magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Zrazený cyklista zraneniam podľahol
@ Aktuálne -> Doprava      May 21 2012 - 16:21 GMT

Dnes ráno o 05.55 hod. došlo na ceste I. triedy v katastri obce Haniska (okr. Košice-okolie) k dopravnej nehode medzi nákladným motorovým vozidlom  zn. Mercedes Benz, s návesom zn. Schwarzmuller, ktoré viedol 51-ročný vodič z mesta Kráľovský Chlmec a 76-ročným cyklistom z obce Haniska.  Cyklista jazdil na bicykli po miestnej komunikácii od obce Haniska ku križovatke so štátnou cestou, kde odbočil vľavo na cestu smerom na Košice. Tam vyšiel na krajnicu a hneď nato vybočil do protismernej časti cesty do jazdnej dráhy nákladného vozidla, ktoré ho ľavou časťou zachytilo. Cyklista utrpel ťažké zranenia, ktorým po prevoze do nemocnice podľahol. U vodiča požitie alkoholu zistené nebolo a cyklistovi bude odobratá krv. Na vozidle Mercedes Benz vznikla škoda vo výške 50,- € a na bicykli škoda vo výške 50,- €. Poverený príslušník PZ začal trestné stíhanie vo veci pre prečin usmrtenia.

Pretože chodci a cyklisti sú najzraniteľnejšími účastníkmi cestnej premávky znovu upozorňujeme cyklistov na povinnosti, ktoré im vyplývajú z právnych predpisov pre používanie pozemných komunikácií. Pokiaľ si chodci a cyklisti neuvedomia, že sú účastníkmi cestnej premávky rovnako ako vodiči motorových vozidiel, a teda sú aj oni povinní rešpektovať ustanovenia zákona o cestnej premávke, bude stále dochádzať k dopravným nehodám s tragickými následkami, nakoľko nie vždy nesú vinu za tieto dopravné nehody vodiči motorových vozidiel.

Pre vznik kolíznych situácií ako aj dopravných nehôd patrí pravidelne medzi najkritickejšie jarné a letné obdobie. Do ulíc a na cesty vo väčšej miere vyrážajú chodci, motocyklisti, cyklisti i vodiči vozidiel. Všetci, ktorí sú účastníkmi premávky, by mali myslieť v prvom rade na bezpečnosť a dodržiavanie pravidiel cestnej premávky.

Takisto ako motorkári, ani cyklisti by nemali zabúdať, že pri zrážke s autom, s pevnou prekážkou, len málokedy vyjdú bez vážnejšieho poranenia a zničenia motocykla, či bicykla.

              Na bicykli sa jazdí predovšetkým po cestičke pre cyklistov. Môžu ju použiť aj korčuliari a lyžiari, ale tak, aby neohrozili cyklistov. Kde takáto cestička nie je, jazdí sa pri pravom okraji vozovky a jednotlivo za sebou. Neprípustné je jazdiť bez držania riadidiel, držať sa iného vozidla, viesť druhý bicykel, ručný vozík, zviera a predmety, ktoré ohrozia cyklistu a ostatných účastníkov cestnej premávky. Za zníženej viditeľnosti musí mať cyklista na sebe reflexné prvky, alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev. Mimo obce musí mať cyklista ochrannú prilbu a dieťa do 15 rokov aj v obci. Ak je na bicykli sedadlo na prepravu dieťaťa (musí mať pevné podpery na nohy), iba osoba staršia ako 15 rokov môže takto viezť osobu mladšiu ako 10 rokov.

              Tak ako vozidlá musia mať povinnú výbavu, tak aj bicykel musí spåňať určité podmienky, aby mohli cyklisti bezpečne vyraziť na cesty. Základným pravidlom je síce vidieť, a byť videný, ale je tu aj niekoľko ďalších rád pre bezpečnú jazdu bicyklom. Bicykel musí byť vybavený dvoma na sebe nezávislými účinnými brzdami, konce rúrok riadidiel musia byť ukončené napríklad zátkami alebo rukoväťou. V zadnej pozdåžnej strednej rovine bicykla musí byť červené odrazové sklo. Môže byť nahradené odrazovými materiálmi na odeve alebo obuvi cyklistu. Nad povrchom predného kolesa musí byť biele odrazové sklo. Odrazové sklá oranžovej farby musia byť na oboch stranách pedálov a na lúčoch kolies. Počas jazdy za zníženej viditeľnosti je dôležité riadne osvetlenie. Vpredu biele svetlo, prípadne biele prerušované svetlo do vzdialenosti 20 metrov. Vzadu červené svetlo, alebo aj prerušované, môže byť kombinované so zadným červeným odrazovým sklom. Kapacita svietivosti najmenej 1,5 hodiny bez prerušenia. Bicykel môže byť vybavený aj blatníkmi prekrývajúci celú šírku pneumatiky, krytom reťaze, pomocným sedadlom na prepravu dieťaťa a nosičom batožiny. 

Podľa zákona hrozí pokuta vo výške 30 eur cyklistom, ktorí na sebe nemajú za zníženej viditeľnosti reflexné prvky alebo odev. Za jazdu mimo obce bez ochrannej prilby hrozí pokuta 10 eur. Najvyššia pokuta 60 eur hrozí cyklistom ak ohrozujú iných účastníkov najmä vedením druhého bicykla za jazdy, ručného vozíka alebo psa a iných predmetov, ktoré by sťažovali vedenie bicykla. Oveľa vyššie sankcie však hrozia cyklistom, ak jazdia pod vplyvom alkoholu.

Rôznymi preventívnymi akciami upozorňujeme nielen cyklistov, ale aj chodcov na to, aké je nebezpečné pohybovať sa na ceste bez označenia a nesprávnym spôsobom. Cyklisti zabúdajú na to, že aj oni sú účastníkmi cestnej premávky a nemôžu jazdiť na bicykli pod vplyvom alkoholu.

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk