magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Verejná knižnica Jána Bocatia pozýva na Mifgaš
@ Kultúra -> Výstavy      Jun 06 2017 - 13:22 GMT

Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach (VKJB) pozýva na Mifgaš - Stretnutie so židovskou históriou, kultúrou a tradíciami. Výstava s týmto názvom je venovaná Židom v Košiciach. Prístupná je od 7. júna 2017 na regionálnom oddelení VKJB na Hlavnej 48 a potrvá do 30. júna 2017.

Výstava predstavuje najdôležitejšie medzníky v živote košických Židov, ktorých pôsobenie a dejiny tvoria neoddeliteľnú súčasť histórie mesta. Dobové fotografie, ilustrácie a reklamy dokumentujú, kde sa nachádzali a ako vyzerali stavby súvisiace s ich náboženským a spoločenským životom. Návštevníci sa tiež dozvedia, ako trávili voľný čas, aké spolky zakladali, kde sa stravovali. Zoznámia sa aj s pôsobením významných podnikateľských a obchodníckych rodín (Friedmann, Spira, Ungár) či osobnosťami, ktoré ovplyvňovali hospodársky život Košíc. Časť výstavy je venovaná známym osobnostiam z oblasti kultúry a umenia (Moskovics, Horovitz, Feld), ktoré žili a pôsobili v meste. Zaujímavý je tiež výber autentických článkov z dobovej tlače, ktorá vychádzala v Košiciach v 20. a 30. rokoch minulého storočia. Začítať sa možno do kratších i dlhších správ o bežnom živote i politickej situácii vtedajšej doby.

Vizuálne zaujímavé sú vystavené exponáty, ktoré približujú zvyky a tradície náboženského života židovského obyvateľstva. Návštevníkom sú prezentované významné  židovské sviatky (šabat, chanuka, purim) a predmety, ktoré boli a aj dnes sú používané pri ich slávení či každodennej modlitbe.

Jedinečnosť hebrejčiny priblíži výber slov, i dnes bežne používaných, o ktorých pôvode málokto vie. Z fondu Verejnej knižnice Jána Bocatia výstavu dopåňa výber z tvorby židovských spisovateľov, ktorých osud je spojený s Košicami (Palotai, Jarnó).

Výstava Mifgaš - Stretnutie so židovskou históriou, kultúrou a tradíciami je realizovaná v spolupráci so Združením Ester v rámci projektu VKJB Nielen zabudnuté osudy s finančnou podporou Úradu vlády Slovenskej republiky – program Kultúra národnostných menšín.

Zroj: RO SSN

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk