magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

V Štátnom divadle o novej sezóne
@ Kultúra -> Divadlo      Jul 16 2014 - 10:36 GMT

Hoci sú v plnom prúde divadelné prázdniny, Štátne divadlo Košice sa intenzívne pripravuje na novú sezónu 2014/2015. Tá sa na začiatku ponesie v znamení osláv viacerých výročí. Ak sa podarí vyriešiť finančné otázky, uvidia diváci na javisku Historickej budovy aj Malej scény v sezóne 2014/2015 jedenásť premiérových predstavení a dva koncerty.

Verím, že sa vyriešia finančné otázky, ktoré nad nami visia a ktoré sú známe z tlače ako dlhová brzda, krátenie rozpočtov a podobne. Kultúra sa bohužiaľ nikdy nedostane medzi priority ako zdravotníctvo a školstvo. Verím, že nedôjde k výrazným posunom v oblasti financovania, pretože pre divadlo by to bolo skoro likvidačné. Verím, že nastane istá stabilizácia a chcem veriť, že budúca sezóna nebude len udržiavacím či prevádzkovým režimom. To si určite nezaslúži nielen divadlo, ale ani diváci," hovorí o pripravovanej sezóne riaditeľ Peter Himič. .

Sezónu ako tradične otvorí v dňoch 3. až 5. septembra Festival divadiel strednej Európy, ktorý divadlo organizuje v spolupráci s Občianskym združením Košické divadlo. Prvý mesiac sezóny sa ponesie v znamení osláv troch výročí. 13. septembra 2014 uplynie 90. Rokov od prvého predstavenia Východoslovenského národného divadla v Košiciach. Pri tejto príležitosti pripravuje slávnostný koncert operných, operetných a muzikálových melódií v podaní sólistov, zboru a orchestra košickej opery. Už 23. septembra bude divadlo oslavovať ďalší významný dátum, 20. výročie znovuotvorenia Historickej budovy po rozsiahlej rekonštrukcii. Rovnako ako pred dvadsiatimi rokmi aj tentokrát v tento deň uvedie divadlo jednu z najhranejších opier Giuseppe Verdiho Nabucco. A napokon 28. septembra uplynie 115 rokov od otvorenia jednej z najkrajších divadelných budov v strednej Európe. Na tento deň pripravuje divadlo Deň otvorených dverí.

Prvou premiérou novej sezóny bude už 2. októbra 2014 baletný galavečer Class concert, v ktorého programe uvidia diváci úryvky z najslávnejších baletov ako Don Quijote, Grand Pas Classique , Esmeralda, Plamene Paríža či Umierajúca labuť, ktoré nie sú v repertoári košického baletu. baletu ŠD Košice. Po viac ako šiestich rokoch bude v Košiciach aj premiéra operetného titulu. 17. októbra 2014u vedie opera jednu z najznámejších operiet Emmericha Kálmána Grófka Marica.

Pokračovanie: http://www.sdke.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=1089%3Anova-sezona-v-znameni-vyroi&lang=sk

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk