magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Všetky cesty povedú... na MMM
@ Aktuálne -> Doprava      Sep 30 2011 - 10:24 GMT

Minimálne raz v roku platí, že všetky cesty vedú do Košíc. Sú to cesty vytrvalostných športovcov, fanúšikov behu a všetkých tých, ktorí chcú bežcov z celého sveta povzbudiť počas náročnej trate. MMM. Už mnoho desaťročí sú Košice na jeseň svedkom udalosti, ktorá sa postupom času stala neodmysliteľným fenoménom života metropoly. Slovo maratón tu skloňujú od roku 1924, kedy 8 odvážlivcov, inšpirovaných olympijským maratónom v Paríži, poslal zakladateľ košického maratónu Vojtech Bukovský v ústrety prvému veľkému dobrodružstvu. Dnes sa tento maratón, najmasovejšie a jedno z najvýznamnejších podujatí na Slovensku, pýši prívlastkom najstarší v Európe a iba americký Boston má medzi kontinuálne organizovanými maratónmi zapísaných vo svojej kronike viac ročníkov.

Dve osmičky predznamenávajú poradové číslo aktuálneho ročníka Medzinárodného maratónu mieru (MMM), ktorý sa uskutoční už tento víkend. Zabehne si ho aj vedenie mesta Košice, ktoré tak toto podujatie podporí aj aktívne.

Lightmotívom tohtoročného MMM sa stáva spomienka na 50. výročie víťazstva legendárneho Abebe Bikilu v Košiciach. Tejto udalosti bude venovaná osobitná pozornosť i sprievodné podujatia. Súčasťou MMM bude obľúbený Minimaratón, ktorý aj v tomto roku ponesie názov U.S.Steel Family Run.

Do Košíc zavíta približne dvadsiatka atlétov so statusom Elite. Desiatka mužov disponuje osobnými rekordmi na úrovni 2:10. Viacerí však už maratón bežali i rýchlejšie než je aktuálny traťový rekord 2:08:33. U žien sa zíde konkurencia, ktorá by mohla atakovať hranicu 2:30. Niekoľko vytrvalkýň z Európy sa v Košiciach pokúsi splniť kvalifikačný limit na OH v Londýne.

Neustále rozširovaný sprievodný program s rastúcim počtom účastníkov a návštevníkov zopakuje svoje úspešné formáty ako sú Atletika hrou, Cvakni si maratón, Biela noc/ Nuit Blanche a večerný ceremoniál zapálenia maratónskeho ohňa i Hudobný maratón.  (http://www.kosicemarathon.com/sk/index.php)  Ten je nanovo koncipovaný aj ako hudobná prechádzka v dĺžke 5 kilometrov popri maratónskej trati a 6-tich tematických hudobných pódiách.

„Pre mesto Košice je veľkou cťou, že máme druhý najstarší maratón na svete a najstarší maratón v Európe. Myslím, že toto podujatie celoeurópskeho významu prispeje k tomu, aby sa Košice zvýraznili na mape Slovenska a stali sa atraktívnym miestom prostredníctvom športu aj pre turistov a investorov," konštatuje primátor R. Raši, ktorý sa spolu s ďalšími členmi vedenia mesta zúčastní maratónu aj aktívne.

„Vedúci právneho a majetkového odd. Peter Hajduček pobeží polmaratón, viceprimátorka Renáta Lenártová minimaratón a ja som našiel troch, s ktorými zabehnem štafetu – viceprimátor Ladislav Lazár, vedúci kancelárie Martin Petruš a vedúci odd. podporných činností Juraj Tache. Dúfam, že s tým nebudú spojené zvýšené náklady na sanitku, ktorá nás bude musieť sprevádzať," dodal s úsmevom.


Štart:
2.októbra 2011 (nedeľa) o 9.00 hod., pred Hotelom Doubletree by Hilton, Hlavná ul.

Cieľ:

Maratón, polmaratón, štafeta 4 x 1/4 maratón - Hlavná ulica, pred Hotelom Doubletree by Hilton, Hlavná ul.
Korčuliari (20km), handbikeri (20km) a vozičkári (20km) - Nám. Maratónu Mieru

Časový limit:
6 hodín. Preteky budú ukončené o 15.00 hod. Limit na 33. km - 4,5 hod.

Vekový limit:
Maratón a polmaratón 18 rokov (ročník 1993 a starší)
Korčuliari 16 rokov (ročník 1995 a starší) Účasť pretekárov mladších ako 16 rokov ( s výnimkou Minimaratónu ) je úplne vylúčená.


viac info: www.kosice.sk   a http://www.kosicemarathon.com/sk/index.php

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606