magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Miss Kompost 2013
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Sep 30 2013 - 13:00 GMT

Priatelia Zeme – SPZ vyhlásili v piatok 27. septembra víťazov súťaže Miss Kompost 2013 na Trenčianskom BIOjarmoku. Miss Kompost nie je súťaž o najkrajšiu ženu s kompostoviskom, ale o najlepší kompost. Zmyslom súťaže, organizovanej Priateľmi Zeme – SPZ a Centrom environmentálnych aktivít, bolo zvýšiť záujem o kompostovanie a tvorivosť ľudí pri využívaní biologického odpadu.

Do súťaže sa mohol zapojiť  každý, kto kompostuje pre vlastnú radosť a potešenie, nezáleží na tom, či býva v rodinnom dome alebo paneláku. Súťažiaci sa prihlasovali tým, že posielali fotografie, „miery“ (výšku, šírku a dĺžku) svojho kompostoviska a „jedálny lístok“ svojho kompostu. Vítané boli aj zaujímavé zážitky, ktoré súťažiaci pri kompostovaní zažili. Odborná porota vybrala z prihlásených piatich najlepších, ktorí postúpili do finále.

Konečné poradie finalistov určili návštevníci Trenčianskeho BIOjarmoku, ktorí osobne hodnotili kvalitu vyrobených kompostov. Niektorí dali na vzhľad, iní na vôňu a pár návštevíkov voňavý kompost takmer  ochutnalo.. Hlasy návštevníkov sa potom spočítali a určili poradie. Na prvom mieste sa umiestnil Peter Kuna zo Svätého Jura s netradičným kompostoviskom umiestneným v chodníku, ktorý získal záhradný drvič konárov a kompostovací set od sponzora kompostéry.sk, tričko, ľanovú tašku a knihu od Priateľov Zeme – SPZ. Na druhom mieste sa umiestnil Ladislav Brtáň z Košece a odnáša si plastový kompostér „prémiovej“ rady a kompostovací set od sponzora kompostéry.sk, tričko, ľanovú tašku a knihu od Priateľov Zeme – SPZ.  Miroslav Onufer z Jura nad Hronom získal tretie miesto a odnáša si plastový kompostér „profi“ rady a kompostovací set od sponzora kompostéry.sk, tričko a ľanovú tašku od Priateľov Zeme – SPZ a tašku biopotravín od Centra environmentálnych aktivít. Na štvrtom mieste skončila Viera Roháčová z Dechtíc a mohla si tak odniesť kompostovací set od sponzora kompostéry.sk, tričko a ľanovú tašku od Priateľov Zeme – SPZ a knihy od Centra environmentálnych aktivít. A nakoniec piatu cenu získal Anton Pančík zo Serede. Jej súčasťou je kompostovací set od sponzora kompostéry.sk, tričko od Priateľov Zeme – SPZ, knihy od Centra environmentálnych aktivít.

Aj tento rok nás súťažiaci potešili pozitívnymi vyjadreniami o kompostovaní. Napríklad Viera Roháčová napísala: „Samozrejme, že my tieto kôpky nevnímame v záhrade, ako niečo rušivé a škaredé, je to pre nás súčasť ekosystému záhrady J.“. A jednoducho to vyjadril aj víťaz tohto ročníka Peter Kuna: „Kompostujte, oplatí sa vám to.“.

 

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606