magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Jahodná pozýva na lyže
@ Aktuálne -> Služby      Apr 10 2002 - 05:38 GMT
Pre košických priaznivcov lyžovania to bola správa z leta minulého roku o likvidácii vlekov a zasnežovacieho zariadenia na Jahodnej šokom. Po Kavečanoch by to bol už druhý areál zimných športov, o ktorý by Košice prišli. Bolo teda naozaj napínavé sledovať počas jesenných mesiacov správy a výstavbe vlekov spoločnosťou SWAM s. r. o.. Stihli to a už prvý víkend pred Vianocami sa lyžovalo.

Priznám sa nemal som tú odvahu vybrať sa na lyže počas Vianočných prázdnin, aj keď som bol na nový zimný areál na Jahodnej zvedavý. Predpokladal som nával a mal som pravdu. Druhý víkend po Novom roku som však už stál na lyžiach aj ja. Sobotňajšie večerné sledovanie markízackych reklám popretkávané kúskami filmu vždy rád vymením za dobrú lyžovačku. Nový prevádzkovateľ areálu Jahodná sa v zimných radovánkach naozaj vyzná. Svah bol pripravený naozaj vynikajúco a tiež dobre osvetlený. Kotvičkové vleky, ktoré sme na Slovensku už dlšiu dobu nevideli, trochu spôsobili rozpaky, ale len do prvej jazdy. Vedúci strediska Jozef Šoltýs mi k tomu povedal:
"Kapacita týchto vlekov je v porovnaní s minuloročným technickým vybavením vyššia viac ako o jednu tretinu. Návštevníci majú výhrady voči tomuto typu lyžiarskeho vleku. Považujú to za archaizmus. Vo svete však už teleskopická tyč (systém POMA) prestáva využívať, pričom u nás na Slovensku je tento systém vlastne jediný. V minulosti firma Tatrapoma Kežmarok kúpila licenciu a odvtedy niet peňazí na to aby sa zmenil výrobný program.
Investícia do areálu bola obrovská. Určite sa nevráti túto sezónu ani za päť sezón. Mám jedenásťročné skúsenosti s prevádzkovania podobného zimného areálu v Regetovke a zatiaľ sme spokojný s tým, že naše predpoklady čo sa týka návštevnosti a tržieb sa plnia. Pokiaľ sa nám podarí nasnežiť dostatok umelého snehu, chceme prevádzkovať areál nepretržite do konca marca. Závisí to od teploty vzduchu."


Musím spomenúť že dva hlavné kotvové vleky DOPPELMAYR dovezené z Rakúska pre pokročilých lyžiarov dopĺňajú aj detské vleky na cvičnej lúke vedľa hlavnej zjazdovky. Cez deň sú podľa návštevnosti prevádzkované dva vleky pre najmenších lyžiarov bez kotiev, deti sa držia lana ako zábradlia, ktoré ich vytiahne do mierneho svahu. Tak im zvýši viac energie na ich prvé lyžiarske pokusy. Pre ich trochu starších kamarátov je vedľa v strmšom svahu postavený detský vlek so samostatnými kotvami. To vytvára dokonalé podmienky pre športovcov všetkých vekových kategórií a lyžiarskych zručností.
Pod vlekmi od minulej zimy pribudla ďalšia budova s požičovňou lyží a rýchlym občerstvením. Motoristi majú k dispozícii dostatok parkovacích miest, ktoré sú však čiastočne v miernom svahu a tak autá bez zimných pneumatík môžu mať trochu problémy.

Stredisko je v prevádzke každý deň od ôsmej rána do štvrtej poobede. Pred večerným lyžovaním sa hodinu upravujú lyžiarske trate a od piatej sa pri umelom osvetlení lyžuje do deviatej večer.

Text a foto Karol Hatala   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606