magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Policajné správy za 12.03.2014
@ Aktuálne -> Polícia      Mar 13 2014 - 10:15 GMT

V šachte našli mŕtvolu

Včera (12.3.2014) o 11.20 hodine bola v betónovej vodomernej šachte na Ulici Južná trieda v Košiciach, nájdená mŕtvola muža nezistenej totožnosti v značnom štádiu rozkladu. Ohliadajúci lekár sa k príčine smrti nevedel vyjadriť a nariadil pitvu. Poverený príslušník PZ začal trestné stíhanie vo veci za prečin usmrtenia.

Podvodníci obrali 93-ročnú dôchodkyňu o úspory

Polícia po nejakom čase v Košiciach opäť zaznamenala prípad, kedy páchatelia od staršej osoby vylákali peniaze. Doposiaľ neznámi páchatelia včera (12.3.2014) uviedli do omylu 93-ročnú Košičanku, ktorej zatelefonovala neznáma žena a predstavila sa ako jej dcéra s tým, že si chce od nej požičať peniaze. Nezabudla podotknúť, že ona k nej nemôže prísť a pre peniaze pošle svojho priateľa. Oklamaná dôchodkyňa sa odobrala do banky, kde vybrala finančnú hotovosť 4.400,- eur a peniaze odovzdala údajnému priateľovi jej dcéry. Takto jej spôsobili škodu vo výške 4.400,- eur. Vyšetrovateľ PZ začal trestné stíhanie vo veci prečinu podvodu. Polícia po páchateľoch, ktorým za tento skutok hrozí až päťročné väzenie pátra.

Polícia pre tento a obdobné prípady radí seniorom, aby boli obozretní, ak ich akúkoľvek osoba telefonicky požiada o požičanie finančnej hotovosti a aby si overili, či naozaj boli v kontakte s príbuznou osobou. Aby v žiadnom prípade cudzím osobám do rúk peniaze nedávali,  nedôverovali im a  nedali šancu takýmto podvodníkom. Policajný zbor upozorňuje občanov na protiprávnu činnosť páchanú na senioroch, pri ktorej sú okrádaní alebo uvádzaní do omylu, pričom je zneužívaná ich dôvera aj niekoľkými radami čo robiť, ak sa ocitnú v niektorej zo situácií na stránke: http://www.minv.sk/?seniori

Potiahli“ fľašku, napadli pracovníka SBS a ušli

Polícia z prečinu výtržníctva obvinila dvoch Košičanov, Radovana (31) a Michala (22). Obvinení vo februári 2014 v nočných hodinách v jednom z obchodných centier v Košiciach, fyzicky napadli pracovníka SBS. Ten ich prichytil potom, čo z predajne ukradli fľašu alkoholu. Zadržal ich, no to sa im nepáčilo a tak ho udreli do tváre, kopli do kostrče a z predajne ušli. Privolaný policajti ich zadržali neďaleko obchodného centra. Starší zo zadržaných sa dopustil krádežou alkoholu priestupku proti majetku. Trestnému stíhaniu sa však nevyhli a za prečin výtržníctva im v prípade dokázania viny pred súdom hrozí až trojročné väzenie.

Vypátrali „vreckárku“

Michalovskí policajti vypátrali a z prečinu krádeže obvinili 27-ročnú Marcelu z Michaloviec. Obvinená začiatkom februára 2014 na Kostolnom námestí v Michalovciach, využila nepozornosť poškodenej 42-ročnej Michalovčanky. Z otvorenej prednej priehradky kabelky, ktorú poškodená držala v ruke, jej bez použitia násilia odcudzila mobilný telefón. Krádežou jej pôsobila škodu vo výške 60,- eur. V prípade dokázania viny jej hrozí až dvojročné väzenie.

Recidivisti rozobrali stožiare vysokého napätia

Vyšetrovateľ PZ zo zločinu poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia obvinil 5 x súdne trestaného 20-ročného Róberta BALOG a 2 x súdne trestaného 18-ročného Mateja z Turne nad Bodovou. Títo v auguste minulého roku v katastri obce Turňa nad Bodvou (okres Košice-okolie), ohrozili prevádzku energetického zariadenia. Z troch stožiarov veľmi vysokého napätia, odcudzili takmer 200 kusov rôznych komponentov. Ukradli kovové priečky, platne, skrutky s maticami a podložkami. Krádežou súčiastok oslabili konštrukcie stožiarov, čím hrozilo ich zrútenie. Spoločnosti so sídlom v Košiciach, spôsobili doposiaľ nevyčíslenú škodu. Obvinení sú stíhaní na slobode a v prípade dokázania viny im hrozí trest odňatia slobody na 1 až 5 rokov.

Na Spiši vypustili nebezpečný odpad na pozemok

Včera (12.03.2014) okolo 11,15 hodine hliadka služobnej kynológie (OR PZ OPP SNV) spozorovala odstavené úžitkové motorové vozidlo zn. Opel, na voľnom priestranstve nad bývalým objektom mäsokombinátu (v blízkosti križovatky zv. Svätá trojica) v katastrálnom území Spišskej Novej Vsi. Hliadka pri kontrole zistila, že v jeho zadnej časti sú otvorené dvere a z auta je vyklonená nádoba. Z nej tam prítomné osoby vypúšťali neznámu tekutinu do voľného priestranstva. Z dôvodu podozrenia, že môže ísť o nebezpečný odpad policajti na mieste vykonali opatrenia k zamedzeniu ďalšieho vypúšťania neznámej tekutiny. Osoby uviedli, že ide o tekutinu a to hydraulický olej. Na miesto boli následne privolaní členovia HAZZ z dôvodu zabránenia úniku ďalších tekutín do okolia. Na miesto sa dostavili aj policajti príslušného obvodného oddelenia a miesto zadokumentovali v prítomnosti pracovníka Okresného úradu  životného prostredia. Kriminalistický technik zaistil stopy a poverený príslušník PZ začal  trestné stíhanie vo veci prečinu neoprávneného nakladanie z odpadmi (podľa §-u 302 ods. 1 Trestného zákona - až dvojročné väzenie). Zaistená tekutina bude predmetom znaleckého skúmania. Osoby ktoré túto tekutinu vypúšťali nedisponovali žiadnymi dokladmi, ktoré by preukazovali pôvod danej tekutiny. Na základe výsledkov rozboru tekutiny a po vyčíslení škody, ktorá vznikla možnou kontamináciou zeminy bude vo veci ďalej meritórne rozhodnuté. Páchatelia takto svojím konaním bez súhlasu orgánu štátnej správy odpadového hospodárstva prevážali neznámu tekutinu, podľa predbežných zistení s obsahom hydraulického oleja a nemrznúcej kvapaliny, ktoré patria do kategórie nebezpečného odpadu. Únikom a následným vypustením na pozemok, konali v rozpore zo zákonom o odpadoch.


Pyrotechnici zaisťovali muníciu v Košiciach aj v okrese Trebišov

Policajný pyrotechnici zaistili ďalšiu muníciu z obdobia druhej svetovej vojny. Včera (12.3.2014) o 10,30 hodine oznámila 62-ročná Košičanka, že pri výkopových prácach na dvore rodinného domu v obci Valaliky, našla muníciu. Pyrotechnik na mieste zaistil delostreleckú mínu kal. 82 mm, ktorú previezol k jej následnému zneškodneniu. Včera v popoludní našiel 27-ročný Sečovčan, na poli pri lesnom poraste nad obcou Trnávka (okr. Trebišov), našiel povojnovú muníciu. Aj v tomto prípade miesto nálezu polícia zabezpečila a pyrotechnik zaistil delostreleckú mínu kalibru 107 mm a dve  delostrelecké strely kal. 75 mm z obdobia II. svetovej vojny.

Polícia opäť pripomína občanom, aby muníciu za žiadnych okolností nebrali do rúk a nepremiestňovali ju. Treba si dobre zapamätať miesto nálezu hlavne v tých prípadoch, ak je niekde v lese alebo v neznámej oblasti. Vhodné je, ak si miesto nejakým spôsobom označíme alebo v okolí nájdeme nejaké záchytné body, podľa ktorých je možné opätovne dané miesto nájsť. Ak je možnosť, treba využiť mobilné telefóny s GPS a uložiť si súradnice do telefónu. "Vždy je potrebné, aby každý nález občania oznámili na bezplatnom čísle 158," Zodpovedným prístupom a včasným oznámením nálezu polícii, môžeme  zabrániť možnému výbuchu a predísť zraneniam či stratám na ľudských životoch.  

Dopravný policajti si posvietia na chodcov i vodičov

Na zlepšenie dopravno-bezpečnostnej situácie vo vzťahu k chodcom ako k najzraniteľnejším účastníkom cestnej premávky, dnes v popoludní v Košiciach dopravná polícia vykoná spoločný výkon služby. Účastníci cestnej premávky môžu počítať s vyšším počtom dopravných policajtov v meste. Zamerajú sa na dodržiavanie rýchlostí jazdy vozidiel v blízkosti priechodov pre chodcov, dodržiavanie pravidiel nemotorovými účastníkmi ako aj používanie reflexných prvkov za zníženej viditeľnosti cyklistami a chodcami. V blízkosti škôl, zastávok hromadnej dopravy a pod.  budú dohliadať na vzájomné sa rešpektovanie chodcov i vodičov. Do výkonu služby sa zapoja policajti všetkých okresných dopravných inšpektorátov Košického kraja.   

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606