magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Policajné správy za 12.05. 2015
@ Aktuálne -> Polícia      May 14 2015 - 05:54 GMT

Pracovníčka daňového úradu čelí obvineniu

Na základe výstupov zo spoločného vyšetrovania príslušníkov odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach a šetrenia pracovníkov inšpekcie Finančnej správy SR, vyšetrovateľ PZ vzniesol obvinenie pracovníčke košického daňového úradu pre prečin marenia úlohy verejným činiteľom z nedbanlivosti. Obvinená ako verejný činiteľ pri výkone svojej právomoci zamestnanca správcu dane vykonala v novembri 2012 miestne zisťovanie v sídle daňového subjektu, resp. v jednej z košických spoločností. Predmetom zisťovania bolo preverenie účtovných dokladov a dokladov súvisiacich so zdaňovacím obdobím august 2012 – daň z pridanej hodnoty, v rámci ktorého si daňový subjekt uplatnil nadmerný odpočet dane z pridanej hodnoty vo výške viac ako 410.000,-€. V priebehu miestneho zisťovania následne neoverila, či podľa predložených dokladov v rámci intrakomunitárneho vývozu do Maďarskej republiky deklarovaný odberateľ tovaru je v Maďarskej republike evidovaný ako platca DPH a to aj napriek tomu, že tak mohla konať overením tejto skutočnosti v informačných systémoch štandardne využívaných pracovníkmi daňového úradu. Následne odsúhlasila vyplatenie vyúčtovaného nadmerného odpočtu DPH košickej spoločnosti aj napriek tomu, že si v čase vykonávania miestneho zisťovania neoverila dôležitú skutočnosť pre správne posúdenie vzniku a existencie daňovej povinnosti (evidovanie odberateľa ako platcu DPH), čím z nedbanlivosti zmarila splnenie dôležitej povinnosti vyplývajúcej  zo základných zásad správy daní a spôsobila škodu štátnemu rozpočtu Slovenskej republiky vo výške viac ako 432.000 Eur. Za tento skutok, v prípade dokázania viny, hrozí obvinenej osobe trest odňatia slobody na jeden až 5 rokov.

Uvedené skutočnosti dávajú za pravdu predpokladu, že trestná činnosť na úseku daní by bola ťažko realizovateľná v prípade riadneho plnenia si zákonných povinností pracovníkmi správcu dane. Z toho dôvodu, v rámci boja proti daňovým podvodom, bude zo strany príslušníkov služby kriminálnej polície v spolupráci s inšpekciou Finančnej správy kladený zvýšený dôraz na odhaľovanie trestnej činnosti súvisiacej s výkonom správy daní.

Obeťou podvodníka sa stala dôchodkyňa z Košíc, polícia radí

Obeťou podvodníka a zlodeja sa stala 87-ročná dôchodkyňa z Košíc, ktorého včera (12.5.) dopoludnia pustila do svojho príbytku. Doposiaľ neznámy páchateľ pod zámienkou, že vykonáva kontrolu termostatických ventilov, vstúpil do bytu na Tr. SNP v Košiciach, pričom poškodenej dôchodkyni z bytu odcudzil rôzne šperky zo žltého kovu v hodnote 1.000 eur. Polícia v tejto súvislosti začala trestné stíhanie pre prečin krádeže a po páchateľovi pátra. Polícia na území mesta Košice od začiatku tohto roka zaznamenala niekoľko podobných prípadov.

Radíme seniorom ako sa nestať obeťou podvodníkov a zlodejov   

Seniori sa veľmi ľahko stávajú obeťami majetkovej trestnej činnosti. Podvodníci si vytypujú svoje obete a následne pod vopred pripravenými zámienkami poskytovaním služieb sa snažia vylákať peniaze alebo ich okradnúť o celoživotné úspory priamo v ich obydlí. Vždy sú však cieľom peniaze seniorov alebo cenné predmety z ich príbytkov. U všetkých potencionálnych obetí trestnej činnosti je nutné rešpektovať určité pravidlá opatrnosti a bezpečného správania. Opatrnosť je tiež prevencia.  Prinášame seniorom niekoľko dôležitých rád, ako sa nestať obeťami podvodníkov či zlodejov:

  1. Seniori, nevpúšťajte cudzie osoby do svojich príbytkov.

  2. Nekontaktujte sa s cudzími osobami osamote.

  3. Vždy majte na viditeľnom mieste dôležité kontakty.

  4. Pri poskytovaní služby pracovníkmi plynární, elektrární, vodární, či iných inštitúcií si preverte, či ide o skutočných zamestnancov spoločností, ktorí vám prišli bez ohlásenia vykonať odpis spotreby vody, elektriny alebo plynu alebo kontrolu ventilov ako v tomto konkrétnom prípade.

Odporúčame, aby si overili totožnosť pracovníkov a žiadali od nich predložiť preukaz, prípadne zavolali na príslušný úrad alebo inštitúciu, či je ich návšteva oprávnená. V prípade pochybností radšej ponúkanú službu odmietli a ihneď kontaktovali políciu na bezplatnom telefónnom čísle 158.

Polícia preto odporúča občanom a predovšetkým starším ľuďom radí, aby v žiadnom prípade nevpúšťali do svojich príbytkov cudzie, neznáme osoby a podozrivé správanie takýchto osôb ihneď oznámili na bezplatnom telefónnom čísle 158.


 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606