magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Kríže Košíc a okolia – nová kniha tematicky spojená aj s naším mestom
@ Kultúra -> Oznamy      Dec 05 2002 - 12:02 GMT
Kríže – Božie muky – stoja v okolí miest a dedín, často ich postavili na pamiatku udalostí, ktoré sa v pamäti ľudí nezachovali, často len z čírej vďaky a presvedčenia. Mnohé majú svoju umeleckú a dnes i historickú hodnotu.

V priestoroch Východoslovenského múzea sa môžete zoznámiť s práve vyšlou knihou Kríže Košíc a okolia, jej verejná prezentácia bude 9. decembra 2002 o 15-tej hodine.

Autormi knihy sú Klaudia Buganová a Marián Šangala.

Odbornú textovú časť napísala etnografka Východoslovenského múzea v Košiciach PhDr. Klaudia Buganová.

Problematikou drobných sakrálnych stavieb a zvykov viažúcich sa k úcte k svätým a k sakrálnym symbolom sa zaoberá už vyše 10 rokov. O tejto oblasti výskumu publikovala odborné články v mnohých slovenských periodikách.

V knihe Kríže Košíc a okolia, ktorú vydáva vydavateľstvo Lúč Bratislava, sa autorka zaoberá krížom ako symbolom ľudovej zbožnosti, jeho uctievaním, legendami, viažucimi sa ku krížom, dôvodmi ich postavenia a architektonickými zvláštnosťami jednotlivých krížov. V prílohe publikácie je súpis všetkých krížov mesta Košice a jeho okolia.


s   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk