magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Štyri večery nepokoja v knižnici
@ Kultúra -> Literatúra      Sep 13 2015 - 11:49 GMT

Cyklus literárno-hudobných podujatí Štyri večery nepokoja pripravila Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach (VKJB). Na prvý „večer“ knižnica pozýva vo štvrtok 17. septembra do novej prístavby centrálnej požičovne VKJB na Hviezdoslavovej 5, kde budú od 18.00 hod. prezentovať svoju tvorbu dvaja autori pochádzajúci z Košíc, básnici a prozaici Peter Bilý a Martin Vlado.

Projekt VKJB je zameraný na súčasnú slovenskú literatúru. Zámerom je predstaviť etablovaných i menej známych spisovateľov s dôrazom na rozmanitosť a rôznorodosť ich autorských prístupov. Knižnica pripravila štyri literárne večery, každý mesiac jeden, za osobnej účasti autorov.

Peter Bilý strávil niekoľko rokov v Taliansku v kláštornom spoločenstve augustiánskej rehole. Táto neobvyklá životná skúsenosť do značnej miery ovplyvnila jeho literárnu tvorbu. Je autorom štyroch románov (Démon svätosti, Vzbura anjelov, Don Giovanni, Inzerát na život, ktorý som nechcel žiť) a štyroch básnických zbierok (Spomalené prítmie, V zajatí obrazu, Posledná siesta milencov, Nočné mesto). Venuje sa tiež prekladom z francúzskeho, španielskeho a talianskeho jazyka.

Martin Vlado je spisovateľ, ktorého s Petrom Bilým spája okrem rodiska, priateľstva aj kniha básní Insomnia, ktorá bola vydaná ako dvojzbierka v roku 2003. Vlado má okrem tohto titulu na svojom konte ďalších osem básnických a prozaických textov (Prskavky, Kafédrala, Park Angelinum, Muž oblačného dňa, Obnovovanie kvetu, Olej, Mestský pustovník, Sedemnásť nula štyri).

Hudobne bude prvý zo štyroch večerov nepokoja dopåňať jazzovo-bluesové trio Wild Things, ktoré tvoria študenti Konzervatória Exnárova.

V poradí druhý večer nepokoja VKJB pripravila na štvrtok 15. októbra 2015. Priaznivci literatúry sa môžu tešiť na poetku Mariku Smoroňovú, básnika a redaktora magazínu experimentálnej a nekonvenčnej tvorby Kloaka Michala Rehúša.

Projekt Štyri večery nepokoja pripravuje VKJB vďaka finančnej podpore Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.


 

Alena Zavocka

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk