magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Policajné správy za 20.11. 2013
@ Aktuálne -> Polícia      Nov 21 2013 - 04:20 GMT

Policajti obvinili z výtržnictva 7 osôb.

Policajti Obvodného oddelenia PZ Košice Sever z prečinu výtržníctva obvinili 26-ročného Petra, jeho rovesníka Dávida, 25-ročného Rastislava a 22- ročnú Zuzanu (všetci z Košíc), ktorí začiatkom septembra tohto roku v reštaurácii na Čermeľskej ulici v Košicich fyzicky napadli 39-ročného Košičana. Po tom ako upozornil jedného z obvinených, aby vrátil pohár na pivo, ktorý sa pokúšal z reštaurácie odniesť, ho udierali do tváre. Keď poškodený muž spadol na zem, tak doňho kopali. Napadnutému Košičanovi spôsobili zranenia s dobou liečenia do 7 dní, pričom poškodením okuliarov a oblečenia mu vznikla škoda vo výške 150,-€. Keďže poškodeného muža napadli na mieste verejne prístupnom pred viacerými osobami a tým sa dopoustili hrubej neslušnosti, teraz im hrozí až trojročné väzenie.

Z toho istého skutku je obvinený aj 49-ročný Viliam z Košíc, ktorý včera (20.11.) dopoludnia po predchádzajúcej slovnej hádke pred obchodným centrom na Tr. SNP v Košiciach fyzicky napadol 62-ročného Košičana. Tohto udieral do tváre, pričom muž spadol na betónový kvetináč. Napadnutý muž utrpel zmliaždenie tváre bez práceneschopnosti. Aj v tomto prípade hrozí obvinenému mužovi až trojročné väzenie.

Obvineniu z prečinu ublíženia na zdraví a výtržníctva čelí i 41-ročný Milan z Krompách, ktorý koncom septembra na ulici v Krompachoch napadol 68-ročnú ženu. Najprv ju bezdôvodne začal rukami udierať do hlavy a ramien. Otrasená žena po následnom údere do nosa spadla na zem. Keď to útočník videl, z miesta ušiel. Napadnutej dôchodkyni podľa predbežnej lekárskej správy spôsobil zranenia s dobou liečenia najmenej 10 dní. Za tieto skutky hrozí obvinenému Milanovi trest odňatia slobody až na tri roky.

Po zrážke s vlakom prišiel o život 44-ročný muž

Včera(20.11.2013) popoludní zrazil vlak 44-ročného muža z Richnavy v úseku železničnej zastávky Richnava (okr. Spišská Nová Ves). Rušňovodič vlaku uviedol, že pri prechádzaní daným úsekom zbadal osobu, ktorá prechádza cez trať. Ihneď použil zvukové výstražné znamenie a rýchlo činnú brzdu, pričom zrážke už nedokázal zabrániť. Žiaľ, 44-ročný muž pri prevoze do krompašskej nemocnice, spôsobeným devastačným zraneniam podľahol. V tomto prípade policajti Železničnej polície v Spišskej Novej Vsi začali trestné stíhanie pre prečin usmrtenia.

Koncom apríla v obci Veľká Ida v okrese Košice okolie po zrážke s vlakom prišla o život  34-ročná žena,  ktorá prechádzala cez dopravnú koľaj. V Gelnici na železničnom priecestí so závorami vlak ťažko zranil 12-ročné dievča, ktoré sa rozutekalo pomedzi spadnuté závory. Aj napriek snahe, rušňovodič pre krátku vzdialenosť nedokázal vlak včas ubrzdiť.

Tieto, ale i mnohé ďalšie tragické osudy by mali byť výstrahou pri prechádzaní cez železničnú trať, či priecestia. Posádka auta má po zrážke s vlakom len veľmi malú šancu vyviaznuť živá a zdravá. O chodcoch či cyklistoch ani nehovoriac. Brzdná dráha vlakovej súpravy je totiž oveľa väčšia ako akéhokoľvek vozidla. Treba si uvedomiť, že hmotnosť a rýchlosť vlaku, malá styčná plocha a malé trenie medzi kolesami vlakovej súpravy a koľajnicami zohráva dôležitú úlohu. Pri rýchlosti vlaku 100 km/h  je brzdná dráha až 700 m a v prípade napríklad rýchlika, ktorý má dovolenú maximálnu rýchlosť na niektorých úsekoch trate až 160 km/h je až 1.700 metrov a viac. Vzhľadom na takto sa pohybujúci vlak je v prípade vytvorenia prekážky v kratšej vzdialenosti viac ako pravdepodobné, že dôjde zrážke s touto prekážkou a následky sú takmer vždy tragické. Za desať mesiacov tohto roka v Košickom kraji pri zrážke s vlakom prišlo o život 11 osôb, ťažko sa zranili dve osoby a ľahké zranenia utrpela 1 osoba.

Snahou polície je ochrániť čo najviac ľudských životov. Aj keď nemôže zabrániť všetkým nehodám, každý jeden život je dôležitý a jedinečný. Až po tragédii si človek uvedomí, že to bol len okamih, zlomok sekundy a tragédii sa mohlo predísť. Nešťastie sa mnohokrát stane z nepozornosti, zlého odhadu vzdialenosti , či podcenenia rizika možných následkov po zrážke s vlakom.

Polícia zároveň apeluje na všetkých účastníkov, aby rešpektovali výstražné svetelné a zvukové znamenia na železničných priecestiach, zvýšili pozornosť a opatrnosť pri vchádzaní a prejazde železničných priecestí. Pred vstupom na priecestie sa treba presvedčiť, či je ním bezpečné prejsť bez ohrozenia zdravia a životov. Neuváženým vstupovaním do priestoru dráh sú ohrození aj cestujúci vo vlaku, ktorí sa pri náhlom brzdení vlaku môžu zraniť.

 

 

 

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606