magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

P. Bič Projekt hviezdou siedmych Mostov bez bariér
@ Aktuálne -> Školstvo      Sep 16 2015 - 14:37 GMT

Festival tvorivosti a spolupráce zdravotne znevýhodnených a zdravých mladých ľudí bude vo štvrtok 17. septembra 2015 od 10:00 hod. v areáli Strednej odbornej školy v Pribeníku. Podujatie už po siedmy raz organizuje Košický samosprávny kraj v spolupráci so Strednou odbornou školou J. Majlátha v Pribeníku.

V parku pri historickom kaštieli Majláthovcov sa zídu študenti z desiatok stredných škôl z Košického kraja. Prezentovať sa bude 41 škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK, osem špeciálnych škôl a šesť domovov sociálnych služieb. Príležitosť vidieť na jednom mieste výsledky práce stredoškolákov a ich pedagógov využijú aj primátori a starostovia miest a obcí, poslanci regionálnej samosprávy i žiaci základných škôl z regiónu. Zo Spišskej Novej Vsi cez Košice privezie do Pribeníka študentov aj špeciálny mimoriadny vlak, ktorý vypraví Železničná spoločnosť Slovensko. Organizátori očakávajú okolo štyritisíc účastníkov.

Celodenný festival ponúkne ukážky remesiel, kadernícke a kozmetické prezentácie, módne prehliadky, barmanskú šou, gurmánske špeciality, športové súťaže, jazdeckú školu, aranžovanie kvetín, ukážky práce kynológov a vystúpenia mladých umelcov. Hviezdou dňa bude program Petra Biča a jeho kapely Peter Bič Projekt, ktorý po prvýkrát účinkovali v Pribeníku v septembri 2011.

Návštevníci budú môcť na vlastné oči vidieť, čo dokážu ich rovesníci z rôznych odborných škôl, v čom vynikajú a čomu venujú svoj čas. Budú môcť ochutnať regionálne špeciality, dať si upraviť účes, vyskúšať život zachraňujúce úkony, alebo zmerať si sily v športových disciplínach s budúcimi reprezentantmi. Medzi ukážkami športov bude popri akrobatickej gymnastike, nohejbale, stolnom tenise, aj netradičný shuttlecock alebo petanque. O dobrú náladu sa v pribeníckom areáli postaraj aj žiacke hudobné skupiny

Na Mostoch bez bariér sa budú vyberať a hodnotiť aj prezentácie jednotlivých škôl, školských zariadení a domovov sociálnych služieb. Porotcovia rozhodnú aj o najchutnejšom, najkrajšom a najužitočnejšom výrobku. Zároveň predseda KSK odovzdá putovný pohár víťazom športového turnaja, ktorým na konci minulého školského roka vyvrcholili dlhodobé športové súťaže stredoškolákov v Košickom kraji.

Cieľom celodenného festivalu je vzájomné spoznávanie sa a prezentácia znevýhodnených a zdravých stredoškolákov z celého Košického kraja. Inšpiráciou bolo podujatie v meste Xanten v partnerskom nemeckom Porýní. V doterajších šiestich ročníkoch ako hostia vystúpili aj skupina No Name, Marián Čekovský, Peter Bič Projekt, Tomáš Buranovský a študenti Igora Timka z košického Konzervatória na Timonovej ulici, víťaz súťaže Česko-Slovensko má talent Miroslav Sýkora.

Stavanie mostu medzi zdravými a hendikepovanými deťmi je cesta na ich spoznávanie a pochopenie. V peknom prostredí zrekonštruovaného zámočku a parku v areáli Strednej odbornej školy v Pribeníku ukážu študenti stredných škôl i špeciálnych škôl a hostia podujatia šikovnosť a schopnosti žiakov bez rozdielu ich zdravotného stavu a  národností. Mosty bez bariér sú akciou pre široké okolie, pre žiakov, ich rodičov, obyvateľov nielen z blízkeho regiónu, ale každého, kto sa chce podieľať na ich stavaní.

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk