magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Ekoprogram sveta hľadá školy
@ Aktuálne -> Školstvo      May 29 2012 - 09:26 GMT

Najväčší ekoprogram sveta hľadá školy, ktoré sa chcú zmeniť. Práve dnes bolo spustené celoslovenské pátranie“ po školách, ktoré sa chcú zmeniť. Zlepšiť životné prostredie, rozvíjať tímovú spoluprácu, či podporiť prepojenie s miestnou komunitou školám pomôže 8. ročník celosvetového vzdelávacieho programu Zelená škola. Stačí ak sa do 30. júna 2012 zaregistrujú na stránke www.zelenaskola.sk a pripoja sa k „rodine“ 40 tisíc škôl v 53 krajinách sveta.

Hľadáme školy, ktoré chcú zmeniť napr. nudný školský dvor, či urobiť niečo s pasivitou žiakov alebo vysokým účtom za odpad. Pomôžeme im výnimočne pestrým servisom a praktickou metodikou „7 krokov,“ vysvetľuje manažér programu Radoslav Plánička z Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica. „Zelená škola prináša školám viac ako klasickú environmentálnu výchovu. Praktické kroky vedú pedagógov a žiakov k systematickej práci a riešeniu problémov školy i prostredia, v ktorom žijú. Prioritou programu je aktívne zapojenie žiakov,“ dopåňa.

Školy zapojené do programu majú k dispozícii metodickú podporu, vzdelávacie a zážitkové workshopy,  ale aj možnosť výmeny skúseností s inými školami. Môžu sa tiež uchádzať o finančnú podporu svojich aktivít. V tomto školskom roku bolo podporených 25 projektov v celkovej výške 11 500 eur. Školám, ktoré úspešne zrealizujú „7 krokov k Zelenej škole“, je udelený medzinárodný certifikát a vlajka siete Eco-Schools. Ten môže prispieť k zvýšeniu ich konkurencieschopnosti a zviditeľneniu v komunite.

O svojich skúsenostiach hovorí koordinátorka aktivít na Základnej škole Petra Škrabáka v Dolnom Kubíne,  Eva Pokorná: „Program Zelená škola je pre nás motiváciou k zmene vecí okolo seba, ale hlavne vedie k zmene myslenia detí i dospelých. Žiaci s nadšením prijímajú úlohy a sami ich riešia - z pasívnych poslucháčov a divákov sa tak stávajú iniciatívne skupiny, ktoré idú za svojim environmentálnym cieľom.“ Riaditeľka tejto školy Magdaléna Kubisová dodáva: „Zároveň program prináša škole kvalitu a učenie žiakov pre život.“

Program Zelená škola odporúča Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a uznanie získal aj od Environmentálneho programu OSN (UNEP). Ocenila ho tiež bývalá predsedníčka vlády SR Iveta Radičová, ktorá prevzala záštitu nad slávnostnou certifikáciou Zelených škôl v októbri 2011, na ktorej povedala: „Príroda nám urobila Slovensko prekrásne, ale aby sme vedeli prejavovať aj iný typ lásky, musíme sa naučiť o prostredie starať. V prírode platí viac ako v inom svete, že nám dá iba toľko, koľko jej vrátime.

V tomto školskom roku je do programu zapojených 216 škôl z celého Slovenska. Koordináciu programu zabezpečuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica. Národným garantom certifikácie je sieť ŠPIRÁLA. Aktivity programu sa realizujú vďaka podpore generálneho partnera IKEA Bratislava.

Informácie k registrácii a pravidlá programu sú dostupné na www.zelenaskola.sk.

 

 

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk