magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

V Botanickej záhrade UPJŠ dve kreatívne výstavy
@ Aktuálne -> Školstvo      Sep 19 2017 - 10:56 GMT

Do prostredia Botanickej záhrady UPJŠ Košice študenti a zamestnanci Ústavu informatiky PF UPJŠ v Košiciach v spolupráci s technologicko-kreatívnym štúdiom MATSUKO priniesli tučniakov v rozšírenej realite.

Návštevník sa pozerá na plátno, kde vidí svoj obraz a modely tučniakov, ktoré sa na plátne pohybujú. Senzor sníma, kde sa nachádzajú ľudia a podľa toho tučniaci prispôsobujú svoje správanie. Narážajú do nôh návštevníka, skrývajú sa, chodia sem a tam a kåžu sa po bruchu. Študenti majú veľa možností, ako technológiu vylepšovať. Môžu pridávať ďalšie zaujímavé interakcie tučniakov alebo iných objektov s návštevníkmi. Okrem senzoru na snímanie polohy človeka môžu pridávať ďalšie, aby zážitok z inštalácie bol lepší.

Tučniaky by tak mohli vďaka zvukovým senzorom reagovať na vreskot alebo smiech detí, ktoré navštívia botanickú záhradu. Ïalšia zaujímavá možnosť by bola implementovať tzv. behaviorálne modely a tak vdýchnuť osobnosť každému tučniakovi, samček by potom mohol správať inak ako samička, alebo každý jednotlivec mať svoj charakter, jeden by bol odvážlivejší, iný naopak bojazlivejší. Fantázii sa medze nekladú a každá maličkosť prispeje ku zintenzívneniu zážitku.

Výstava fotografií Antarktída 2017 prof. RNDr. Martina Bačkora, DrSc z Katedry botaniky Ústavu biologických a ekologických vied PF UPJŠ v Košiciach prináša do Botanickej záhrady závan spomienok na jeho expedíciu, ktorej sa zúčastnil na prelome rokov 2016/2017. Expedícia sa konala pod záštitou Masarykovej univerzity (MU) v Brne, na polárnej stanici Johanna Gregora Mendela, na ostrove Jamesa Rossa, ktorá je účelovým pracoviskom MU v Brne. Medzi členmi expedície mala svojich dvoch zástupcov aj Karlova univerzita v Prahe a účastníkom expedície bol aj turecký botanik Mehmet Gökhan Halici z Erciyes Üniversitesi Kayseri v Turecku. V rámci vedeckého programu expedície sa realizoval výskum v oblasti ekofyziológie rastlín, botaniky, mikrobiológie, klimatológie, glaciológie, geomorfológie, hydrológie a geológie. UPJŠ v Košiciach sa na tohtoročnej expedícii podieľala na ekofyziologických výskumoch chladnomilnej vegetácie na dlhodobých experimentálnych plochách, najmä zbere údajov o mikroklíme a fyziologickej aktivite machorastov a lišajníkov. Na týchto miestach sa tiež sledovala biodiverzita ďalších rastlín, napr. rias a siníc. Vo vybraných lokalitách s rozdielnymi vlastnosťami prostredia sme odobrali vzorky dominantních druhov lišajníkov, ktoré poslúžia na testovanie produkcie ich sekundárnych metabolitov. V laboratórnych podmienkach budeme následne testovať biologické a ekologické funkcie týchto zlúčenín, najmä s ohľadom na ochranu buniek pred UV žiarením, chladom, vysychaním a ich prípadné využitie vo farmaceutickom výskume.

Poznámka: Tlačovú správu nájdete archivovanú na www.upjs.sk v časti Vzťahy s verejnosťou https://www.upjs.sk/verejnost-media/vztahy-s-verejnostou/tlacove-spravy/rok-2017/ .  

Mgr. Mária Hrehová, PhD.

Tlačový referent a hovorca UPJŠ v Košiciach

 

 

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk