magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Dobrovoľníci vrátili život potoku
@ Aktuálne -> Životné prostredie      May 04 2011 - 10:13 GMT

Družstevná pri Hornáde, 3.mája 2011

Mladí ľudia preukazujú, že chcú dobrovoľníčiť. Ukážkovým príkladom dobrovoľníctva je akcia  čistenia Hrubečského potoka  a miestneho lesa, kde sa počas dvoch dní za účasti celkom 130 dobrovoľníkov vyzbieralo viac ako 100 vriec odpadu.

Občianske združenie SOSNA, žiaci základnej školy v Družstevnej pri Hornáde, študenti Strednej zdravotníckej školy v Košiciach na Moyzesovej ulici v spolupráci s Obcou Kostoľany pri Hornáde vrátili život Hrubečskému potoku  a miestnemu lesu. Vyzbieraním komunálneho odpadu pochádzajúceho z čiernych skládok nachádzajúcich sa v blízkosti  potoka a v priľahlých pôsobivých lokalitách lesov prispeli k zlepšeniu životného prostredia  obce Kostoľany nad Hornádom .Akcie zamerané na čistenie potoka sú súčasťou aktivít spolupracujúcich skupín dobrovoľníkov,  tzv. Riečnych hliadok „operujúcich“ na zmienenom území.  

Rok 2011 je medzinárodným rokom  lesov. Manažment vodných tokov je  úzko prepojený s manažmentom lesov a obidve témy si  vyžadujú  inovatívnu   miestni aj štátnu politiku, nielen akcie dobrovoľníkov  či  občianskych združení.  Medzinárodný rok lesov zahŕňa aj ochranu vôd a a je ideálnou platformou pre  zvyšovanie  uvedomenia a akcieschopnosti  v úzko prepojených oblastiach VODA- Pôda_- LESY a ich ochrana.  A tieto  témy majú priamy vplyv na  kvalitu života ľudí. A to nielen v povodňových oblastiach.

------------------------------------------

Riečne hliadky sú zložené  z dobrovoľníkov - zo žiakov Základnej školy v Družstevnej pri Hornáde, stredoškolákov a vysokoškolákov z obcí a pomáhajú aj pri konkrétnych akciách v prospech kvality miestnych potokov a prostredia. V spolupráci s obecnými úradmi, miestnymi združeniami, pomáhajú pri zorganizovaní informačných kampaní, priebežne sledujú stav znečistenia vôd v obecných potokoch, mapujú čierne skládky v obciach a všímajú si, ako vplýva znečistenie potokov na výskyt vodných živočíchov v nich, informujú o potrebe a možnostiach starostlivosti o toky, ale pomáhajú realizovať aj konkrétne aktivity na zlepšenie stavu rieky a  potokov v spolupráci s obecnými úradmi, miestnymi združeniami, školami a za pomoci správcu toku.

 

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606