magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Malé vláčiky jazdia na dopravnej priemyslovke
@ Aktuálne -> Doprava      Dec 04 2015 - 08:58 GMT

Široká verejnosť sa po roku môže opäť pokochať krásou malých vláčikov jazdiacich po modelovom koľajisku Strednej priemyselnej školy dopravnej na Hlavnej ulici 113. Tradičná týždňová akcia na Mikuláša tentoraz trvá od 7. do 11. decembra 2015. Každý deň od 16:00 do 19:00 hodiny bude na modelovom koľajisku s rozlohou 27 m2 premávať približne 20 vlakových súprav.

Modelové koľajisko ukryté v školských priestoroch píše už svoju 40-ročnú históriu. Postavili ho najmä študenti školy a prioritne slúži ako praktická pomôcka pri výučbe predmetov zameraných na železničnú dopravu. Jedinečná atrakcia je však svojim vzhľadom príťažlivá aj pre rodiny s deťmi. Široká verejnosť môže na malom priestore vidieť históriu aj súčasnosť vlakovej dopravy, jej rozmanitosť. Na trati sa budú míňať osobné vlaky s nákladnými, v staniciach zastanú historické súpravy ťahané parnými rušňami aj súčasné moderné rýchliky. Bezpochyby najlákavejším ťahákom akcie bude moderná súprava Českých dráh známa pod obchodnou značkou Railjet, ktorú škole darovala Železničná spoločnosť Slovensko. Reálne vlaky dosahujú rýchlosť až 230 km/h a zaisťujú rýchle a komfortné spojenie medzi Českou republikou a Rakúskom. Railjet s koncepciou push-pull bežne jazdí  aj naopak – teda s rušňom vzadu.

Na svoje si určite prídu najmä deti, ktoré sa nemusia len pasívne prizerať, ale ako výpravcovia sa môžu interaktívne zapojiť do riadenia síce iba modelovej, ale predsa len železničnej prevádzky. Vstup je voľný.

Ing. Martin BALKOVSKÝ

vedúci Železnično-modelárskeho klubu pri SPŠD

www.facebook.com/zmkspsd

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk