magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Policajné správy za 25.01.2015
@ Aktuálne -> Polícia      Jan 27 2015 - 04:19 GMT

Polícia upozorňuje na dodržiavanie predpisov

Policajti jednotlivých okresných riaditeľstiev KR PZ v Košiciach vykonajú kontrolu objektívnej zodpovednosti v obmedzenej miere nasledovne: v stredu 28.01.2015 na teritóriu okresov Košice-okolie a Spišskej Novej Vsi a vo štvrtok 29.01.2015 v okrese Michalovce. Vodičov upozorňujeme aby dodržiavali predpisy, pretože možno nebudú zastavení priamo na ceste pri porušení zákona, ale im príde zásielka domov.

Vykradli telocvičňu, rodinný dom aj šatňu

Policajti vypátrali a z prečinu krádeže obvinili viacero osôb. Tridsaťjedenročný Košičan Martin koncom novembra 2014 vo večerných hodinách „úradoval“ na Medickej ulici v Košiciach. V budove telocvične sa vlámal do šatne, odkiaľ ukradol viacero peňaženiek a tri mobilné telefóny. Štyrom Košičanom spôsobil celkovú škodu za viac ako 1.000,- eur. 21-ročná Romana z okresu Košice-okolie v polovici decembra uplynulého roku za použitia pravého kľúča, vnikla do obývaného rodinného domu v obci Baška (okres Košice-okolie). Odcudzila rôzne šperky zo žltého kovu, čím poškodenému spôsobila škodu na odcudzených veciach vo výške 2.000,- eur. V prípade dokázania viny obom obvineným hrozí až dvojročné väzenie. Policajti pátrali aj po páchateľovi, ktorý v novembri 2014 v obci Bracovce (okres Michalovce), rozbil sklobetóny na futbalovej šatni, vnikol dnu a následne odcudzil tri futbalové lopty, 2 páry futbalových kopačiek a pár futbalových chráničov. Obecnému úradu spôsobil škodu krádežou za 130,- eur a poškodením zariadenia za 50,- eur. Páchateľa vypátrali, je ním 14-ročný tínedžer, ktorý v čase spáchania skutku mal iba 13-rokov. Poverený príslušník pre neprípustnosť trestného stíhania v zmysle Trestného poriadku vec odložil, nakoľko skutku sa dopustila osoba, ktorá v čase spáchania činu nedovŕšila štrnásty rok svojho veku a teda nie je trestne zodpovedná.

Dvoch tínedžerov pri lúpeži pristihla policajná hliadka

Spišskonovoveský vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície zo zločinu lúpeže obvinil iba 15-ročného tínedžera z Prakoviec, ktorý v sobotu (24.1.2015) okolo 22,30 hodine na chodníku pri miestom cintoríne v obci Prakovce (okres Gelnica) spoločne s maloletým 13-ročným chlapcom z Prakoviec, lúpežne prepadli miestneho 18-ročného muža. Obvinený potom, čo poškodenému podal ruku následne utŕžil ranu do tváre. Napadnutý muž po údere spadol na zem, pričom obvinený v útoku pokračoval. Maloletý komplic si kľakol na poškodeného a prezrel mu vrecka na odeve. V jednom z vrecká našiel peňaženku, ktorú mu chcel vytiahnuť, kým ho obvinený  udieral päsťami do tváre. V tom momente dvojicu páchateľov prekvapila okoloidúca policajná hliadka, ktorá oboch tínedžerov zadržala a predviedla na príslušný útvar. Poškodený utrpel drobné zranenia s predbežnou dobou liečenia do 10 dní. Obvinený chlapec je stíhaný na slobode a v prípade dokázania viny mu ako mladistvému hrozí polovica z trestnej sadzby trestu odňatia slobody na tri až osem rokov.

Štvorlístok tínedžerov úradoval vo vlaku

Rušné chvíle vo vlaku zažil v piatok (23.1.2015) okolo 23,00 hodine 45-ročný muž zo Spišských Tomášoviec. V čase keď osobný vlak prichádzal na železničnú zastávkou Smižany, vošli k nemu do kupé štyria muži. Poškodený sa domnieval, že ho idú okradnúť a tak jedného z nich chytil pod krk. Na  to ho všetci štyria začali biť päsťami do tváre a hrudníka, jeden z nich mu striekol do tváre slzný plyn a ďalší ho viackrát bodol nožom do nohy. Útočníci následne z vlaku vystúpili na zástavke a ušli na motorovom vozidle. Poškodený muž zalarmoval políciu a v priebehu niekoľkých minút policajné hliadky útočníkov zadržali a po vykonaní procesných úkonov umiestnili v cele policajného zaistenia. Poverený príslušník železničnej polície z prečinu výtržníctva obvinil štyroch tínedžerov z okresu  Spišská Nová Ves vo veku 15,16,16 a 17 rokov. Poškodený pri útoku utrpel zranenia s predpokladanou práceneschopnosťou v trvaní 7 dní. V prípade dokázania viny im hrozí ako mladistvým polovica z trestnej sadzby až na tri roky.

Policajti kontrolovali chodcov, cyklistov aj vodičov motorových vozidiel

V piatok (23.01.2015) vykonali policajti na území Košického kraja dopravnú akciu zameranú na dodržiavanie zákazu požívania alkoholických nápojov alebo iných návykových látok vodičmi vozidiel pred alebo počas jazdy a na dodržiavania pravidiel cestnej premávky jej nemotorovými účastníkmi s osobitným dôrazom na vybavenie bicyklov, používanie ochranných prilieb cyklistami, používanie reflexných prvkov alebo reflexných bezpečnostných odevov za zníženej viditeľnosti cyklistami a chodcami, používanie priechodov pre chodcov, dodržiavanie pravidiel cestnej premávky týkajúci sa povinnosti vodičov motorových vozidiel voči chodcom a opačne, najmä v obciach. Akcie sa zúčastnilo 66 policajtov dopravnej, poriadkovej a železničnej polície.  

Policajti počas akcie zistili celkom 134 dopravných priestupkov, z ktorých 111 vyriešili v blokovom konaní, 4 priestupky oznámili na dopravný inšpektorát a 19 priestupkov vyriešili napomenutím. Rýchlosť prekročilo 49 vodičov a 3 vodiči viedli vozidlo pod vplyvom alkoholu. Zadržali štyri vodičské preukazy a 4 osvedčenia o evidencii. Z nemotorových účastníkov sa priestupku dopustili piati cyklisti a piati chodci.

Vodičovi namerali až 235 km/h

V stredu (21.1.2015) krátko pred 19,00 hodinou hliadka diaľničnej polície na diaľnici D1 v smere z Košíc do Prešova, namerala prekročenie najvyššej povolenej rýchlosti na diaľnici o 105 km/h. Vodičovi na osobnom motorovom vozidle značky BMW 335i namerali rýchlosť 235 kilometrov za hodinu !!! Zastavený a kontrolovaný vodič sa dopustil porušenia pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom v zmysle zákona o cestnej premávke. Vodič bol podrobený dychovej skúške na zistenie požitia alkoholu s negatívnym výsledkom. Policajná hliadka mu na mieste zadržala vodičský preukaz. Za tento priestupok hrozí vodičovi pokuta od 150,- do 800,- eur a zákaz činnosti do 3 rokov

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606