magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Literárny maratón u Jána Bocatia
@ Kultúra -> Literatúra      May 24 2015 - 06:00 GMT

Verejná knižnica Jána Bocatia (VKJB) v Košiciach pripravila dvanásty ročník Literárneho maratónu s podtitulom 12-hodinové nonstop čítanie. V tomto roku bude literárny maratón tematicky zameraný na historický a literárny odkaz Ľudovíta Štúra a štúrovskej generácie. Ústredná téma - život a dielo Ľudovíta Štúra – je pripomenutím 200. výročia jeho narodenia, ktoré si tento rok Slovensko pripomína. Súčasťou podujatia budú okrem čítania sprievod v dobových kostýmoch po Hlavnej ulici v Košiciach s dramatizovaným čítaním a vystúpením súboru Železiarik, a literárno-hudobné pásmo vo výmenníku Brigádnicka na sídlisku Terasa. Literárny maratón v réžii VKJB sa uskutoční v utorok a stredu 26. a 27. mája. .

Program Literárneho maratónu 2015 odštartuje 26. mája o 14:00 sprievodom v historických kostýmoch, ktorý sa zastaví na vybraných miestach v centre Košíc. Budú nimi nádvorie Barkóczyho paláca, Arcibiskupský úrad, Urbanova veža, Evanjelický kostol na Mlynskej ulici a Stará Radnica Postupne sa stanú miestami, kde v dramatizovanej podobe odznejú Štúrove prejavy, dôjde aj k zinscenovanému stretnutiu Ľudovíta Štúra s Jonášom Záborským. Program spestria tanečné vystúpenia. Okrem knihovníkov budú účinkujúcimi študenti Konzervatória Exnárova a deti z ľudového súboru Železiarik. „Naším zámerom je pútavou formou poukázať na význam a odkaz Ľudovíta Štúra. Chceli sme, aby program upriamil pozornosť aj na sociálny rozmer a aktuálnosť posolstva štúrovskej generácie,“ uviedla riaditeľka knižnice Soňa Jakešová.

Počas druhého dňa podujatia 27. mája bude 12-hodinové nonstop čítanie, ktoré sa začne o 8:00 v centrálnej požičovni knižnice na Hviezdoslavovej 5 a potrvá do 20:00. Zúčastniť sa ho môže každý, kto sa prihlási na stránke www.vkjb.sk prostredníctvom prihlasovacieho formulára. Záujemcovia sa môžu zaevidovať aj telefonicky /6225290/, alebo v centrálnej požičovni. Medzi odporučenými knihami, z ktorých si účastníci môžu vybrať tematické príspevky pre svoje 15-minútové čítanie, dominujú diela Ľudovíta Štúra a jeho súčasníkov, spisovateľov štúrovskej generácie. Aj tentoraz bude nonstop čítanie dostupné ako online vysielanie, ktoré bude možné sledovať na webovej stránke knižnice. VKJB čítajúcich odmení spomienkovými darčekmi.
Pre väčší záber literárneho maratónu sa uskutoční jedno sprievodné podujatie aj mimo centra Košíc, na sídlisku Terasa. V stredu 27. mája o 18:00 bude vo Výmenníku Brigádnická literárno-hudobné pásmo Orol Kráľ venované významnému štúrovskému básnikovi Jankovi Kráľovi. Účinkovať budú Peter Vilhan /umelecký prednes/ a Mária Šabáková /akordeón a spev/.
 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606