magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Brusel preplatí nákup nových električiek
@ Aktuálne -> Doprava      Oct 23 2015 - 11:26 GMT

Európska komisia rozhodla, že preplatí nákup 33 nových električiek pre Košice. Popri končiacich projektoch rekonštrukcie električkových tratí a modernizácii električkových uzlov ide o ďalší projekt, ktorý prispieva k zvýšeniu bezpečnosti a komfortu cestovania mestskou hromadnou dopravou v našom meste.

Vďaka peniazom z Európskej únie dostali Košice unikátnu šancu modernizovať verejnú koľajovú dopravu. Cieľom je odľahčiť mesto od áut a zatraktívniť cestovanie verejnou dopravou tak, ako je to bežné vo vyspelých krajinách Európy. Verím, že okrem modernizácie infraštruktúry k tomu prispeje aj 33 nových električiek,“ povedal minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Počiatek.

1.augusta 2014 začala v Košiciach najväčšia rekonštrukcia električkovej dopravy v meste za posledných 40 rokov.

Podmienkou ako zrealizovať tento veľký projekt z EÚ fondov bola pripravenosť využiť financie z programovacieho obdobia, ktoré končí v roku 2015. Zo 114-tich miliónov eur bolo 50 miliónov vyhradených na nové električky, ktorých nákup bol ale podmienený tým, že sa zrekonštruujú trate.

Na porovnanie celý bežný rozpočet mesta je približne 130 miliónov eur. Ak by mesto nedostalo peniaze z eurofondov, pri financovaní z vlastného rozpočtu by muselo takúto investíciu rozložiť na 19 rokov  a išlo by to na úkor iných služieb poskytovaných Mestom Košice, ako napríklad prevádzku mestských MŠ, ZŠ, opráv komunikácií, športu, kultúry a pod. Električkové trate v Košiciach neboli rekonštruované od svojho vzniku.

Keby sme sa do rekonštrukcií tratí a uzlov nepustili, nemohli by sme teraz ani čerpať finančné prostriedky na električky. Nám sa to ale podarilo a považujem to za obrovský krok pre všetkých Košičanov,“ povedal primátor Košíc, Richard Raši.

V rámci projektu Obnova vozidlového parku električiek Košice sa postupne od roku 2014 do konca tohto roka dodáva 33 kusov električiek. Súčasťou kontraktu je aj poskytovanie údržby (záručného a pozáručného servisu a opráv). Nové električky zabezpečia tichšie, pohodlnejšie a bezpečnejšie cestovanie a uľahčia prepravu zdravotne postihnutých ľudí, starších osôb či mamičiek s kočíkmi.

Linda Šnajdárová

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk