magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Mesiac autorského čítania súčasťou Kultúrneho leta
@ Kultúra -> Literatúra      Jul 22 2015 - 10:50 GMT

Už šestnásť večerov si návštevníci najväčšieho stredoeurópskeho literárneho festivalu Mesiac autorského čítania vychutnávali stretnutia so známymi i menej známymi autormi zo Slovenska, Česka, Poľska a predovšetkým z Ukrajiny. Stáli návštevníci si už podvečer bez dobrej literatúry nevedia predstaviť. Pochvaľujú si dobrý výber autorov, pekné prostredie i organizáciu podujatia. Nevyvedie ich z miery ani prípadná zmena programu, keď autor ochorie. Dokonca sú ochotní v prípade meškania vlaku na autora čakať aj dve hodiny. Také publikum sa nájde iba pri výnimočných akciách.

Ukrajina? Áno, Ukrajina!

Tohtoročný Mesiac autorského čítania výnimočný je. Je to predovšetkým záujem o ukrajinských autorov, ktorí do Košíc prinášajú svoju výbornú literatúru. Návštevníci mali možnosť stretnúť prozaické, ale ja básnické osobnosti. Pozoruhodné sú historické reflexie, mnohí autori sa vo svojej tvorbe vracajú do blízkej aj vzdialenejšej histórie Ukrajiny.

Prinášajú aj smutné správy o vojnových skutočnostiach, o podmienkach, v ktorých ľudia žijú. Sú to pohľady ľudí, ktorí tieto podmienky zakúsili na vlastnej koži. Ako to vyjadril Serhij Žadan: „Je nutné o tom písať, aby sa to nestratilo, je nutné písať pravdivo a otvorene, pretože vojna dáva priestor na manipuláciu a klamstvo.“

Počas prvej polovice júla sme privítali také osobnosti, ako Oksana Zabužko,  Jurij Andruchovyč /na obrázku/,  Petro Midjanka, Serhij Žadan,Taras Prochasko či Marianna Kijanovska. Všetko autori, ktorí majú čo povedať starším i mladým generáciám. Z tej druhej línie to bol napríklad Peter Juščák,  Karol Sidon, Pavol Rankov, Uršula Kovalyk, Eva Turnová. Bonusom bolo neobyčajné hudobno –literárno a zároveň výtvarné  vystúpenie skupiny Kafka Band, ktoré sa v rámci Mesiaca autorského čítania uskutočnilo za podpory Goetheho inštitútu v Bratislave v Tabačke.

Čo nás ešte čaká v najbližších dňoch?

Hovorí riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice Iveta Hurná: „Československú líniu doplnia poľskí autori  - oceňovaný básnik, ale aj  prozaik poľského magického realizmu Jacek Dehnel  a Gonzo z Radomu, spisovateľ, publicista a prekladateľ. Prídu aj autori, ocenení Magnesia litera, ktorí už u nás boli po iné ročníky festivalu, napr. prozaik z južných Čiech Jiøí Hájiček, prozaik a významný organizátor kulturného života Martin Reiner, známa a populárna prozaička Kateøina Tučková a spisovatelka, scenáristka a publicistka Tereza Boučková, dcéra Pavla Kohouta. Premiéru na našom festivale bude mať napríklad Košičan tureckého pôvodu, básnik, prozaik, dramatik a scenárista Agda Bavi Pain. Z ukrajinských autorov mladú generáciu určite osloví tvorba Anatolija Dnistrovného, špecifický humor charakteristický pre Larysu Denisenko, zaujmú cestopisy i sci-fi diela Artema Čapaja a neobyčajné  bude aj stretnutie s predstaviteľkou  „novej dramaturgie“ Natalijov Vorožbyt. “

Súťaž

Novinkou tohtoročného festivalu je súťaž o knižné odmeny. Otázky tretieho kola záujemcovia nájdu na stránke knižnice (www.kosicekmk.sk) už v pondelok, 20.7.2015. Odpovede čakáme do nedele, 26.7.2015 na adrese: sutazekniznica@gmail.com. Výherca si odmenu môže prevziať počas autorského čítania. 

Projekt finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR v rámci svojho dotačného systému Európske hlavné mesto kultúry 2013 – Košice, Poľský inštitút Bratislava, Goetheho inštitút Bratislava a České centrum v Bratislave. Záštitu nad ním prevzal primátor mesta Košice, Richard Raši.


 

Podrobný program festivalu: www.autorskecteni.cz/2015/cz/program.

Podmienky súťaže Mesiac autorského čítania: www.kosicekmk.sk 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk