magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Policajti skontrolovali 535 vozidiel, odhalili 198 priestupkov
@ Aktuálne -> Doprava      Jan 09 2013 - 14:37 GMT

S cieľom pozitívne ovplyvniť bezpečnosť a plynulosť na cestách, najmä zabrániť ďalším stratám na ľudských životoch a celkovo znížiť počet dopravných nehôd v Košickom kraji vykonali policajti včera (08.01.) na území Košického kraja osobitnú kontrolu zameranú na dodržiavanie povinného zmluvného poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Dopravnej akcie sa zúčastnilo 69 policajtov dopravnej, poriadkovej a železničnej polície.

Policajti počas štyroch hodín skontrolovali 535 vozidiel a zistili celkom 198 priestupkov, z tohto počtu riešili 177 priestupkov v blokovom konaní. Napomenutím vybavili 19 priestupkov a 2 priestupky oznámili na dopravný inšpektorát. Najviac priestupkov riešili za rýchlosť. Rýchlosť prekročilo 94 vodičov. V 14 prípadoch zistili porušenie ustanovenia o povinnom zmluvnom poistení. U vodičov požitie alkoholických nápojov nezistili. Alkohol zistili z jedného  cyklistu. Zadržali 7 vodičských preukazov a 13 osvedčení o evidencii vozidla. Dopravné kontroly budú policajti v Košickom kraji vykonávať i naďalej.

 

Zima na cestách, preventívne rady

Zmeny v zimnom období súvisia najmä so zníženou viditeľnosťou a zmenou povrchu vozovky. Preto je potrebné dbať na zvýšenú bezpečnosť na cestách. Častejšie hmly, „neviditeľní“ chodci, poľadovice, ale aj sneh na cestách. Aj na toto by mali vodiči myslieť počas zimného obdobia. Zimné pneumatiky by už mali byť samozrejmosťou.

 

Nezabúdajte na opatrnosť a predvídajte!

V zimných mesiacoch stúpa počet dopravných nehôd. Problémom nie je len hmla, sneh či poľadovica, ale náhle zmeny v počasí, napríklad prudký dážď. Treba sa rýchlo prispôsobiť podmienkam na ceste. Preto znížte rýchlosť jazdy a dávajte pozor na ostatných vodičov. To, že zareagujete včas, neznamená, že tak urobí aj vozidlo pred vami, či za vami. Dodržiavajte preto bezpečnú vzdialenosť medzi vozidlami.

 

Chodci, buďte viditeľní!

Tmavé oblečenie za zníženej viditeľnosti robí z chodca „neviditeľného.“ Ohrozuje tak nie len seba, ale aj ostatných. Následkom toho vodič chodca nezbadá vôbec alebo neskoro. Reflexné prvky toto riziko znižujú. Neznamená to však, že s reflexnými prvkami sa môžete na ceste správať nezodpovedne. Vodiči chodcov slabšie vidia a na mokrej, či zľadovatenej ceste sa brzdí náročnejšie.

.

Napriek upozorneniam i kontrolám polície, stále evidujeme na cestách chodcov pod vplyvom alkoholu. Preto odporúčame vodičom, aby v okolí pohostinstiev znížili rýchlosť, aby vedeli včas reagovať na nečakané situácie. V prípade chodcov je veľmi dôležité obliecť sa tak, aby ich bolo vidieť aj za zníženej viditeľnosti. Niekedy stačí oblečenie s reflexnými prvkami, alebo označiť oblečenie reflexnými páskami.

 

A čo cyklisti?

Na ceste platí aj pre nich viditeľnosť. Reflexné a ochranné prvky sú povinnou výbavou každého cyklistu. Zasnežená alebo zľadovatená cesta pre cyklistov nie je vhodná. Netreba riskovať život, a tak bicykel v týchto mesiacoch nechajte radšej doma.

Zvýšenou opatrnosťou sa môžete vyhnúť tomu, že ďalšou obeťou dopravnej nehody budete práve Vy.

 

Znížte rýchlosť!

Vzhľadom na to, že rýchlosť je spolu s ďalšími faktormi jednou z hlavných príčin dopravných nehôd,  vodičov opätovne upozorňujeme na povinnosti súvisiace s dodržiavaním rýchlosti. Vodič je povinný rýchlosť jazdy prispôsobiť najmä svojim schopnostiam, vlastnostiam vozidla a nákladu, poveternostným podmienkam, stavu a povahe vozovky a iným okolnostiam, ktoré možno predvídať. Taktiež podľa zákona o cestnej premávke vodič smie jazdiť len primeranou rýchlosťou, aby bol schopný zastaviť vozidlo na vzdialenosť, na ktorú má rozhľad. Toto ustanovenie o povinnosti vodiča jazdiť primeranou rýchlosťou má svojim charakterom prednosť pred ustanovením o najvyšších povolených rýchlostiach, prípadne pred rýchlosťou ustanovenou dopravnou značkou. Všetci vodiči by si mali uvedomiť, že podľa  tohto ustanovenia sú vodiči povinní znížiť rýchlosť jazdy  napr. na neprehľadných miestach ako aj pri zníženej viditeľnosti, kde je vzdialenosť, na ktorú majú rozhľad, obmedzená dosahom svetlometov vozidla. Teda je potrebné všetkých vodičov upozorniť, že zákonom, resp. dopravnou značkou povolené rýchlosti sú najvyššie, ktoré zákon alebo značka povoľuje. Pre vodičov z toho vyplýva, že pokiaľ mu to vyššie popísané okolnosti nedovoľujú, musí znížiť rýchlosť jazdy.

 

 

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk