magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Bibliobox – vrátiť knihy je ľahké
@ Kultúra -> Literatúra      Sep 19 2014 - 05:49 GMT

Otvorením LitParku, najnovšej a najmodernejšej pobočky Knižnice pre mládež mesta Košice s rozšírenými výpožičnými hodinami prinieslo od októbra minulého roku čitateľom možnosť využívať služby knižnice aj počas víkendov a teda celých sedem dní v týždni. Ďalšou dobrou správou pre všetkých čitateľov tejto knižnice určite bude nová služba, ktorá im umožní vrátenie vypožičaného knižného fondu kedykoľvek a to až 24 hodín denne. Túto službu ponúkne nový bibliobox, špeciálne zariadenie, prostredníctvom, ktorého môžu používatelia bezpečne vrátiť knihy aj časopisy v ľubovoľnú dennú, alebo nočnú hodinu.

Iveta Hurná, riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice: „Verím, že touto službou našich čitateľov potešíme. Vyjdeme v ústrety tým nadmieru zaneprázdneným, ale napríklad aj takým, ktorí musia náhle odcestovať, alebo jednoducho pred odchodom na prázdniny už nestihli zájsť do svojej pobočky. Teraz im Bibliobox umožní bezpečné vrátenie kníh kedykoľvek aj bez osobnej návštevy knižnice a hlavne bez hrozby nedodržania termínu, ktoré by pre nich znamenalo sankčné poplatky. Toto zariadenie je určené čitateľom všetkých 22 pobočiek našej knižnice a umiestnili sme ho tak, aby bol k nemu čo najjednoduchší prístup. Nachádza sa na otvorenom priestranstve pred vchodom do areálu Kasární/Kulturpark z Kukučínovej ulice, v mieste sídla centrálnej pobočky knižnice, LitPark.“

A ako bibliobox vlastne funguje? Toto zariadenie je chránené pred odcudzením formou pevného ukotvenia o podlahu. Hlavné dvere sú uzamykateľné a ich rozperný mechanizmus zabraňuje možnosti vypáčenia. Otvor pre vhadzovanie kníh je zabezpečený proti vybratiu už vhodených kníh, proti vyliatiu tekutín priamo na knihy a tiež proti vhodeniu drobných predmetov ako sú napríklad ohorky z cigariet. Knihy po vhodení dopadajú do zberného vozíka, ktorého pohyblivé dno klesá úmerne s množstvom vrátených kníh. Tým sa zachováva konštantná výška ich dopadu cca 20 cm a predchádza sa  tak ich poškodeniu. Obsah vozíka je vyprázdňovaný poverenými zamestnancami denne, v PO – PIA a knihy sú po registrácii ich vrátenia distribuované späť na domovské pobočky.

Zakúpenie biblioboxu bolo realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR v rámci projektu Bibliobox – služba, ktorú ocení každý a jeho slávnostné uvedenie do užívania sa uskutoční 22.9.2014 o 13.00 hod. v prítomnosti Richarda Rašiho, primátora mesta Košice.

 

Eka, 18.9.2014

 

 

Eka, 18.9.2014

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606