magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Literárny maratón a magický rok 1924
@ Kultúra -> Literatúra      May 27 2014 - 11:09 GMT

Koniec mája vo Verejnej knižnici Jána Bocatia v Košiciach patrí už tradične Literárnemu maratónu. Jeho jedenásty ročník sa uskutoční 30. až 31. mája 2014 v priestoroch centrálnej požičovne /Hviezdoslavova 5/ a bude venovaný uznávaným svetovým, českým i slovenským autorom, ktorí sa v tomto roku dožijú alebo by sa dožili 90. rokov. Ako nám vysvetlila riaditeľka knižnice Klára Kernerová, výber ústrednej témy nie je náhodný:

Knižnica si totiž pripomína 90.výročie svojho založenia a čítanie z diel jubilujúcich autorov zapadá do koncepcie našich celoročných aktivít s názvom S jubilantkou jubilujú“, povedala Kernerová a ďalej pokračovala: „Medzi úryvkami, ktoré si účastníci zvolia pre svoje 15-minútové čítanie by mali preto dominovať knihy takých autorov ako Ladislav ažký, Eduard Petiška, Anton Habovštiak, Josef Škvorecký, Johannes Mario Simmel, Bulat Okudžava ,Truman Capote, Michel Tournier  a iní, ktorých rokom narodenia je rok 1924.“

Čitateľský maratón alebo 24 hodinové non stop čítanie, ktoré vďaka internetovému prenosu je možné sledovať na celom svete, štartuje 30. mája 2014 o 10:00 hod. v knižnici na Hviezdoslavovej 5 v Košiciach. V jeho úvode pozvaní hostia, viceprimátorka Košíc Renáta Lenártová, ktorá prevzala nad celým podujatím záštitu a hovorkyňa Košického samosprávneho kraja Zuzana Bobríková, prečítajú zaujímavé články z novín datované rokom 1924, ktoré majú navodiť atmosféru doby, v ktorej sa formovala Štátna verejná knihovňa mesta  Košice. Keďže v tom istom roku vzniklo aj Východoslovenské národné divadlo, dobovú tlač doplní  riaditeľ Štátneho divadla Peter Himič, ukážkou z knihy Tibora Ferka Divadelné letopisy mesta Košice. Maratón je prioritne určený širokej čitateľskej verejnosti, preto čestné miesto medzi čítajúcimi dostanú najstarší čitatelia Verejnej knižnice Jána Bocatia, 90. roční páni, Dezider Labanc a Eugen Kočiščák, na ktorých nadviaže  známa herečka a poslankyňa  ¼uba Blaškovičová úryvkom z prózy Ladislava ažkého.

Literárny maratón je už tradične organizovaný v spolupráci s Jazzovou sekciou v Prahe, kde čítanie začne 30. mája. „Keďže pražské Non stop čtení, nad ktorým prevzal záštitu veľvyslanec Slovenskej republiky Peter Weiss, je zamerané na slovenských spisovateľov, my venujeme aspoň  hodinu  od 11:00 hod. do 12:00 hod. českým jubilujúcim autorom  Josefovi Škvoreckému, Jánovi Otčenáškovi a Eduardovi Petiškovi, ktorých predstaví Slovensko-český klub,“ uviedla riaditeľka Kernerová a dodala, že tohto roku bude čítať v Prahe aj ona a to košického autora Stanislava Rakúsa. Približne o 12:30 sa dostane k slovu, medzi Košičanmi veľmi obľúbený „potulkár“ Milan Kolcun. Španielsky a v premiére  prečíta  úryvky z básnickej a esejistickej tvorby ďalšieho 90. ročného jubilanta Gyulu Kosice, ktorý je predovšetkým známy ako výtvarný umelec a jeho spisovateľská činnosť ostávala doteraz   v úzadí.

Súčasťou Literárneho maratónu bude v piatok 30. mája 2014 o 19:00 hod. hudobno-poetický večer Noé vypouští krkavce v átriu knižnice /Hviezdoslavova 5, Košice/. Zaznejú tu verše českého básnika Ivana Diviša v podaní herca Petra Vilhana a predstaví  sa aj  košická skupina Choré vrany.

Počas maratónu bude sprístupnená výstava starých pohľadníc Košíc a novinových článkov z roku 1924, ktorá potrvá do 30. júna 2014.

Je veľmi pravdepodobné, že non stop čítanie môže „maratóncov“ unaviť, najmä ak budú čítať celú noc. Aj preto prichádza Verejná knižnica Jána Bocatia s novinkou - ponukou nočného spania v  knižnici. Ak sa teda chystáte zúčastniť literárneho maratónu v noci, pokojne si prineste spacáky a karimatky“, vyzýva riaditeľka knižnice Klára Kernerová.

Všetci čitatelia, ktorí sa rozhodnú podporiť toto  podujatie svojim 15 minútovým čítaním, neodídu ani tento rok bez odmeny. Okrem toho budú zo všetkých zúčastnených vyžrebovaní piati, ktorí získajú  knižné ceny. Z fotografií účastníkov sa vydá  a vystaví v knižnici  „maratónsky“ plagát.

Týždeň literárneho maratónu v Prahe, Miškovci a Košiciach  bude možné sledovať na adresách:


 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk