magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Zomrel akademický sochár Ján Mathé
@ Kultúra -> Oznamy      Jun 07 2012 - 21:05 GMT
Snímka: vsg-kosice.sk

S ľútosťou a smútkom v srdci sme prijali informáciu o úmrtí akademického sochára a Košičana Jána Mathého. Pre naše mesto vytvoril viacero hodnotných monumentálnych realizácií. Jeho umelecký odkaz v košických uliciach si od utorka vážime o to viac, že k nim už žiadny artefakt nepribudne.     

I keď patril medzi najvýraznejších slovenských sochárov, väčšinu svojho života tvoril pokojne, v ústraní a tichosti svojho ateliéru. O čo skromnejšie a pokornejšie pristupoval k životu a svojej práci, o to výraznejšie oslovoval ľudí svojimi dielami, ktoré vidieť nielen na košických verejných priestranstvách, ale na celom Slovensku.

V istom rozhovore sa raz vyjadril, že všetko, o čo sa svojimi dielami snaží, je vyjadriť čo najjednoduchšie a najzrozumiteľnejšie pravdu. ¼udia, ktorí poznajú jeho tvorbu vedia, že sa mu to podarilo. Jeho diela sú pravdivé ako jeho život. Preto ich dokážeme prijímať s rovnakou pokorou a úctou, s akou ich umelec vytvoril.

Ján Mathé by sa 14.júna dožil okrúhlych deväťdesiatych narodenín. Osud mu oslavu tohto životného jubilea nedoprial. Rodine v týchto smutných chvíľach vyjadrujeme úprimnú sústrasť.

Pre všetkých, ktorí chcú svojim podpisom vyjadriť sústrasť pozostalým, bude vo vestibule Magistrátu mesta Košice vystavená kondolenčná kniha oddnes od 12.00 hod. do piatku do 18.00 hod. Košičania si budú môcť na Jána Mathého zaspomínať aj pri pohľade na sochu Milenci, ktorú vybrala a mestu Košice s láskavým dovolením zapožičala manželka zosnulého Eva Mathéová. Vzácne dielo bude vystavené vedľa kondolenčnej knihy do piatku, taktiež do 18.00 hod.

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk