magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

V Námesačnej debutujú Nikola Proksch a Aleš Janiga
@ Kultúra -> Divadlo      Oct 16 2013 - 06:45 GMT

Opera Vincenza Belliniho Námesačná, ktorá bude mať premiéru v piatok, 18. októbra, v Historickej budove Štátneho divadla Košice, prináša na javisko košického divadla okrem domácich sólistov a hostí, ktorých už Košičania poznajú, aj dvoch mladých hosťujúcich spevákov, ktorí sa v Košiciach predstavia po prvý raz. Košický debut budú mať Nikola Proksch a Aleš Janiga.

V titulnej postave námesačnej Aminy spolu s domácou Michaelou Várady alternuje hosťujúca mladá rakúska koloratúrna sopranistka Nicola Proksch. Absolvovala viedenskú Vysokú školu muzických umení v triede profesorky Margit Klaushofer a svoje spevácke umenie si zdokonaľovala aj u profesorky Elišky Pappovej v Ostrave. V roku 2003 získala Cenu divákov na Medzinárodnom operetnom festivale Nico Dostála v Rakúsku, v roku 2010 zvíťazila v Medzinárodnej súťaži Antonína Dvořáka v Karlových Varoch. Vo svojom repertoári má postavy ako Kráľovná noci v Mozartovej Čarovnej flaute, s ktorou sa s úspechom predstavila v divadle v nemeckých Brémach, Gilda vo Verdiho Rigolettovi, s ktorou absolvovala turné v Japonsku či Lucia di Lammermoor. Práve známa scéna šialenstva z tejto opery v jej podaní pri koncertoch s Europa Symphony Orchestra Waltera Gröhsa v roku 2009 výrazne zarezonovala v európskom hudobnom priestore. V sezóne 2008/2009 bola ako koloratúrny soprán členkou sólistického ansámblu Komickej opery v Berlíne. V roku 2009 úspešne debutovala vo viedenskej Volksoper v postave Najady v Straussovej Ariadne na Naxe aj ako Kráľovná noci v Mozartovej Čarovnej flaute. Má za sebou aj úspešné hosťovania v Opere vo švajčiarskom Zürichu, v Národním divadle moravsko-slezském v Ostrave, či v nemeckých operných domoch v Lipsku a Hamburgu.

V Košiciach sa prvýkrát predstaví aj mladý slovenský barytonista Aleš Janiga, ktorý má za sebou úspešné hosťovania v Štátnej opere v Banskej Bystrici, ale aj na známom letnom opernom festivale v rakúskom St. Margarethen, kde sa v roku 2012 predstavil ako Morales v Bizetovej Carmen. V Námesačnej bude spolu s domácim Mariánom Lukáčom alternovať v postave Alessia. V ďalších úlohách sa predstavia domáci Marek Gurbaľ a Michal Onufer v postave Rodolfa, domáca Lenka Čermáková a hosťujúca Andrea Nemcová v postave Teresy, Hosťujúci Ondrej Šaling ako Elvino, domáce Tatiana Paľovčíková a Janette Zsigová v postave Lisy a Notára budú spievať domáci Anton Baculík a Pavol Cebák.

 

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606