magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

World Press Photo v našom meste
@ Kultúra -> Výstavy      Dec 12 2012 - 12:50 GMT

Najprestížnejšia medzinárodná výstava novinárskej fotografie opäť po rokoch v Košiciach. World Press Photo si budete môcť pozrieť od 14. decembra 2012 do 6. januára 2013 v Obchodnom centre ATRIUM OPTIMA v Košiciach na Moldavskej ulici. Oficiálne bude otvorená 13. decembra 2012 o 18:00 hod. Medzinárodná putovná  výstava World Press Photo predstaví 160 víťazných novinárskych fotografií roka 2011 všetkých osemnástich kategórií tejto prestížnej celosvetovej súťaže. Umožniť verejnosti jej bezplatnú prehliadku v metropole východu sa podarilo vďaka  košickému občianskemu združeniu PhotoART Centrum a podpore n. o. Košice -  Európske hlavné mesto kultúry 2013 a Ministerstva kultúry SR.

Podľa hlavného organizátora Pavla M. Smejkala, putovná výstava World Press Photo patrí medzi najnavštevovanejšie výstavy na svete. Košická prehliadka môže zaujať aj v kontexte s miestom konania. „Pri pohľade na vystavené fotografie vo veľkom nákupnom centre si môžeme uvedomiť aj to, ako dobre sa vlastne máme. Táto výstava totiž nie je iba fotografiách, ale hlavne o udalostiach, ktoré sa stali vo svete minulý rok. Podľa mňa nastavuje zrkadlo nielen realite vo svete a našej dobe, ale aj nám samotným,“ uviedol  Smejkal.

Každý rok nezávislá medzinárodná porota, pozostávajúca z 19 renomovaných členov, hodnotí fotografie v deviatich rôznych kategóriách, zaslané fotožurnalistami, agentúrami, novinami a časopismi z celého sveta. Tento rok sa do súťaže zapojilo 5 247 fotografov zo 124 krajín, ktorí prihlásili 101 254 záberov. Výročnú výstavu víťazných fotografií je možné uvidieť v približne stovke miest na všetkých kontinentoch.

Fotografiou roka 2011 sa stal záber španielskeho novinára Samuela Arandu, pracujúceho pre americký denník New York Times. Žena na ňom drží v náručí svojho syna, zraneného počas protestov proti prezidentovi v hlavnom meste Jemenu Sanaa. Podľa poroty sa mu podarilo zachytiť mnoho aspektov tzv. Arabskej jari.

Organizácia World Press Photo pridala svojej výstave aj  špeciálnu dimenziu vydaním novej aplikácie Exhibition app. Jej prostredníctvom sa dostane návštevník k množstvu informácií o všetkých vystavených fotografiách, autoroch, vrátane video rozhovorov. Užívatelia sa môžu o zábery podeliť aj s priateľmi na sociálnych sieťach. Aplikáciu je možné stiahnuť na adrese www.worldpressphoto.org/app a skenovať QR kódy k jednotlivým panelom počas výstavy. Je dostupná pre Android aj iPhone za cenu 0,99 eura.

O World Press Photo

World Press Photo je nezávislá nezisková organizácia, založená  v roku 1955 v holandskom Amsterdame, kde dodnes sídli. Organizácia World Press Photo vznikla aby napomáhala pochopeniu sveta prostredníctvom kvalitného fotožurnalizmu. Vznikla na podporu a zdôraznenie vysokých štandardov vo fotožurnalizme a dokumentárnej fotografii na celom svete. World Press Photo sa snaží získavať čo najširší záujem divákov o vysokokvalitnú fotografiu a slobodnú výmenu informácií. Aktivity World Press Photo zahàňajú organizovanie každoročnej súťaže fotografov, zviditeľňovanie špičkového fotožurnalizmu prostredníctvom putovnej výstavy a ďalších publikácií a aktivít. Organizácia je zameraná aj na podporu fotožurnalizmu prostredníctvom vzdelávacích programov a ponúka im priamu podporu vo forme rôznych stimulov. World Press Photo získala podporu Holandskej lotérie poštových kódov a je celosvetovo sponzorovaná firmou Canon.

 

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk