východoeurópsky folklór.

  Fantastická virtuozita jeho členov je umocnená veľmi netradičným zložením nástrojov orchestra. Vďaka týmto prednostiam je orchester Diabolské husle žiadaný o účinkovanie na najvýznamnejších kultúrnych a spoločenských udalostiach a pre najúspešnejšie spoločnosti na Slovensku i v zahraničí.

  Orchester účinkoval v slávnych hoteloch, kúpeľných miestach a na turné v mnohých krajinách sveta. Umelecké nasadenie a veľký temperament robia orchester úspešným a široko využiteľným. Diabolské husle nahrali 7 CD a účinkovali v mnohých programoch televíznych spoločností. Samostatný program „Diabolské husle a hostia“, v ktorom spoluúčinkovali hviezdy opernej, jazzovej i populárnej hudby (¼ubica Vargicová, Jana Kociánová, Martin Babjak, Pavol Habera, Juraj Bartoš, Juraj Burián) patril k najvysielanejším reláciám Slovenskej televízie.

  Obsadenie:
  Martin Sleziak: husle
  Ján Berky-Mrenica jr.: husle
  Ernest Šárkzi: cimbal
  Jozef Farkaš: viola
  Emil Hasala: viola
  Tibor Lévai: kontrabas


  Bettina Castaño a Diabolské husle

  PROGRAM

  1. Diabolské husle

  Hudba: Ján Berky-Mrenica ml.
  Predstavujú sa Diabolské husle svojim virtuóznym číslom.

  2. Rio Acho
  Hudba: Paco de Lucia
  / Miguel Perez / El Espina
  Hoci „Rio Ancho“ patrí k dejinám Flamenco hudby, na tomto čísle možno vidiet, aké moderné môže byt flamenco a koľko možností na improvizáciu poskytuje interprétom.
  Tu začína hudobné spojenie medzi flamencom a originalitou Diabolských huslí.

  3. Cigánsky plac
  Hudba: Ján Berky-Mrenica ml.
  Choreografia: Bettina Castaño
  Táto kompozícia vyjadruje smútok za milovaným človekom, ale aj utrpenie a radost. Sú to všetko témy, ktoré žijú vo flamencu. Fantastická Bettina Castaño tancovať pri speve a rytmoch „palmera“. Spoločne s Diabolskými husľami vytvára báseň pre uši i oči.

  4. Tri gitary
  Hudba: Ján Berky-Mrenica ml. / Miguel Perez / El Espina
  Pri koreňoch tradícií sa stretávajú dve rôzne a zároveň blízke kultúry. Táto vynikajúca hudobná freska dvíha divákov zo sedadiel. Známe cigánske melódie sprevádzajú flamenco-gitary s témami „farruca“ - typickej gitarovej hudby pre mužský tanec.

  5. Alegrías
  Hudba: Miguel Perez / El Espina
  Choreografia: Bettina Castaño
  Rytmický tanec flamenca skrýva v sebe mnoho variácií. Táto rôznorodost vytvára v tomto čísle tanec radosti, ktorý nechýba pri žiadnej cigánskej zábave. Diabolské husle sa striedajú v náročných variáciách s flamenco-gitarami, pohánaný výrazovým tancom Bettiny Castaño.

  Prestávka

  6. Gitarové sólo

  Hudba: Miguel Perez
  Falmenco-gitara má dlhú históriu. V priebehu 500 rokov sa vyvinula v samostatný sólový nástroj. Pôvodne vystupoval iba flamenco-spev, postupne sa k nemu pridala gitara a neskôr tanec. Miguel Perez tu predvádza typickú ukážku flamenco-gitary.

  7. Rumba Puebla y Nueva Rumba
  Hudba: El Espina
  Rumba podobne ako „Alegrías“ nemôže chýbat pri flamencu. V tomto čísle sa využila najvyššia kreativita a schopnost improvizácie, ktorú prinieslo spojenie sláčikového orchestra s rumbou.

  8. El Garrotín
  Hudba: Miguel Perez / El Espina
  Choreografia: Bettina Castaño
  Na záver - tanec, ktorý má pôvod v severnom Španielsku - v Galícii a Austruií. Množstvom variácii a využitím rôznych štýlov sa Bettina Castaño postará o finálové prekvapenie.

  Úcinkujú:

  Diabolské husle:
  Ján Berky - Mrenica ml. -husle
  Martin Sleziak - husle
  Emil Hasala - viola
  Jozef Farkaš - viola
  Ernest Šárközi - cimbal
  Tibor Lévai - kontrabas

  Bettina Castaño - tanec
  Manolo Pérez - gitara
  Miguel Pérez - gitara
  El Espina - gitara
  Antonio Saavedra - spev
  Manúel Salgado - palmero  Bližšie informácie o jednotlivých koncertoch získate na: mail: pr@lucnica.sk   |   tlačiareň
   
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk