magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Policajné správy za 08. 05. 2016
@ Aktuálne -> Polícia      May 10 2016 - 11:45 GMT

Z pokusu vraždy obvinil 58-ročného Júliusa z Košíc

Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach po vykonaní potrebných procesných úkonov obvinil z obzvlášť závažného zločinu vraždy v štádiu pokusu 58-ročného Júliusa z Košíc, ktorý vo štvrtok (5.5.) vo večerných hodinách v byte na Podjavorinskej ulici v Košiciach po požití alkoholických nápojov fyzicky napadol svoju družku (46), ktorú najprv fyzicky napadol, hrubo jej nadával, vyhrážal sa jej zabitím a následne ju pichol nožom do oblasti hrudníka. Podľa vyjadrenia lekára útok smeroval na hrudník do oblasti životne dôležitých orgánov, vyžiadal si chirurgický zákrok a hospitalizáciu poškodenej ženy v nemocničnom zariadení s doposiaľ presne nezistenou dobou liečenia. Privolaní policajti podozrivého muža zadržali ešte v ten večer a umiestnili do cely policajného zaistenia. Vyšetrovateľ PZ spracoval podnet na vzatie obvineného muža do väzby. Sudca dnes rozhodol o vzatí obvineného muža do väzby. V prípade dokázania viny obvinenému mužovi hrozí trest odňatia slobody na dvadsať až 25 rokov.

Zmizol“ záhradný nábytok, kosačka i mobily ...

Počas uplynulého víkendu doposiaľ neznámy páchateľ vnikol do vonkajšieho uzamknutého a ploteného priestoru predajnej plochy jedného z obchodných domov v Košiciach, kde násilne odstránil uzamykacie kovové lanko na vstupe, vošiel dnu a odcudzil rôzny záhradný nábytok. Poškodenej spoločnosti so sídlom v Bratislave spôsobil škodu vo výške viac ako 3.800 eur. V tejto súvislosti vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície OR PZ v Košiciach začal trestné stíhanie pre zločin krádeže. Polícia po páchateľovi a odcudzených veciach pátra.

Doposiaľ neznámy páchateľ v čase od 5.5. do 7.5. 2016 vnikol na dvor rodinného domu v obci Vrbnica v Michalovskom okrese a následne sa vlámal do domu. Z domu odcudzil dva mobilné telefóny, kosačku, športovú obuv, disky z vozidla, lustre a iné. Poškodenej majiteľke spôsobil celkovú škodu vo výške cca 1.600 eur. Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície OR PZ v Michalovciach v danej veci začal trestné stíhanie pre zločin krádeže a prečin porušovania domovej slobody. Polícia po páchateľovi a odcudzených veciach pátra.

Trebišovskí kriminalisti vypátrali 18-ročného Emila, ktorý lúpežne prepadol o rok staršiu Trebišovčanku

Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Okresného riaditeľstva PZ v Trebišove zo zločinu lúpeže obvinil  18-ročného Emila z Trebišova, ktorý pred týždňom (3.5.) v nočných hodinách na ulici J. Husa v Trebišove lúpežne prepadol 19-ročnú Trebišovčanku. Obvinený mladík na bicykli prišiel zozadu k poškodenej žene a začal jej ťahať kabelku, ktorú mala zavesenú na ruke. Mladá žena sa bránila, pričom kabelku nechcela pustiť. Na to ju potiahol za vlasy, od bolesti kabelku pustila, pričom spadla na zem. Obvinený Emil kabelku s obsahom (osobné doklady, peňaženku s 5 eurami, kľúče od bytu a iné) ukradol a z miesta ušiel. Napadnutá žena neutrpela zranenia, ktoré by si vyžadovali lekárske ošetrenie. Krádežou vecí jej vznikla škoda cca 40 eur. Obvinenému mladíkovi hrozí za tento skutok trest odňatia slobody na tri až osem rokov.

Chlapec preskočil plot a z kuchynky ukradol dôchodcovi peniaze

Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície OR PZ v Michalovciach zo zločinu porušovania domovej slobody obvinil 15-ročného miestneho chlapca, ktorý vo štvrtok (5.5.) vo večerných hodinách preskočil oplotenie dvora rodinného domu v obci Maťovské Vojkovce (okr. Michalovce), prešiel cez dvor a vlámal sa do letnej kuchynky, odkiaľ z peňaženky odcudzil 20 eur. Poškodenému 87-ročnému dôchodcovi spôsobil celkovú škodu 25 eur, pričom sa tohto skutku dopustil aj napriek tomu, že mal vedomosť o tom, že poškodenou osobou je osoba vyššieho veku, podľa Trestného zákona chránená osoba. Za tento zločin hrozí páchateľovi trest odňatia slobody na tri až osem rokov, mladistvej osobe sa trestná sadzba znižuje na polovicu.

Nehody motorkárov skončili s ťažkými zraneniami, polícia radí vodičom motoriek

Včera (8.5.) došlo na cestách Košického kraja k dvom dopravným nehodám vodičov motocyklov, pri ktorých došlo k ťažkým zraneniam. Prvá sa stala dopoludnia na ceste I/19 pri pamätníku na Dargovskom priesmyku v katastri obce Košický Klečenov v okrese Košice okolie, kde vodič (40) z Trebišova riadil motocykel zn. Triumph Daytona v smere od obce Dargov na obec Košický Klečenov. Po prejazde tiahlej ľavotočivej zákruty na vrchole stúpania zišiel k pravému okraju vozovky, pričom dostal šmyk. Následne spadol na bok, v šmyku prešiel cez príjazdovú cestu k parkovisku. Po páde z motorky sa vodič a jeho spolujazdkyňa podľa predbežnej lekárskej správy ťažko zranili. Dychová skúška u vodiča motocykla bola negatívna. Na motocykli vznikla škoda cca 3.000 eur.

K druhej nehode došlo popoludní medzi obcami Dobrá a Biel v okrese Trebišov. Vodič (38) z Kráľovského Chlmca riadil motocykel zn. Suzuki GSX 600 po ceste III/3709, pričom pri prechádzaní ľavotočivou zákrutou pred nadjazdom z doposiaľ nezistených príčin zišiel s motocyklom mimo vozovku na trávnatý pás, kde narazil do zvodidiel a spadol s motocyklom na vozovku. Pri nehode vodič podľa predbežnej lekárskej správy utrpel ťažké zranenia. Na zistenie požitia alkoholu bola vodičovi odobratá krv. Na motocykli vznikla škoda cca 400 eur.

Príčina a miera zavinenia oboch dopravných nehôd je predmetom vyšetrovania. V oboch prípadoch polícia začala trestné stíhanie pre prečin ublíženia na zdraví. (fotografie z miesta dopravných nehôd v prílohe)

S pribúdajúcimi stupňami na teplomeroch pribúdajú na cestách ďalší účastníci, motorkári. Počet usmrtených motocyklistov v Košickom kraji je zatiaľ nula, toto číslo sa nemusí zmeniť, ak sa pričinia všetci účastníci. Podľa štatistiky za uplynulý rok 2015 v Košickom kraji z celkového počtu 1728  dopravných nehôd zavinili motocyklisti 46 dopravných nehôd, pričom piati boli pod vplyvom alkoholu. Pri zavinených nehodách motocyklistami  boli usmrtení dvaja motocyklisti, ťažko sa zranilo 18 motocyklistov a ľahké zranenia utrpelo 24 motocyklistov.

Hlavné príčiny nehodovosti motocyklistov

Najčastejšou príčinou, ktorá sa podpísala pod nehody motocyklistov, bolo porušenie povinnosti vodiča. Prekročenie dovolenej rýchlosti jazdy patrí „druhej priečke“ v štatistike príčin dopravných nehôd motocyklistov. Vodiči motocyklov by nemali preceňovať svoje schopnosti a nepodceňovať riziká rýchlej jazdy. V každom prípade je to práve rýchlosť, ktorá u vodičov motoriek rozhoduje o bytí alebo nebytí.

Motorky po niekoľkých mesiacoch opäť na cestách

Polícia upozorňuje vodičov motocyklov, že v tomto období sa na cestách môže nachádzať po zime štrk, čo môže byť príčinou dopravnej nehody. Prechádzajte iba na miestach, kde je to bezpečné a ste si istý, že manéver zvládnete.  Vždy treba jazdiť podľa svojich schopností a zručností, prispôsobiť sa stavu cesty, počasiu i ďalším okolnostiam, ktoré možno predvídať.  Motorkári si musia uvedomiť obrovskú zodpovednosť. Pocit voľnosti a eufórie počas jazdy na dvoch kolesách je síce na nezaplatenie, o to bolestivejšie a tragickejšie môžu byť následky pádu.

Po niekoľkých mesiacoch parkovania v garáži je dôležité pred prvou jazdou v novej sezóne skontrolovať technický stav motorky. Najmä mladí, neskúsení vodiči by mali jazdiť mimoriadne opatrne, kým si osvoja potrebné zručnosti a návyky. Hanbou nie je vyskúšať si jazdu na veľkom parkovisku alebo odľahlom mieste. Vodiči motocyklov sú povinní počas jazdy používať na hlave riadne upevnenú ochrannú prilbu určenú pre motocyklistov. Ochranné oblečenie by malo byť samozrejmosťou. Oproti vodičom v autách majú nevýhodu, sú zraniteľnejší, a pri páde im hrozia vážne zranenia či smrť. Netreba zbytočne riskovať, aj pomalšou (predpísanou) jazdou sa dá dostať do plánovaného cieľa. Pred akýmkoľvek manévrom, napríklad predbiehaním, treba byť obzvlášť predvídavý, všímať si, či vás vodič auta registruje vo svojom spätnom zrkadle. Nehovoriac o križovatkách, nie každý vodič auta je tolerantný a uvoľní vám časť svojho pruhu. Vodiči áut si zase musia uvedomiť, že na cestách už treba počítať aj s motorkármi. A tí sa zmestia aj tam, kde autá nie. Azda najdôležitejšie je preto sledovať spätné zrkadlá a situáciu okolo auta.

Polícia upozorňuje na dodržiavanie pravidiel cestnej premávky

Tento týždeň policajti jednotlivých OR PZ v kraji vykonajú na cestách kontrolu objektívnej zodpovednosti v obmedzenej miere nasledovne:

Dnes, 9.5., v okrese Košice, dňa 10.5. v okrese Rožňava, dňa 11. 5. v okrese Trebišov. Upozorňujeme vodičov, aby dodržiavali dopravné predpisy, pretože možno nebudú zastavení priamo na ceste pri porušení zákona, ale zásielka im príde domov.

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk