magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Týždeň v knižnici
@ Kultúra -> Literatúra      Mar 01 2016 - 09:13 GMT

Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach (VKJB) pripravila rad zaujímavých podujatí, ktoré sa budú konať počas Týždňa slovenských knižníc od 1. do 6. marca 2016. Záujemcovia sa môžu tešiť na literárne besedy so spisovateľmi, autorské čítania, prednášky, burzu kníh, tvorivé dielne. Sklamaní neostanú ani tí, ktorí si obľúbili tzv. šťastnú hodinku. Počas nej môžu využiť bonus - zápisné do knižnice za polovicu a pre zábudlivcov odpustenie sankčných poplatkov za  upomienky.

Oplatí sa sledovať stránku knižnice, lebo výnimočne bude šťastná hodinka v Týždni slovenských knižníc dvakrát,“ uviedla riaditeľka VKJB Soňa Jakešová. Dodala, že od 1. do 6. marca knižnica vyhlásila generálny pardón na knihy vrátené po termíne prostredníctvom biblioboxu. Zábudlivci sa tak môžu vyhnúť poplatkom za upomienky. VKJB má umiestnený box na vrátenie kníh v Obchodnom centre Aupark na Námestí osloboditeľov na 1. poschodí.

Séria podujatí odštartuje v utorok  1. marca 2016 o 14:00 zážitkovým podujatím pre deti Mami, kúp mi psa!. Malí čitatelia sa oboznámia s príbehmi, v ktorých je hlavnou postavou psík. Dozvedia sa tiež to, ako sa o štvornohého kamaráta starať. Podujatie spestria traja psí terapeuti pod vedením cvičiteľky a lektorky Dagmar Szotákovej. Dospelí čitatelia si v utorok 1. marca budú môcť vybrať z dvoch zaujímavých podujatí. O 16:00 sa na regionálnom oddelení VKJB na Hlavnej 48 uskutoční prednáška historika Ondreja Ficeriho Košice v slovenskej historiografii – košické dejiny očami slovenských historikov.

V pobočke VKJB na sídlisku KVP na Hemerkovej 39 bude 1. marca o 16:30 beseda o histórii sídliska KVP so známym košickým „potulkárom“ Milanom Kolcunom a bývalým hlavným architektom mesta Košice Milanom Motýľom.

V stredu 2. marca VKJB pripravila dve besedy so spisovateľom Jozefom Puchalom, básnikom a rozprávkárom, nositeľom Ceny Ivana Krasku. Prvá bude o 9:00 v pobočke VKJB v Šaci na Železiarenskej 7, kde autor predstaví svoju knihu básní Trinásťhlavý vlak. Na stretnutie s ním sa môžu tešiť aj návštevníci pobočky VKJB na sídlisku Furča na Jaltskej 33. Beseda s Jozefom Puchalom tam bude o 8:30 a 10:00.  

V stredu 2. marca bude v pobočke VKJB v Barci na Abovskej 32 od 15:30 workshop zameraný na tvorbu kreatívnych dielok s témou Veľkej noci.  Vyrábať sa budú veľkonočné kraslice technikou decoupage s lektorkou Vierou Lorincovou.

Ten, kto si chce doplniť police o ďalšie tituly, by mal prísť v stredu 2. marca na burzu vyradených kníh, ktorá bude od 14:00 do 18:00 v centrálnej požičovni VKJB na Hviezdoslavovej 5. V ten istý deň o 17:30 sa v centrálnej požičovni predstavia autori z Literárneho klubu KOLIK. Prostredníctvom autorského čítania a počas besedy svoju tvorbu priblížia Zuzana Kratyinová, Daniela Citráková, Lukáš Jurík a finalista súťaže Poviedka 2014 Miro Macko.

Na hudobnom oddelení VKJB na Hlavnej 48 si v stredu 2. marca o 18:00 prídu na svoje milovníci opery. Knižnica pozýva na DVD projekciu opery Giuseppeho Verdiho Macbeth.

Štvrtok 3. marca bude knižnica patriť predovšetkým romantickým dušiam. Pozvanie na tento deň prijala obľúbená slovenská spisovateľka Jana Pronská, ktorá si svojimi pútavými ľúbostnými príbehmi s historickým pozadím podmanila mnoho čitateľov. Je autorkou desiatich románov. Stretnúť sa s ňou môžete o 11:00 v pobočke VKJB Nad jazerom na Uralskej 3 a o 14:00 v pobočke  na Terase  na Triede SNP 48.

Týždeň slovenských knižníc vo Verejnej knižnici Jána Bocatia uzavrie v piatok 4. marca veľkonočná tvorivá dielňa. Workshop pod vedením Mgr. Hrehorčákovej sa uskutoční od 15:00 v pobočke VKJB na Terase. Účastníci budú môcť získať inšpiráciu a osvojiť si zručnosť v tvorbe jarných dekorácií.

Sprievodným podujatím, ktoré potrvá do konca marca, bude na regionálnom oddelení VKJB na Hlavnej 48 výstava starých pohľadníc Košíc s názvom Pohľady do minulosti.

Alena Závocká

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606