magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Výstava orchideí v botanickej záhrade
@ Aktuálne -> Rôzne      Feb 23 2017 - 02:00 GMT

V Botanickej záhrade Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach po dvojročnej prestávke, ktorá bola spôsobená rozsiahlou opravou opláštenia skleníkov a rekonštrukciou kúrenia, začne 24. februára 2017 ďalší ročník výstavy pod názvom Orchidey – skvosty v ríši rastlín.

Pôjde o siedmy ročník výstavy, na ktorej návštevníci uvidia mnoho kultivarov najznámejších rodov tropických a subtropických orchideí ako napr. lišajovec (Phalaenopsis), vanda (Vanda), cymbídium (Cymbidium), dendróbium (Dendrobium) a črievičkovec (Paphilopedilum). Výstava potrvá do 12. marca, záujemcovia ju môžu navštíviť denne od 9:00 do 16:00 hod., v expozičnom skleníku na Mánesovej 23 v Košiciach.

Orchidey alebo vstavačovité sú veľmi zaujímavou čeľaďou rastlín. Názov čeľade bol odvodený od mena rastliny mierneho pásma, ktorú po prvýkrát opísal grécky filozof Theofrastos už 300 rokov pred n. l. Pomenoval ju Orchis (orchis = semenník), podľa typického tvaru podzemných hľúz rastliny. V starom Grécku sa tieto hľuzy využívali ako afrodiziakum a podľa údajných povzbudzujúcich účinkov rastliny bol odvodený aj slovenský ekvivalent mena rodu Orchis - vstavač a čeľade - vstavačovité“, vysvetľuje vedúci Oddelenia tropickej a subtropickej flóry Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach Ing. Peter Fridman. V súvislosti s pomenovaním celej čeľade ide ale o malý paradox, keďže väčšina orchideí žije v tropických oblastiach a úplne odlišným spôsobom ako orchidey mierneho pásma.

Orchidey mierneho pásma sú rastliny žijúce na zemi, terestricky, na rozdiel od väčšiny tropických orchideí, ktoré žijú epifytickým spôsobom, prichytené vysoko na stromoch, kde je dostatok svetla. Tiež poznáme druhy, ktorým sa darí na skalách alebo medzi skalami, nazývame ich litofyty a v Austrálii dokonca nájdeme podzemné orchidey, ktoré možno vidieť len vtedy, keď ich kvety vyrastú z trhlín v pôde“, informuje Ing. Peter Fridman.

V našich podmienkach má väčšina tropických orchideí svoje obdobie kvitnutia práve v zime. Aj napriek tomu nie je jednoduché pripraviť takúto výstavu tak, aby tu bolo zastúpené široké spektrum rodov orchideí. Mnohé rody totiž začínajú kvitnúť už v októbri, iné až vo februári.  Aj kvôli tomu časť vystavených rastlín tvoria vlastné výpestky botanickej záhrady a časť pochádza z burzy v Holandsku.

Tvorcovia jedinečnej výstavy orchideí v tropickom prostredí skleníkov pripravili pre návštevníkov expozície, v ktorých je prezentovaných iba nepatrné percento z ich druhovej  rôznorodosti, tie najdekoratívnejšie. Návštevník okrem vzhliadnutia krásnych, zaujímavých a zvláštnych tvarov a koloru kvetov, bude mať možnosť prediskutovať otázky ich úspešného pestovania a ochrany. Zároveň sa oboznámi s novými expozíciami tropickej a subtropickej flóry, ktoré pribudli po rekonštrukcii expozičných skleníkov“, pozýva na výstavu riaditeľ Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach, doc. RNDr. Sergej Mochnacký, CSc.

Poznámka: Tlačovú správu nájdete archivovanú na www.upjs.sk v časti Vzťahy s verejnosťou http://www.upjs.sk/verejnost-media/.  

Mgr. Mária Hrehová, PhD.

Tlačový referent a hovorca UPJŠ v Košiciach

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606