magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Komu prekážajú stránky www.cassovia.sk ?
@ Aktuálne -> Médiá      Apr 10 2002 - 05:48 GMT
Aj keď sme týmto problémom pôvodne nechceli zaťažovať čitateľov našich stránok, musíme konštatovať, že uverejňovanie informácií z diania magistrátu mesta a mestských podnikov máme mimoriadne sťažené.
Pretože ide o problém, v ktorom sme osobne zainteresovaní, nechávame ho bez komentárov. Vypočujte si však správu o súčasnej situácii, ako ju dňa 17. 1. 2002 prinieslo Rádio Východ.
Záznam spravodajského vstupu je dostupný tu : vo formáte mp3.

Je však potrebné povedať, že potom, ako sme prezentovali problém pred primátorom, námestníkmi a novinármi súčasne, primátor mesta Zdenko Trebuľa navrhol osobné stretnutie s našim redaktorom. Veríme, že toto stretnutie prospeje našim čitateľom , nakoniec i propagácii mesta…

Internetový magazín a lexikón Cassovia.sk sú stránky, ktoré informujú verejnosť o dianí v meste Košice a jeho okolí. Je dôležité vedieť, že sú to stránky nezávislého internetového vydavateľa - spoločnosti BOX NETWORK, čiže sú nezávislé od mesta a finančných príjmov mesta od daňových poplatníkov, čiže nás všetkých. Okrem stránok Cassovia.sk poznám ešte niekoľko ďalších nezávislých portálov, ktoré informujú o Košiciach ako meste, či už formou lexikónu, alebo uverejňovaním príspevkov spravodajského charakteru. Samozrejme, sú tu aj oficiálne stránky Mesta Košice, ktoré vznikajú a sú prevádzkované z našich daní. Ich legitimitu a právo na existenciu sme však nikdy nespochybňovali.

Som toho názoru, že stránky ktorejkoľvek spoločnosti slúžia v prospech informovanosti ich navštevovateľov, aj v prospech propagácie mesta. Stránky Cassovia.sk majú dlhodobo najväčšiu návštevnosť zo stránok informujúcich o slovenských mestách. Pritom je potrebné v rámci ich aktualizácie získavať informácie o dianí vo vedení mesta, v mestských podnikoch a podobne.

Nikdy sme sa nesnažili o žiadne nadštandardné vzťahy s kanceláriou primátora, naša nezávislosť je pre nás cenná a chránime si ju. Nikdy sme však ani neuvádzali nepravdivé fakty a zavádzajúce komentáre, ktoré by mali za cieľ účelovo manipulovať verejnú mienku. Prostredníctvom stránok sme podporili veľa spoločností, zadarmo uviedli na nete profilové informácie o ich činnosti, môžem pokojne povedať, že sme mestu takto v rámci svojich možností pomohli.

O to viac ma prekvapila skutočnosť, že mi mestské podniky nemôžu dávať informácie, pretože z vedenia mestského magistrátu dostali príkaz, podľa ktorého nesmú poskytovať informácie na iné internetové stránky ako sú oficiálne stránky Mesta Košice. Informácie som mohol získať iba na základe zákona 211/2000 Z.z., čiže tzv. zákona o slobodnom prístupe občanov k informáciám.

Tu nastáva kardinálny problém. Namiesto toho, aby vedenie mesta našu snahu uvítalo, postavilo nám do cesty podľa môjho názoru nezákonnú bariéru.

Samozrejme, podľa spomínaného zákona by sme informácie dostali, ale zákon stanovuje dodanie informácií do 10 dní. Ako novinár v Košiciach pôsobím už jedenásty rok a pre mňa je prioritný zákon 81/1966 Z.z., tzv. tlačový zákon. A tento bol podľa môjho názoru vydaním magistrátneho príkazu porušený. Ako člen Slovenského syndikátu novinárov mám možnosti požiadať o pomoc právnikov špecializovaných na mediálne zákony, rovnako prostredníctvom vlastného právnika môžem začať právny spor s mestom. Ale komu by to prospelo?

Pripomeňme si stav z roku 1992 a 1993, kedy v Košiciach vychádzal týždenník Mestské noviny. A teraz si predstavte, že by vtedy mesto dávalo informácie len televízii, rádiám, ale nie tlači, pretože majú vlastné noviny...

Okrem principiálneho dôvodu o neprijateľnosti komunikácie s mestom len na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám mám na to ešte jeden dôvod. Naša predstava o internetových stránkach je iná ako v prípade oficiálnych stránok mesta Košice. Ak by som teda žiadal informácie, ktoré považujem z hľadiska záujmov čitateľa za prioritné, mesto by malo jednoducho možnosť tieto materiály ešte pred odovzdaním mne ako žiadateľovi uverejniť na vlastných stránkach. Prečo by som mal ako redaktor platený súkromnou spoločnosťou dávať svoje know-how mestu, naviac s tým, že s požadovanými informáciami prídeme oproti mestu o niekoľko dní neskôr?

Pokiaľ by sme chceli presne to, čo majú oficiálne stránky mesta, nebol by v tom žiaden problém. Mesto Košice je v zmysle zákona 211/2000 Z.z. povinnou osobou pre zverejňovanie informácií a jedna z možností ich šírenia je prostredníctvom internetu. Podľa § 20 zákona č. 383/ 1997 Z. z., čiže autorského zákona, sa autorská ochrana nevzťahuje na úradné spisy, rozhodnutia administratívnej a právnej povahy, prejavy prednesené pri prerokúvaní verejných vecí, verejné listiny a texty právnych predpisov. Rovnako osoba, ktorá informáciu daného charakteru získa, ju môže ďalej šíriť všetkými dostupnými formami.

Nám by teda stačilo cez clipboardy stiahnuť texty z oficiálnych stránok mesta a uverejniť ich na stránkach Cassovia.sk. Samozrejme, to sme neurobili. Je za tým predsa práca nejakého tímu a aj keď ide o zákonnú možnosť, zdá sa mi to trochu neférové po ľudskej stránke.


Kde potom možno hľadať príčiny informačnej bariéry mesta voči našej redakcii? Pozrime sa na vec z pohľadu návštevnosti. V tomto využívame užívateľmi internetu overiteľné počítadlo na stránkach www.naj.sk, konkrétne v kategórii mestá a obce. Tieto stránky stále vykazujú minimálne 6 násobne vyššiu návštevnosť Cassovie.sk ako oficiálnych stránok Mesta Košice. Isteže, každý kto má vlastné počítadlo na návštevnosť môže protestovať, ak mu čísla vykazované na www.naj.sk nesedia s jeho výsledkami. Ani nám to nesedí presne, stav na www.naj.sk vnímame ako čiastočne podhodnotený, o čom už písalo viacero internetových vydavateľov. Avšak pomer návštevnosti oficiálnych stránok Košíc a Cassovia.sk by mal ostať rovnaký.

Za oficiálne stránky mesta je zodpovedný viceprimátor Jozef Filas. Určite ho mrzí, že ním riadený projekt nemá návštevnosť ako Cassovia.sk. Ale je v rozpore s demokratickými princípmi a podľa môjho názoru aj s tlačovým zákonom takéto brzdenie informačných tokov, ako to zahájilo mesto.

Prvýkrát som o tomto probléme hovoril s primátorom Zdenkom Trebuľom a viceprimátorom Jozefom Filasom, keď som čakal na http://www.cassovia.sk/news/02112001/?id=02112001>rozhovor s ministerkou financií. Vtedy viceprimátor uhral tému tak, že on to potom primátorovi vysvetlí. Keď som navrhol, že rád by som sa toho rozhovoru zúčastnil, povedal, že to bude osobné stretnutie a nevidí dôvod, prečo by som tam mal byť aj ja. Pritom ide o informácie o Košiciach pre internetovo mobilných ľudí z celého sveta.

Môj pôvodný plán bol zvolať tlačovú besedu, na ktorej by som novinárov informoval o postoji mesta. Z praxe však viem, že tlačová beseda, na ktorej konflikt prezentuje len jedna strana, si nemôže nárokovať na úplnosť. Preto som túto tému uviedol na tlačovej besede primátora mesta dňa 17. januára, kde bol veľký počet médií, aby sa k tomu mohli vyjadriť aj kompetentní zástupcovia mesta. Príspevok, ktorý sme uverejnili na internete, potom uviedlo Rádio Východ v spravodajstve. Je však potrebné povedať, že primátor mesta Zdenko Trebuľa nám na danej tlačovej besede prisľúbil osobné stretnutie, v rámci ktorého by sa vec vydiskutovala.

Môj osobný názor je, že sa ťažko robí propagácia mestu, ktorého vedenie nám stavia prekážky. Stále však dokážeme oddeliť emócie od faktov a ako doposiaľ aj naďalej budeme stavať na skutočnostiach a účelové komentáre s cieľom očierňovania nemajú na našich stránkach priestor. Ak sa nám podarí dohodnúť s primátorom a jeho aparátom na novinársky normálnej a názorovo nezávislej komunikácii, uvítame to. Ak nie, budeme mestom dotlačení do pozície, kedy si na svoje práva budeme musieť nárokovať inými legitímnymi cestami.

Komu teda súčasný stav prospeje? Čitateľom, medzi ktorými sú aj voliči súčasného vedenia mesta? Nie. Redakcii Cassovia.sk? Nie. Vedeniu mesta? Určite nie.

18. 1. 2002

Slavomír Szabó, redaktor Internetového magazínu a lexikónu Cassovia.sk   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606