magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Dve tretiny Mesiaca autorského čítania ubehlo
@ Kultúra -> Literatúra      Jul 28 2015 - 13:22 GMT

Zdalo by sa, že tridsaťjeden večerov je veľa, zvlášť keď každý jeden z nich je naplnený zaujímavým programom. Opak je pravdou. Ani sme sa nenazdali, a Mesiac autorského čítania pomaly končí. Už iba týždeň sa budeme stretávať s autormi z Česka, Poľska, Slovenska a s tými najzaujímavejšími – hosťami z Ukrajiny. Dosiaľ ich do Košíc prišlo 45, trinásť ďalších ešte príde.

V priestoroch Kasární/Kulturparku sa vystriedali osobnosti zvučných mien. Z ukrajinskej strany to boli predstavitelia „stanislavského fenoménu“, autorov, ktorí sa zgrupovali v rokoch 1989 – 1994 okolo undergroundového časopisu Štvrtok v Ivano-Frankivsku. Autorov spájal záujem o historické témy a ich prepojenie s prítomnosťou. Zároveň sa snažili o uvoľnenie a modernizáciu ukrajinského jazyka, ktorý bol dovtedy „druhým“ jazykom na Ukrajine.

Vystriedali sa tu Jurij Vynnyčuk, Jurij Andruchovyč, Taras Prochasko. Mladí autori však nezaostávajú. Vo svete majú zvuk mená ako Larysa Denysenko, ktorá sa okrem literatúry angažuje aj ako občianska aktivistka, Ljubko Dereš, ktorého diela boli preložené do viacerých jazykov, Anatolij Dnistrovyj, ktorý napísal slovník ukrajinského slangu a argotu a iní.

Že sa tu hostia z Ukrajiny naozaj cítili dobre, potvrdzujú slová Maryny Hrymyč: „Pred chvíľou do mojej knižky padla veľká dažďová kvapka – to Slovensko zanechalo stopu v mojom diele. Pôvodne som ju chcela darovať, ale teraz ju nikomu nedám, je to pamiatka na prekrásne Slovensko. Vlastne, vy (Slováci), ste si vedeli vybrať miesto na život, je to najkrajšie miesto na svete.“

V pozadí nezaostali ani autori domácej (česko–slovenskej) literárnej scény. I keď avizovaný Michal Viewegh sa zo zdravotných dôvodov čítania nezúčastnil, vynikajúco ho nahradil Martin Reiner. Snáď najväčší záujem vyvolala prezentácia novej knihy Fabrika Kateøiny Tučkovej. Jej román Žítkovské bohyne získal množstvo ocenení a bol preložený do 13 jazykov, uvidíme, aká úspešná bude Fabrika.

Klobúk dole pred košickým publikom

Košice môžu v budúcich rokoch kandidovať na titul mesto literatúry. Tohtoroční návštevníci Mesiaca autorského čítania prichádzajú denne a tolerujú aj nepredvídané okolnosti – chorobu autora, meškanie vlaku alebo auta, búrku či výpadok techniky. Trpezlivo počkajú na účinkujúcich autorov, pred búrkou sa bleskovo presťahujú pod strechu, pred horúčavami sa bránia pitným režimom a vejármi. Autorom kladú fundované otázky (aj v ukrajinčine) a vychutnávajú si ukážky z ich diel.

Záver festivalu bude patriť mladým

V poslednom týždni festivalu dáme slovo mladým autorom – Prešovčanke Ivane Gibovej, sľubnej prozaičke, provokujúcemu Vladovi Šimkovi, ale aj meditatívnemu Danielovi Pastirčákovi. A určite si príďte vypočuť „ženskú poéziu“ Halyny Kruk , čítačku Oleksandra Irvaneca  ďalšieho zakladajúceho člena literárnej skupiny Bu-Ba-Bu  alebo mimoriadne talentovaného  mladého básnika, hudobníka, performera Hryhorija Semenčuka. Z poľských autorov ešte máte možnosť stretnúť významného  básnika, esejistu, literárneho kritika Tadeusza  Dabrowskeho. “ pozýva riaditeľka Knižnice pre mládež Iveta Hurná.

Súťaž o knižné odmeny pre aktívnych návštevníkov festivalu, ktorú vyhlásila knižnica pokračuje aj svojim posledným štvrtým kolom. Už od pondelka, 27.7.2015 sú na webovej stránke knižnice zverejnené ďalšie dve súťažné otázky. „Odpovede na nich očakávame na adrese sutazekniznica(@)gmail.com najneskôr do 2.8.2015“, upozorňuje Iveta Hurná.

Projekt finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR v rámci svojho dotačného systému Európske hlavné mesto kultúry 2013 – Košice, Poľský inštitút Bratislava, Goetheho inštitút Bratislava a České centrum v Bratislave. Záštitu nad ním prevzal primátor mesta Košice, Richard Raši.

Podrobný program festivalu: www.autorskecteni.cz/2015/cz/program.

Podmienky súťaže Mesiac autorského čítania: www.kosicekmk.sk

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk