magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Vianočná knižka a jej vianočné prekvapenia
@ Kultúra -> Literatúra      Nov 24 2015 - 03:18 GMT

Predvianočným projektom Vianočná knižka sa otvára v Knižnici pre mládež mesta Košice vyvrcholia oslavy 60. výročia vzniku knižnice (1955). V čase od 26. novembra do 19. decembra 2015 sa v jej pobočkách čitatelia môžu tešiť na množstvo zábavných a poučných podujatí, zaujímavých stretnutí aj inšpiratívnych nápadov ako si spoločne užiť tento adventný čas.

Bohatá decembrová nádielka vo všetkých pobočkách knižnice

Cyklus vianočných podujatí Vianočná knižka sa otvára bude prebiehať vo všetkých 22 pobočkách knižnice počas celého adventu. Čitateľom ponúkne viac ako 150 rôznych Mikulášskych besiedok, hudobno-zábavných podujatí, vianočných tvorivých dielní a tiež netradičných čítaní. Slávnostne ho 26. novembra 2015 v LitParku zaháji interaktívna klauniáda Bartók a Drevený princ. „Ide o hudobnú rozprávku o skladateľovi Bélovi Bartókovi, s ktorou u nás vystúpi Margit Garajszki a Júlia Urdová. Odohraná bude v dvoch predstaveniach, jedno bude v slovenskom a druhé v maďarskom jazyku“, hovorí o otvorení tohtoročnej Vianočnej knižky Iveta Hurná, riaditeľka knižnice. Na program bohatý prvý decembrový týždeň prinesie viacero podujatí ako napríklad otvorenie výstavy komiksov pri príležitosti 110. výročia úmrtia A. Dvořáka, komunitné stretnutie Podajme si ruky aj netradičné čítania v rámci paralelného projektu Celé Slovensko číta deťom aj na Mikuláša, do ktorého sa knižnica zapája po druhýkrát. „1. december bude patriť vernisáži Renáty Fučíkovej, ilustrátorky komiksových kníh, ktorá ju osobne otvorí o 11.00 hodine v LitParku, od 1. do 6. decembra vo všetkých pobočkách podporíme netradičnými čítaniami projekt Celé Slovensko číta deťom aj na Mikuláša, na 3. december je pripravená slávnostná akadémia k 60. výročiu vzniku našej knižnice a 4. decembra si v pobočke Nezábudka na spoločnom podujatí s domovom sociálnych služieb DOMKO a košickými špeciálnymi základnými školami navzájom podáme ruky, aby sme si aj touto formou pripomenuli potrebu vzájomnej pomoci a spolupatričnosti,“ hovorí bližšie o programe riaditeľka knižnice.

Obľúbení detskí autori a hudobné rozprávky

Program nasledujúcich týždňov podčiarknu stretnutia s hosťami projektu. „Prídu k nám aj obľúbení detskí autori Andrea Gergušová, Marta Hlušíková, Peter Karpinský, Petra Nagyová-Džerengová, Toňa Revajová a Valentín Šefčík,  aby sa so svojimi malými čitateľmi podelili nielen o radosť z čítania, ale spoločne sa porozprávali aj o pravých hodnotách Vianoc či vianočných zvykoch v ich rodinách. A deti poučiť i zabaviť príde aj Janko Hrubovčák, hudobník s veselými hudobnými rozprávkami a zaujímavými prezentáciami netradičných hudobných nástrojov“, upresňuje riaditeľka knižnice.

Bulletin Vianočná knižka sa otvára opäť odporúča

V decembri budeme už tradične pomáhať aj pri výbere kvalitnej literatúry. Bulletin Vianočná knižka sa otvára, ktorý knižnica v decembri vydáva, odporúčam rodičom aj pedagógom. Pomáhajú nám ho zostavovať odborníci s naozaj širokým prehľadom v knižných novinkách a je vhodnou pomôckou pri výbere literatúry podľa jednotlivých vekových kategórií detského čitateľa.,“ odporúča Iveta Hurná.

Bodka za jubilejným ročníkom s Továrňou na Vianoce

Poslednou bodkou za jubilejným rokom aj v tohtoročnej Vianočnej knižke bude bohatý trojdňový program, ktorým sa knižnica v dňoch od 17. do 19.12. zapojí do projektu Továreň na Vianoce. „Tá bude tentoraz prebiehať v našom rozprávkovom LitParku, kde na deti budú čakať zážitkové čítania vianočných rozprávok pre najmenších, výroba vianočných pozdravov a vinšov s použitím pop up technológie, stavba vysnívaného vianočného mestečka z kartónov a vianočné zvyky, ich história a tradície u nás a vo svete“, dodáva na záver riaditeľka knižniceediálni

Partneri: Slovenský syndikát novinárov, Korzár, Knižná revue, Rádio Lumen

.Projekt finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR a záštitu nad Slávnostnou akadémiou prevzal Richard Raši, primátor mesta Košice.

Eka

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606