magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Košický literárny maratón strihá cieľovú pásku
@ Kultúra -> Literatúra      Jul 31 2013 - 10:56 GMT

Vo štvrtok 1.augusta 2013 sa v Košiciach skončí festival Mesiaca autorského čítania, projekt, ktorý finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR v rámci programu EHMK 2013 a ktorý sa konal pod záštitou primátora mesta Košice Richarda Rašiho. Organizátorom je Knižnica pre mládež mesta Košice a prebieha v priestoroch košického Bábkového divadla na Alžbetinej ulici, každý deň do 1. augusta 2013 so začiatkom o 18.00 hodine.

Tento najväčší stredoeurópsky literárny festival tak ako po minulé roky hostí autorov rôznych literárnych žánrov, ktorí pochádzajú nielen zo Slovenska, ale aj z Česka a v aktuálnom ročníku festivalu aj autorov z nemecky hovoriacich krajín Luxemburska, Nemecka, Rakúska a Švajčiarska.

Nechýbali zvučné mená

Návštevníkov určite nesklamala ani programová ponuka uplynulého už štvrtého týždňa konania tohto medzinárodného podujatia. Nechýbali v nej zvučné mená ani charizmatické osobnosti a určite bolo z čoho vyberať. Hľadisko sa plnilo a návštevníci si vychutnávali večerné stretnutia s literatúrou. Z nemeckých autorov zaujala nekonvenčná Daniela Seel, mladá poetka, prekladateľka, redaktorka a vydavateľka a tiež Emma Braslavsky, spisovateľka, kurátorka, prekladateľka z ruštiny a taliančiny. Z Rakúska upútal Christoph W. Bauer rakúsky spisovateľ, ktorý sám seba opisuje ako poeta Legens a Josef Haslinger, prezident rakúskeho PEN klubu. Švajčiarsku literárnu scénu predstavila Verena Stössinger, spisovateľka a novinárka a Irena Brežná, slovensko-švajčiarska spisovateľka a novinárka, ktorá pôsobila aj ako vojnová reportérka v Čečensku. Domácu tvorbu predstavila Petra Soukupová prozaička a jedna z dramaturgov seriálu Ulice. Súčasnú prózu zastupovali Viťo Staviarsky a Pavol Rankov a predstavil sa nám aj nositeľ tohtoročnej ceny Magnesia litera Jiøí Hájiček. Jedinečný bol určite básnicky prednes legendy českého undergroundu, člena hudobnej skupiny DG 307 Pavla Zajíčka, ktorý bol v Košiciach po prvýkrát a prišiel napriek svojim zdravotným problémom.

Posledné dni festivalu

Čo návštevníkov čaká v posledné dni trvania projektu nám upresnila Iveta Hurná, riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice: „Festival v stredu navštívi výrazný mladý talent Roman Graf, ktorého prózy sú označované ako „psychogramy  a  Lenka Lagronová rehoľníčka, niekoľko krát ocenená , ktorá sa venuje  písaniu  divadelných a rozhlasových hier. V posledný deň, teda vo štvrtok 1.augusta sa môžeme tešiť na nemeckého majstra literárneho minimalizmu akým je Gregor Sander novinár z Berlína a na českého spisovateľa, výtvarníka a performera Patrika Linhart., ktorý je výraznou postavou  literárnej scény“

Eka, 30.7.2013

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk