magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Vojtěch Kubašta – geniálny ilustrátor
@ Kultúra -> Literatúra      Oct 06 2015 - 05:07 GMT

Knižnica pre mládež mesta Košice pozýva na výstavu viac ako stovky vybraných diel maliara, grafika a ilustrátora Vojtěcha Kubaštu, známeho kolorovanou grafikou s pražskými motívmi, pohľadnicami,  trojrozmernými papierovými betlehemami a svetovo uznávanými priestorovými (pop-up) knihami. Vernisáž výstavy, ktorá bola zriadená pri príležitosti 100. výročia narodenia autora sa uskutoční v piatok 9. októbra 2015 o 8.30 hod. v pobočke LitPark na Kukučínovej ulici.

Geniálny Vojtěch Kubašta počas svojho profesionálneho života vytvoril stovky detských ilustrácií, kolorovaných grafík, pohľadníc a trojrozmerných betlehemov. Je tiež autorom reklamných plagátov, ktoré v tom čase propagovali exportné výrobky bývalého Československa ako Lada, Tesla, Urguell a Koh-i-noor. „Sme veľmi radi, že táto výstava je práve u nás. Nádherné Kubaštove ilustrácie totiž skrášľujú nejednu detskú knihu od  známych autorov ako K. J. Erben, Božena Němcová, Vlasta Burian a Čeňek Sovák, no i napríklad prvé české vydanie Medvedíka PÚ, Valašské pohádky či Pohádky tisíc a jedné noci“, hovorí riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice, Iveta Hurná.  

Známejší v Japonsku ako doma

Vo svete je tento autor považovaný za jedného z priekopníkov priestorovej detskej knihy, pop-up, ktorých zdokonalené verzie dobili aj ďaleký ázijský a arabský trh. Pre veľký záujem bolo vytvorených až 22 jazykových mutácií, ktoré potom vychádzali v miliónových nákladoch. Kubaštova rýchla a precízna práca oslovila Walta Disneyho, pre ktorého neskôr pracoval, no v zmysle zmluvy anonymne. „V Japonsku sa pop-up, Ako Kolumbus objavil Ameriku, stala dokonca učebnou pomôckou“, dopĺňa Iveta Hurná. Najznámejšie sú klasické tituly ako Janíček a Marienka, Zlatovláska, Snehulienka, Šípková Ruženka, Traja medvedíci a Tri prasiatka, ale z dôvodu náročnej výroby končili prednostne na devízovom trhu. „Dielo Vojtěcha Kubaštu šlo do cudziny vo vysokých  nákladoch, napriek tomu sa mu doma veľa uznania a propagácie neušlo. Nebol totiž členom komunistickej strany ani Zväzu umelcov a jeho meno si verejnosť preto spája skôr s otváracími betlehemami, poznamenáva Iveta Hurná.

Výstavu sprostredkovali zberateľ a výtvarník Jan Maroušek a České centrum v Bratislave.  „Návštevníkom bude v našej knižnici k dispozícii do 6. novembra 2015 a slávnostne ju príde otvoriť Jan Maroušek“, dodáva na záver riaditeľka knižnice.

Eka


 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606