magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

TVORIVÉ KROSNO - VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ
@ Kultúra -> Výstavy      May 12 2014 - 12:16 GMT

Kultúrne centrum KSK úspešne spolupracuje už niekoľko rokov v rámci cezhraničnej spolupráce s Regionálnym centrom kultúr pohraničia v Krosne. Okrem vystúpení jednotlivcov a kolektívov na rôznych podujatiach je bohatá aj recipročná výmena fotografických a výtvarných výstav.

Vo výstavných priestoroch Kultúrneho centra KSK na Hlavnej 48 v Košiciach budú mať návštevníci možnosť vidieť od 14. mája výstavu fotografií Jerzy Brylu a obrazov Iwony Jankowskej Kozak z Krosna.

JERZY BRYLA sa narodil v roku 1952 v Sandomierzi.  O fotografiou sa zaujíma od skorej mladosti. Prvé komerčné zábery urobil fotoaparátom  WELTA na objednávku najväčšieho fotografického podniku v rodnom meste  na konci 60-tych rokov. Pracoval v laboratóriu fotografického podniku, kde dokumentoval  stavebné stroje. S Krosnom je zviazaný od roku 1974,  kedy tam započal štúdium zamerané na kultúrno-osvetovú a knižničnú činnosť. V rokoch 1977 – 1993 pracoval v redakcii týždenníka PODKARPACIE  ako fotoreportér a technický  redaktor. Jeho fotografie boli uverejňované  v miestnych aj celonárodných novinách ako Nowiny, A - Z, Prometaj oraz ogólnopolskiej, Zyciu Warszawy, Kulisach Expressie Wieczornym, Ryeczpospolitej. Počas niekoľkých  rokov spolupracoval s Poľskou vydavateľskou agentúrou  Krajowa Agencja Wydawnicza, v pobočke v Rzeszove.  Jeho  čierno-biele  tlačoviny  aj negatívy zhromaždené v domácom archíve ilustrujú premeny v Poľsku  počas  uplynulých štyridsiatich rokov. Od roku 1993  vedie  Agentúru inzercie a reklamy „PODKARPACIE“.  Je členom fotoklubu Regionálneho centra kultúr pohraničia v Krosne, účastníkom skupinových výstav, medzinárodných fotografických plenérov okrem iného aj na Slovensku.  V novembri 2013 mal individuálnu výstavu v Krosne.

IWONA JANKOWSKA KOZAK sa narodila sa v roku 1969 v Krosne. Ukončila Lýceum umeleckej tvorby v Jaroslawie. Je členkou Zväzu poľských umelcov maliarov a grafikov v Rzeszove. Pracuje  rôznymi technikami ako olej, akvarel a akryl. Za posledných 10 rokov mala svoje práce vystavené na viac ako sto  skupinových a samostatných výstavách v Poľsku, ale aj v zahraničí. Zúčastnila sa niekoľkých  maliarskych plenérov ako aj na  umeleckých prehliadkach. Je laureátkou súťaží  v technikách akvarel v rokoch 2001 – 2009, ocenenie si odniesla aj z  10. Bienále umenia v Krosne. Zúčastnila sa na výstave II. Trienále  súčasného poľského maliarstva. Jej práce sú súčasťou muzeálnych zbierok, ale aj súkromných v  Poľsku aj v zahraničí.

Výstava TVORIVÉ KROSNO potrvá do 6. júna.


 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk