magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Ak sa rozhodnete navštíviť Baumax, pripravte sa na možné ponižovanie: Majú príkaz prezerať tašky všetkých zákazníkov
@ Aktuálne -> Služby      Apr 10 2002 - 05:12 GMT
Baumax otvoril v Košiciach novú predajňu stavebného a interiérového materiálu pre domy a byty, ako aj pre záhrady. Keď sme dostali pozvánku na tlačovú besedu pri príležitosti jej otvorenia, netušili sme, že to bude spojené s ponižovaním ľudskej dôstojnosti - v tomto prípade novinára, od dnes zákazníkov.

Situácia sa odohrala asi takto. Po príchode a nafotografovaní priestorov, čo dozaista poslúži reklame spoločnosti, som ešte pred začiatkom tlačovej besedy chcel vyjsť na chvíľu von, odfotiť budovu. Zastavil ma prvd. strážnik, ktorý mi oznámil, že ma nepustí von, pokiaľ mu neukážem, čo mám v taške. Úmyselne píšem prvd. strážnik, pretože tento muž nemal žiadne označenie strážnej služby. Keď som odmietol, odviedol ma bokom, kde prišiel ďalší zamestnanec a naliehanie na otvorenie tašky pokračovalo. Teraz, keď som už túto situáciu konzultoval s právnikom, viem, že som urobil chybu. Namiesto toho, aby som na nich zavolal políciu, som zložil tašku z ramena a rozopol ju. Keď do nej nahliadli, pustili na pred budovu.

Ponižovanie novinára, ktorý prišiel na tlačovú besedu propagačného charakteru, som ešte nezažil. Problém je ďaleko hlbší. Tu nie je dôležitá profesia, ale skutočnosť, že takémuto dehonestovaniu má byť vystavený každý zákazník. Prvd. strážnik bol dokonca ochotný odpovedať na mikrofón. Na otázku, či takto musí každému kontrolovať tašku odpovedal: "Každému, každému, každému. Keď vychádzate vonku, tak stále." Na otázku, či si myslí, že má právo takto kontrolovať zákazníkov a iných ľudí, ktorí Baumax navštívia, povedal: "Keď chcete, môžem Vám zavolať majiteľa Baumaxu." Chcel som, ale nezavolal ho.

To však nebol problém, pretože riaditeľ spoločnosti Baumax Slovensko Alois Penninger bol na tlačovej besede prítomný a tak som sa ho rovno mohol pýtať a nahrávať jeho odpovede:

Ako máte zabezpečenú bezpečnosť?

"Máme na to vlastných pracovníkov, videomonitorovanie a v budúcich týždňoch sa práve rozhodne, či budeme ďalej pokračovať v zdokonaľovaní monitorovacieho systému."

Máte aj zmluvu s niektorou súkromnou bezpečnostnou službou?

"Áno s GROUP 4."

Nakoľko je táto bezpečnostná služba informovaná o svojich možnostiach a nakoľko má podľa vášho názoru právo prezerať súkromné tašky a kabely zákazníkov?

"Školili sme našich ľudí, ale aj ľudí z GROUP 4. Veľmi dobre poznáme naše zákony. Bohužiaľ, zákony ešte stále málo poznajú kleptomanov, alebo zlodejov. Situácia je veľmi kritická. Sú veľmi jasné pokyny, čo znamená - musia byť kontrolované všetky tašky. Samozrejme, pokúsime sa hlavne školeným personálom znížiť objem krádeží. Dokonca vyplácame prémiu zákazníkom, ktorí odhalia na predajni zlodeja. Takýmto zákazníkom sa vypláca prémia tisíc korún. "

Musia títo zamestnanci kontrolovať tašky, aj keď to zákon neumožňuje? Keď som chcel na chvíľu vyjsť z budovy, nemohol som tak urobiť, pokiaľ som pred službou neukázal svoju kabelu. Naviac, kontrolujúci nemal označenie bezpečnostnej služby. Je to porušenie zákona.

"Samozrejme, služba musí byť označená známkou."

Dostali nariadenie, ktoré je v rozpore so zákonom?

"Nechceme na to momentálne odpovedať."

Veľa sa hovorí o vstupe zahraničného kapitálu na slovenský trh. Minca má však dve strany. Pokiaľ Slovenská republika umožní zahraničným obchodníkom podnikať na svojom území a vytvárať vlastné zisky, nesmie sa tak diať za cenu porušovania slovenských zákonov, naviac s ponižovaním ľudskej dôstojnosti poctivých zákazníkov.

Ihneď po tlačovej besede som sa spojil s právnikom. Upozornil ma, že som nedostatočne obhajoval svoje práva. Takáto služba totiž nemá právo kontrolovať osobné veci. Ak má dôvodné podozrenie, má právo vás požiadať, aby ste počkali na príchod polície. Kontrolu nemôže vykonať ani privolaná mestská polícia, ale iba príslušníci Policajného zboru SR. Zadržanie však ide na riziko bezpečnostnej služby. Pokiaľ sa ukáže, že vás zadržali bezdôvodne, máte právo ich žalovať, požadovať náhradu preukázateľnej škody spojenej so stratou na čase, prípadne sa právnou cestou domáhať svojich práv za obmedzovanie osobnej slobody. Zákony, ktoré sa týkajú tohto stavu, sú dané Obchodným zákonníkom, ako aj ďalšími zákonnými normami, ktoré sa od neho odvíjajú, resp. s ním tematicky komunikujú. Ide napríklad o Zákon na ochranu spotrebiteľa, alebo Zákon o civilných bezpečnostných službách.

Analýze stavu navodenom spoločnosťou Baumax sa ešte na stránkach Cassovia.sk vrátime v rozhovore s právnikom. Slušní ľudia sa musia pred podobnými praktikami brániť. Našťastie, výber obchodných spoločností aj v tomto smere narastá, záleží na nás, kde sme ochotní nechávať svoje peniaze .

K danému stretnutiu ešte jedna ilustrácia. Pracovníci Baumaxu rozdávali novinárom hodnotné kufríkové sady náradia. My sme to, samozrejme, nevzali. Sú však krajiny, kde rozdávanie takýchto "pozorností" nie je zákonné. U nás to zákonné je a ja sa iba ťažko môžem ubrániť názoru, že ide o snahu ovplyvňovať, ako sa o Baumaxe bude písať.

Teraz niekoľko faktov k novootvorenej predajni a spoločnosti:

Predajňa na Trolejbusovej ulici v mestskej časti Košice-Džungľa je situovaná v blízkosti Hypermarketu Tesco a otvorená je denne od 8,00 do 21,00.

Nachádza sa na ploche takmer 10 tisíc štvorcových metrov. Náklady na jej výstavbu boli približne 168 miliónov Sk.

Spoločnosť Baumax vznikla v USA v roku 1977, pričom prvú predajňu iného mena otvorili už v roku 1976. Po podnikaní v Rakúsku začali otvárať ďalšie predajne v Maďarsku, Česku, Slovinsku, Chorvátsku a na Slovensku, kde sa v súčasnosti nachádza ich sedem obchodov super (hyper) marketového typu. V roku 2002 chcú v SR otvoriť ďalšie tri predajne, v roku 2003 ďalšie dve.

Prvú predajňu na Slovensku otvorili v roku 1994 v Bratislave, prvú predajňu v Košiciach v roku 1997. Ich nárast obratu tovar v SR tvorí ročne 30 percent, predpoklad na rok 2001 je 35 až 36 percent.

60 percent tovaru u nás berú od slovenských dodávateľov, pričom asi 30 percent je z dovozu za pomoci slovenských dovozcov a 30 percent od slovenských výrobcov. Vedúcim novej košickej predajne je Ľudovít Gašpar.

4. 12. 2001
Slavomír Szabó, sivo@box.sk

Reakcia právnika na článok   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606