magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Policajná kontrola
@ Aktuálne -> Doprava      Dec 04 2012 - 09:21 GMT

Počas kontroly policajti odhalili cyklistu bez osvetlenia a chodcov bez reflexných prvkov S cieľom pozitívne ovplyvniť bezpečnosť a plynulosť na cestách, najmä zabrániť ďalším stratám na ľudských životoch a celkovo znížiť počet dopravných nehôd v Košickom kraji vykonali policajti včera na cestách okresu Košice a Košice okolie kontrolu zameranú na dodržiavanie zákazu požívania alkoholických nápojov alebo iných návykových látok vodičmi vozidiel a dodržiavanie základných povinností vodičmi. Akcie sa zúčastnilo 63 policajtov dopravnej a poriadkovej polície  i poslucháči Strednej odbornej školy PZ Košice.

Policajti počas štyroch hodín zistili celkom 101 priestupkov, z tohto počtu riešili 70 priestupkov v blokovom konaní. Napomenutím vybavili 31 priestupkov. Najviac priestupkov riešili za rýchlosť. Rýchlosť prekročilo 29 vodičov. V 14-tich prípadoch bol zlý technický stav vozidla, 2 priestupcov riešili za nepoužívanie bezpečnostných pásov, jedného vodiča za používanie telefónneho prístroja počas jazdy, dvoch za jazdu bez osvetlenia, jedného vodiča za nesprávny spôsob jazdy a v deviatich prípadoch za ostatné porušenia predpisov. Počas kontroly odhalili  jedného cyklistu, ktorý jazdil bez osvetlenia a 5 chodcov bez reflexných prvkov na oblečení, resp.  ktorí prechádzali mimo priechodu pre chodcov a ohrozovali bezpečnosť cestnej premávky. U vodičov požitie alkoholických nápojov nezistili ani v jednom prípade. Zadržali 3 vodičské preukazy a 2 osvedčenia o evidencii vozidla. Dopravné kontroly budú policajti  vykonávať i naďalej.

Zima prináša viac nehôd, vyhnite sa im!

Skončilo pekné jesenné  počasie, v najbližších dňoch nás však čaká prudké ochladenie. Blíži sa zimné obdobie a s ním aj zmeny počasia. Súvisia najmä so zníženou viditeľnosťou a zmenou povrchu vozovky. Preto treba dbať na zvýšenú bezpečnosť na cestách.

Častejšie hmly, „neviditeľní“ chodci, poľadovice, ale aj sneh na cestách. Aj na toto by mali vodiči myslieť počas nasledujúceho obdobia. Zimné pneumatiky by už niekoľko týždňov mali byť samozrejmosťou. Ak jazdíte stále na letných, je najvyšší čas ich vymeniť. Nečakajte, kým Vás prekvapí počasie.

Nezabúdajte na opatrnosť a predvídajte!

V zimných mesiacoch stúpa počet dopravných nehôd. Problémom nie je len hmla, sneh či poľadovica, ale náhle zmeny v počasí, napríklad prudký dážď. Treba sa rýchlo prispôsobiť podmienkam na ceste. Preto znížte rýchlosť jazdy a dávajte pozor na ostatných vodičov. To, že zareagujete včas, neznamená, že tak urobí aj vozidlo pred vami, či za vami. Dodržiavajte preto bezpečnú vzdialenosť medzi vozidlami.

Pozor na „vianočných“ chodcov!

Predvianočné obdobie je typické ruchom v uliciach a nákupných centrách. Vianočné trhy, či nákupy darčekov vyháňajú do ulíc viac chodcov. Mnohí sú nervózni a nesústredení a nedodržiavajú dopravné predpisy. Neprechádzajú cez priechod pre chodcov, neriadia sa podľa svetelnej signalizácie. Preto by vodiči mali dávať väčší pozor aj nich.

Chodci, buďte viditeľní!

Tmavé  oblečenie za zníženej viditeľnosti robí z chodca „neviditeľného.“ Ohrozuje tak nie len seba, ale aj ostatných. Následkom toho vodič chodca nezbadá vôbec alebo neskoro. Reflexné prvky toto riziko znižujú. Neznamená to však, že s reflexnými prvkami sa môžete na ceste správať nezodpovedne. Hlavne počas vianočných sviatkov sa treba s vodičmi vzájomne rešpektovať. Tí chodcov slabšie vidia a na mokrej, či zľadovatenej ceste sa brzdí náročnejšie.

Minulý týždeň  sme zaznamenali nehodu, pri ktorej 50-ročná vodička Renaultu Megane zrazila chodca, ktorý ležal na ceste v jej jazdnom pruhu. 19-ročnému chodcovi, ktorý našťastie utrpel ľahké zranenia, bola odobratá krv na zistenie alkoholu.

Napriek upozorneniam i kontrolám polície, stále evidujeme na cestách chodcov pod vplyvom alkoholu. Preto odporúčame vodičom, aby v okolí pohostinstiev znížili rýchlosť, aby vedeli včas reagovať na nečakané situácie. V prípade chodcov je veľmi dôležité obliecť sa tak, aby ich bolo vidieť aj za zníženej viditeľnosti. Niekedy stačí oblečenie s reflexnými prvkami, alebo označiť oblečenie reflexnými páskami.

A čo cyklisti?

Na ceste platí aj pre nich viditeľnosť. Reflexné a ochranné prvky sú povinnou výbavou každého cyklistu. Zasnežená alebo zľadovatená cesta pre cyklistov nie je vhodná. Netreba riskovať život, a tak bicykel v týchto mesiacoch nechajte radšej doma.

Zvýšenou opatrnosťou sa môžete vyhnúť tomu, že ďalšou obeťou dopravnej nehody budete práve Vy.

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606