magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Tajomný vrch ožije / Tip na víkend/
@ Aktuálne -> Región      Aug 23 2016 - 16:41 GMT

Nenápadným Okrúhlym vrchom prechádzajú turisti, sledujúci hrebeňovú značku Slanských vrchov, obyčajne bez pristavenia sa. Máloktorý tuší, že sa práve nachádza na jednom z nevšedných miest Slovenska. Od soboty 27. augusta 2016 sa to zmení – o 11:30 hod. tu bude odhalená informačná tabuľa, ktorá poodkryje tajomstvo lokality. V druhej polovici 19. storočia tu dal gróf Štefan Forgáč postaviť lovecký zámoček, ktorý svojim situovaním, interiérom, no predovšetkým architektúrou patril k najkrajším stavbám tohto druhu na Slovensku. Keď osvietenský gróf v roku 1916 zomrel, pochovali ho podľa poslednej vôle do hrobky neďaleko zámočka. Po druhej svetovej vojne miesto pustlo, hrobku vandali zneuctili, zámoček bol v roku 1985 vyhodený do vzduchu. Jeho polohu dnes prezrádza už len veľká hromada sutín. Pamäť tohto mystického miesta sa rozhodlo oživiť päť obcí ležiacich pod Okrúhlym vrchom - Ruskov, Blažice, Slančík, Slanec a Slanské Nové Mesto.

Mnohí z nás si ešte zámoček pamätajú a aj samotný gróf Forgáč ostal v spomienkach kraja zapísaný v dobrom. Bol nielen vášnivým poľovníkom a úspešným hospodárom, ale aj  mužom ducha. Na kostolnej veži v Slanci dodnes fungujú ním zostrojené hodiny. V Ruskove máme vzácny organ, ktorý gróf kúpil v Berlíne. To všetko nás spolu s tým, že Okrúhlym vrchom prechádzajú turisti počas pochodu z Dargova, ktorý naša obec  organizuje na počesť SNP, inšpirovalo k rozhodnutiu konať“, hovorí Peter SMRČO, starosta Ruskova a dodáva: „Okrem umiestnenia trojjazyčnej informačnej tabule približujúcej históriu zámočku i osobnosť Štefana Forgáča, sme pietne upravili aj grófovu hrobku, ktorú sme  doplnili  textom,  ktorý nám  z Mníchova zaslala barónka Eva Waldbott, posledná žijúca členka slanskej vetvy grófskeho  rodu Forgáčovcov. Verím, že všetci, ktorí prijmú v sobotu naše pozvanie, budú príjemne prekvapení“.

K aktivite spomenutých obcí sa pridali aj dve odborné inštitúcie, a to Lesnícke a drevárske múzeum zo Zvolena a Východoslovenské múzeum z Košíc. „Radi podporíme túto peknú myšlienku, pretože nás všetkých vedie k väčšej úcte k vlastnej histórii“, hovorí ¼ubica MI¼ANOVÁ, riaditeľka zvolenského múzea, ktoré je aj garantom vyhlasovania významných lesníckych miest. „Týmto názvom označujeme  stavby,  technické zariadenia, významné stromy, umelecké diela a iné pamätníky viažuce sa k bohatej lesníckej histórii. Aj vďaka takémuto zaraďovaniu náš štátny podnik Lesy SR systematicky pristupuje k dokumentácii týchto miest a k ich aktívnej ochrane. Pre spojitosť s lesníctvom a výnimočnosť histórie viažucej sa k Okrúhlemu vrchu, sme sa rozhodli vyhlásiť túto lokalitu za štyridsiate piate významné lesnícke miesto Slovenska“,  spresňuje ¼ubica Miľanová.

Na Slovensku oplývame množstvom lokalít, ktoré majú potenciál zaujať, poučiť i potešiť, často však zabúdame na jednoduchú tabuľku, ktorá by okoloidúcich upozornila na dotyk s históriou. Aktivita štátneho podniku Lesy SR, ktorý významné lesnícke miesta po vzore svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO vyhlasuje od roku 2007, je ukážkou toho, ako možno ešte lepšie upozorniť na bohatstvo našej krajiny. Jedno z bielych miest našej histórie sa tak aj vďaka netradičnej spolupráci štátneho podniku s  obcami abovského regiónu stane minulosťou. Turisti, ktorí sem majú možnosť v sobotu prísť peši i na bicykli po medzinárodnej turistickej červenej značke E3, a to či už od sedla Dargov (2 hod), alebo od Regety pri Ruskove (0:50 hod), budú svedkami nielen pekného programu, ale i jednej nečakanej návštevy. No predovšetkým všetci, ktorí prídu na Okrúhly vrch, sa opäť presvedčia, že krásy Slovenska možno začínajú v Tatrách, no určite tam nekončia!  

.

 

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk