magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Policajné správy za 25.08.2013
@ Aktuálne -> Polícia      Aug 26 2013 - 14:32 GMT

V Košiciach zlodej zrušil električky

Neznámy páchateľ v piatok v Košiciach spôsobil štvorhodinové prerušenie električkového spojenia medzi sídliskom Nad jazerom a zvyšnou časťou mesta, pretože na ulici Nižné Kapustníky za mostom VSS, odcudzil 25 ks oceľových napínacích závaží zo železného stĺpa elektrického trolejového vedenia. Takto poškodil vedúce trolejové vedenie a toto následne poškodilo elektrický pantogfraf na dvoch električkách, ktoré prechádzali týmto úsekom. Dopravnému podniku spôsobil krádežou škodu za viac ako 1.100,- eur a poškodením zariadenia škodu približne za 1.500,- eur. Poverený policajt začal trestné stíhanie pre prečin krádeže, policajti po páchateľovi pátrajú.

V trebišovskom okrese sa lúpežníkom nedarí

Piatkové lúpežné prepadnutie v budove pošty v obci Zemplínska Nová Ves, časť Úpor (okr. Trebišov), policajti Okresného riaditeľstva PZ v Trebišove objasnili znovu v expresne krátkom čase. Ziskuchtivý páchateľ ešte toho istého dňa sedel pred vyšetrovateľom s obvinením na krku pre zločin lúpeže, za čo mu v prípade dokázania viny hrozí trest odňatia slobody na 7 až 12 rokov. V trebišovskom okrese to majú páchatelia lúpežných prepadnutí ťažké. Tak ako v minulosti, aj teraz policajti v krátkom čase objasnili zločin lúpeže, ku ktorej došlo v pobočke slovenskej pošty, odkiaľ si páchateľ so zbraňou odniesol 20.000,- eur.

Obvinený 35-ročný Trebišovčan si chcel svoju zlú finančnú situáciu vyriešiť spôsobom, pre ktorý kriminalisti OR PZ Trebišov nemali pochopenie. Už o pár hodín po lúpeži sledovali podozrivého, ktorý po lúpeži riadne nastúpil do zamestnania ako predavač jednej z trebišovských predajní. Nemilé bolo jeho prekvapenie, keď pri odchode z práce sa mu pri jeho motorovom vozidle prihovorili muži zákona v civile. Udalosti potom nabrali rýchly spád a ešte v ten deň mu vyšetrovateľ PZ vzniesol obvinenie pre zločin lúpeže. Policajtom po výzve zo svojho vozidla Škoda Octávia vydal odcudzené peniaze, kuklu aj rukavice. Policajtom pri výsluchu prezradil, kde ukryl vrecia z lupu a výherné losy. Tie zaistili v katastri obce Bačkov v žumpe bývalého hospodárskeho dvora. Policajti takto zaistili takmer celý finančný obnos. Obvinený muž zo svojho lupu stihol vyplatiť dlh na elektrine a kúpiť si podlahu do bytu. Obvineného Trebišovčana sudca okresného súdu vzal do väzby

Auto vykradol, kým v ňom spala

Policajti Obvodného oddelenia PZ Vinné vypátrali a z prečinu krádeže obvinili 25-ročného Imricha z Michaloviec. Tento v polovici júla tohto roka na stredisku Kamenec pri Zemplínskej Šírave (okres Michalovce), zo zaparkovaného  auta zn. Škoda Favorit, v ktorom spala poškodená Humenčanka, cez neuzamknuté dvere odcudzil mobilný telefón a kabelku s peňaženkou a osobnými dokladmi. Poškodenej spôsobila škodu za viac ako 200,- eur. V prípade dokázania viny mu hrozí až dvojročné väzenie.

Dôchodkyňu vyšla kúpa zemiakov draho

Doposiaľ traja maďarsky hovoriaci neznámi páchatelia v sobotu popoludní pod zámienkou predaja zemiakov podomovým spôsobom, vnikli do dvora rodinného domu v obci Plešivec (okres Rožňava). 83-ročnej dôchodkyni ponúkli na predaj 60 kg zemiakov. Následne v čase keď išla pre peniaze do spálne ju požiadali o vodu na pitie a žiadali od poškodenej, aby im predala starý elektromotor. Kým jednému poskytla vodu, ďalších dvoch zavolala do garáže pozrieť elektromotor. Takto dôchodkyni odviedli pozornosť a tretí z páchateľov prehľadal dom, odkiaľ odcudzil finančnú hotovosť vo výške 1.000,- eur. Rožňavskí policajti pri dokumentovaní na mieste zaistili viacero stôp a začali trestné stíhanie pre zločin porušovanie domovej slobody za čo páchateľom hrozí trest odňatia slobody na 3 až 8 rokov.

Podvodníci využívajú rôzne zámienky a spôsoby za účelom dosiahnutia zisku. Polícia radí:

  • Nedajte sa nachytať na nič, čo znie veľmi výhodne a lákavo napr. výhodné kúpy, vysoké zisky z vložených vkladov a iné.

  • Nedôverujte neznámym ľudom a nikoho cudzieho nevpúšťajte do svojho príbytku.

  • Ak vám zazvoní opravár alebo pracovník úradu či iných služieb (napr. odpočtár elektriny, plynu) žiadajte predložiť jeho služobný preukaz alebo ešte lepšie zavolajte na inštitúciu, ktorá svojho pracovníka vyslala.

  • Nedržte doma väčšiu sumu peňazí ani cennosti, je lepšie si ich uložiť v banke. 

  • Nechváľte sa svojimi úsporami ani cennosťami, nepožičiavajte cudzím ľudom peniaze.

  • Nedovoľte nikomu, aby vás nútil niečo podpísať ( napr. dohodu o kúpe či predaji veci, poistnú zmluvu). Takéto závažne rozhodnutie konzultujte s príbuznými.

  • Pre prípad, že by ste sa stali obeťou podvodníkov majte vyfotografované cenné veci, spísané výrobné čísla, odložené predajné bločky o kúpe. Takéto informácie sú veľmi nápomocné pri ďalšom postupe polície.

Tepličan strhával retiazky

Spišskonovoveský  policajti z prečinu krádeže obvinili 17-ročného mladíka z obce Teplička. Tento počas uplynulého víkendu na Mlynskej ulici v Spišskej Novej Vsi strhával z krku retiazky. V sobotu dopoludnia na to doplatila miestna 48-ročná žena, ku ktorej pristúpil zozadu, strhol jej retiazku zo žltého kovu a ušiel. Žene spôsobil škodu vo výške 300,- eur. Toto zopakoval aj na druhý deň dopoludnia, kedy na tej istej ulici strhol retiazku 66-ročnej žene. Spôsobil jej škodu vo výške 40,-eur. Tieto skutky spáchal hoci bol za obdobný čin v predchádzajúcich 12 mesiacoch postihnutý. V prípade dokázania viny mu hrozí až dvojročné väzenie.

 

 

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606