magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Múzeum Vojtecha Löfflera otvára nové expozičné priestory
@ Kultúra -> Oznamy      Apr 10 2002 - 11:56 GMT
V čase, kedy mnohé kultúrne inštitúcie finančne strádajú, Múzeum Vojtecha Löfflera kontrastne očakáva ďalšie rozšírenie

Podľa informácií, ktoré nám poskytli riaditeľ múzea Jozef Gazdag a starosta mestskej časti Košice - Staré mesto Ján Süli, už tento piatok (8. februára) o 18,15 slávnostne otvoria pamätnú izbu rodiny Löfflerovcov a nové výstavné priestory.

Pripomeňme, že toto múzeum moderného umenia vzniklo netypicky - na základe daru nehnuteľnosti a zbierok akademického sochára Vojtecha Löfflera, čo uskutočnil formou testamentu v roku 1990.

V súčasnosti ide o jediné špecializované múzeum moderného umenia v Košiciach. Okrem stálej expozície ponúka výstavy súčasných umelcov, usporadúva odborné podujatia i koncerty a stretnutia s umelcami.

Aj financovanie múzea je netypické. Existuje vďaka podpore mestskej časti Košice - Staré mesto, teda nie zo štátnych financií, či po blížiacej sa delimitácii majetku z financií vyššieho územného celku. Jeho činnosť si vysoko cení a podporuje aj nadácia Pro Helvetia. Len v roku 2000 investovala mestská časť do rekonštrukčných prác a na prevádzku múzea 800 tisíc Sk.

Zbierkový fond, ktorý mestu zanechal majster Löffler, bol v čase ohodnotenia za federatívnej republiky stanovený na 10 miliónov Kčs.

Aj počas prevádzkovania múzea v časti domu bývala manželka zosnulého majstra Klárika Löfflerová. Tento svet opustila 5. februára 1999 a otvorenie nových priestorov je venované aj jej pamiatke. Pozostalosť v zbierkových fondoch, ktoré taktiež múzeu zanechala, je 2,6 milióna Sk. Okrem iného zanechala aj koncertné harmónium z 19. storočia, ktoré je jediné v regióne a bude slúžiť aj na verejné koncerty. Na spomínanej akcii na ňom po rokoch prvýkrát verejne zahrá študent Konzervatória Košice Miroslav Piš.

Keďže prízemné priestory múzea sú venované súčasným umelcom a ich moderným kreatívnym trendom, na poschodí vznikne ďalšia možnosť výstavnej prezentácie, tentoraz orientovanej hlavne na umelcov, ktorí sa venujú, prípadne venovali klasickej maľbe. Ako prvá tu bude v spomínanom termíne otvorená výstava košického maliara Szilárd Kõvári - Kačmarika.

Súčasťou programu slávnostného otvorenia priestorov bude i komorný koncert pre klavír a Hoboj z diel Maurice Ravela, Claude Debussyho a ďalších umelcov.

6. 2. 2002
Slavomír Szabó
sivo@box.sk   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk