magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

O. Miháľ predstaví v knižnici J. Bocatia svoju najnovšiu knihu
@ Kultúra -> Literatúra      May 23 2017 - 17:16 GMT

Prezentácia najnovšej publikácie Ondreja Miháľa / predseda Kanadského slovenského inštitútu/ s názvom Silbaš: dedina snov /Budúci rok ideme domov sa uskutoční v pondelok 5. júna 2017 o 17:00 v centrálnej požičovni Verejnej knižnice Jána Bocatia v Košiciach na Hviezdoslavovej ul. 5.

V poradí piata kniha z edície Slováci v Kanade silbašského rodáka Ondreja Miháľa, ktorú vydal Slovenský kanadský inštitút v Toronte, bola vytvorená s cieľom zachovať spomienky autorových rodičov, ktorí sa zo Silbaša presťahovali do Kanady v rokoch 1966/67. Ide o životný súhrn autorových názorov a skúseností s emigráciou. Kniha sprostredkúva nielen zážitky jeho vlastnej rodiny, ale aj mnohých ďalších, ktoré prichádzajú do Kanady a snažia sa v kanadskej multikultúrnej spoločnosti nezabudnúť na svoje slovenské korene. Osobitnou vzácnosťou tohto literárno-dokumentaristického diela je viac ako 300 fotografií.

Podujatie je realizované v spolupráci s Kanceláriou veľvyslanectva Kanady v Bratislave a Kanadského slovenského inštitútu v Toronte.

Publicista, fotograf a autor multimediálnych projektov Ondrej Miháľ sa narodil 16. januára 1956 v Silbaši. Od roku 1967 žije v Kanade. Špecializuje sa na informačné technológie, grafický design, fotografiu a žurnalistiku. V roku 1995 založil v Toronte Kanadský slovenský inštitút, na čele ktorého stojí dodnes. Napísal a vydal knihy venované histórii kanadských Slovákov: 75. výročie slovenského folklóru v Kanade (1998), 75. výročie Cirkvi Narodenia Krista Pána vo Windsore (2003), Slováci v Kanade svojimi očami (2003) a Vojvodinskí Slováci v Kanade (2005). V rokoch 2006-2007 bola v Srbsku i na Slovensku uvedená jeho fotografická výstava Zanikajúca krása slovenských domov vo Vojvodine a v roku 2008 vyšla rovnomenná kniha. V roku 2010 vydal knihu Náboženský život Slovákov v Kanade  a v roku 2012 Slovenský folkór v Kanade. Okrem toho Ondrej Miháľ zo slovenčiny do angličtiny preložil dielo Gustáva Maršala Petrovského Under the American Snowdrifts (Spod závejov amerických), Toronto 2012. Usporiadal tiež niekoľko výstav fotografií vo viacerých krajinách. Žije v Toronte, v Ontáriu.

Zdroj:RO SSN

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk